Προς το περιεχόμενο

Κρητικοί ρυθμοί για pa50 ή pa80


benetos13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έτσι όπως απομόνωσες τη φράση μου έχεις δίκιο!  ;D ;D ;D

 

Ξεχνάς όμως ότι μιλούσαμε με βάση τα ελληνικά δεδομένα και πιο συγκεκριμένα για παραδοσιακό και λαϊκό ρεπερτόριο. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τώρα τι εννοούσα "παιδικό πλήκτρο" και να αντιλαμβάνεσαι ότι δε μιλούσα κυριολεκτικά.

 

Όπως και να έχει ο τύπος στο Video πιστεύω ότι το κάνει ως μέρος του Show και όχι για κάποιον άλλο λειτουργικό λόγο.

 

Πες μου εσύ τι διαφορά θα είχε αν έπαιζε τις φράσεις αυτές με ένα οποιοδήποτε σύγχρονο Workstation χρησιμοποιώντας τον αντίστοιχο ήχο Bells ή Vibraphone.....

 

Καμία, απλά δε θα το σχολιάζαμε εμείς τώρα γιατί θα ήταν κάτι συνηθισμένο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι το κανει γιατι δε χρησιμοποιει συνθεσαιζερ (παρα μονο σε σημεία ενα ondes martenot), και θα ήταν καγκουρια να βγει με ενα φαντομ απο τη στιγμη που το toy piano είναι πιο ελαφρυ, πιο φθηνο και πολυ πιο πειστικο απο τον σαμπλαρισμενο εαυτο του.

 

Και δεν το εβαλα το βιντεο ως αντεπιχειρημα στα λεγομενα σου, απλα το παρεθεσα ως μια ενδιαφερουσα χρήση παιδικου πληκτροφόρου.

 

Σαφως και δε γίνεται να παιξεις στα μπουζουκια με μελόντικα και μεταλόφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε benetto έχω βρει κάτι ρυθμούς σε pa50 που με την κατάλληλη τροποποίηση μπορούν να γίνουν έστω και κατά προσέγγιση κρητικοί. Π.χ ένα κότσαρι μπορεί άνετα να χρησιμοποιηθεί σαν χανιώτικο συρτό, ενώ για σούστα και σιγανό μπορείς να βάλεις ένα γρήγορο bayo. Όσον αφορά στο Μαλεβιζιώτη πάλι μπορείς να παίξεις με το bayo και να βγάλεις αυτό που θες, αλλά από προσωπική εμπειρια και μιας όλοι οι κρητικοί ρυθμοί είναι σε 2/4 είναι καλύτερα για μαλεβιζιώτη να βάλεις ένα συρτό χανιώτικο να παίζει και άσε το λαούτο να κάνει τη διαφορά στο παίξιμο.

Επειδή ασχολούμαι με την κρητική μουσική θα κοιτάξω να σου στείλω το σετακι όταν θα είμαι έτοιμος, αλλά δε γνωρίζω ποιό μοντέλο pa διαθέτεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

φίλε dtherios...σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες...έχω το pa80 .δοκίμασα αυτά που μου είχες γράψει...ναι μεν κάτι κάνεις αλλά....καταλαβαινεις....λίγα πράγματα...πάντως και πάλι σε ευχαριστώ...

ben....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου