Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με tremolo σε strat... Και η λύση του (?)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα..!!!

Λοιπόν, επειτα απο παρα πολυ καιρο ταλαιπωριας κ φοβερού υπερ-κουρδισματος οποτε επιχειρουσα να παιξω με τρεμολο και αφου ειχα δοκιμασει-τσεκαρει κουρδισματα, nut, ελατηρια, γενικο σεταρισμα κτλ κτλ. Καταλαβα οτι το προβλημα μου περιοριζεται καθαρα στα 2 string trees που εχει το headstock. Δοκιμασα λοιπον να αφησω τις χορδες απο πανω δηλαδι να αχρηστεψω τα 2 srting trees. Πραγματι η συμπεριφορα ηταν αισθητα καλυτερη (επαυε δλδ πλεον να υπερκουρδιζεται..)

Πανω που χαρηκα οτι βρηκα τη λυση το παιξιμο με αυτο το τροπο με εφερε σε 2 νεα προβληματα.. 1ον πολλες φορες η ΜΙ καντινι φευγει απ το nut κ κολαει κατω απο καποιο απ τα πρωτα ταστα, 2ον οταν παιζω open strings ακουγετε καποιο τριξιμο λογω οτι προφανως μεσολαβει μεγαλο διαστημα χορδης μεταξυ κλειδιου κ nut.

Για να μη πολυλογω... απ τη στιγμη που το προβλημα μου περιοριζεται στα string trees υπαρχει καποια λυση εκτος του να τα καταργησω? Υπαρχει καποιος τροπος να τα λιπανω με κατι??? Να αφησω τις χορδες απο πανω κ να αλλαjω nut με ποιο βαθια αυλακια ετσι ωστε να μη βγαινει η χορδη??

 

ευχαριστω..

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πολυ περιεργο,εχω παιξει με εκατονταδες στρατ και ποτε τα string trees δεν δημιουργουσαν τοσο μεγαλο προβλημα .εισαι σιγουρος οτι το nut ειναι σωστα κομμενο?

 

αν εισαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι τα εχεις "κανει ολα" τοτε μαλλον το παρακανεις με το τρεμολο (ισως το χρησιμοποιεις εν ειδη floyd rose. ;D ;D)

 

η καλυτερη λυση ειναι να βαλεις STAGERED locking tuners (οπως τα spertzel ή τα schaller) τα οποια δεν χρειαζονται string trees μια και εξασφαλιζουν μεγαλη "γωνια" πισω απο το nut.ετσι θα εχεις και τα καλα των locking tuners & τα καλα της μεγαλης γωνιας πισω απο το nut.

 

o stew εχει καλες τιμες και χαμηλα μεταφορικα

 

http://www.stewmac.com/shop/Tuners/Guitar,_solid_peghead_tuners/Sperzel_Tuners.html

 

θα βοηθαγε αν μας ελεγες ΠΟΙΑ στρατ εχεις για να σου πω αν μπαινουν σχετικα ευκολα.

 

 

κ να αλλαjω nut με ποιο βαθια αυλακια ετσι ωστε να μη βγαινει η χορδη??

 

αυτο ΣΙΓΟΥΡΑ να ΜΗΝ το κανεις.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ εν μέρει με τον Superfunk μιας και η Godin ST-1 Artisan strat type που εχω, ειχει απο την "μαμα" της -Godin- Schaller STAGERED locking tuners και δεν ειχα ποτε προβλημα. Απο εκει και περα, βίδωσε τα ελατήρια του τρεμολο πιο σφιχτά οστε το tremolo tail να ακουμπαει στο σωμα της κιθαρα σου... Το tremolo στις Fender Stat ειναι Non-Floaded... Oποτε αν το "σχιζεις" εν ειδη floyd rose, με "βαριες" χορδες, ειναι λογικο οτι και αυτα τα ελατήρια & αυτο θα "βγουνε" Off... Οδηγοντας σε προβληματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα μην περιμενεις απροβληματιστη συμπεριφορα τυπου FloyRose ας πουμε.

Και η δικια μου αλλα και στις περισσοτερες που εχω παιξει για καποιο λογο κουρδιζει η G με την χρηση.

Με ενα graphite nut + tremmsetter (σημ:με το tremmsetter πρεπει να εχεις το τρεμμολο floated) ειδα μεγαλη βελτιωση !!!

Θα βαλω και τα spertzel μολις σιγουρευτω ποια μπαινουν στις ηδη υπαρχουσες τρυπες.

Αααα και φροντισε να ειναι καλοσεταρισμενη η κιθαρα (εννοηται)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικη λυση ειναι nut γραφιτη η μολυβακι στο ηδη υπαρχον. Το υπερκουρδισμα δημιουργειται κατα 99% απο κακοκομμενο nut

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ εν μέρει με τον Superfunk μιας και η Godin ST-1 Artisan strat type που εχω, ειχει απο την "μαμα" της -Godin- Schaller STAGERED locking tuners και δεν ειχα ποτε προβλημα. Απο εκει και περα, βίδωσε τα ελατήρια του τρεμολο πιο σφιχτά οστε το tremolo tail να ακουμπαει στο σωμα της κιθαρα σου... Το tremolo στις Fender Stat ειναι Non-Floaded... Oποτε αν το "σχιζεις" εν ειδη floyd rose, με "βαριες" χορδες, ειναι λογικο οτι και αυτα τα ελατήρια & αυτο θα "βγουνε" Off... Οδηγοντας σε προβληματα...

 

Παντελώς άκυρο όλο αυτό το πόστ όσο αφορά την συμβουλή που δίνεις Spartan. Περιττό να σου πώ ότι από το εργοστάσιο όλες οι στράτ φεύγουν με floating trem config. Εγώ το "κανιβαλλίζω" το trem και δεν έχω ποτέ προβλημα. Βιδώνουν την γέφυρα για 100% σταθερότητα, παίκτες που δεν θέλουν να χρησιμοποιούν καθόλου το tremolo bar. Τίποτα δεν βγαίνει off άμα παίζεις στην Fender strat, υπάρχουν στρατοκάστερ 40 και 50 χρονών που είναι απολύτως υγιέστατες και έχουν κάνει τον γύρο του κόσμου 1000 φορές σε περιοδείες.

 

Σωστή η λύση του Superfunk, είνια και η πιό ενδεδειγμένη. Επίσης ναι ένα καινούργιο nut σωστά κομμένο και τοποθετημένο θα λύσει το πρόβλημα.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εννοείται ότι ένα καλοφτιαγμένο nut είναι ίσως η πιο value/money αναβάθμιση που μπορεί να γίνει σε μια "μέση" εργοστασιακή στρατ.

 

Επιπροσέτως, μια λύση που ακολουθώ πάντα (ακόμα και προληπτικά) είναι να "σηκώνω" λίγο τα string trees.

decal1.JPG

 

Στην παραπάνω φωτογραφία φαίνται (λίγο) ότι έχω βάλει ένα κομμάτι σωληνάκι ως spacer ώστε το string tree να μην βιδώνει ως κάτω. Αυτό μειώνει τις τριβές ΚΑΙ στο string tree αλλά κυρίως μειώνει τις τριβές στο nut (γιατί μειώνεται η γωνία της χορδής "πίσω" από αυτό).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως εξακολουθω να πιστευω οτι ειναι θεμα nut/set up/ρυθμισης ελατηριων ,εχω σεταρει εκατονταδες στρατ και ακομα και οι πιο αρχαιες δεν εχαναν σχεδον καθολου απο το κουρδισμα τους ;) (με λογικη χρηση του Tremolo).

 

αν ομως θες να παραστησεις τον.... Jeff Beck   ;D ενα 2-point trem & Spertzel tuners (& ισως και roller nut ή Graphite nut) θα σου χρειαστουν....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι αλλο παιδια νομιζω αρκετα σημαντικο , αν το τρεμολο ακουμπαει 100% στο σωμα για σταθεροτητα αλλαζει ο ηχος λογω αντηχησης ( resonance)  , πρεπει να υπαρχει 2 μe 3 χιλιοστα floating για ποιο ζωντανο τονο. Αυτο εχω διαπιστωσει στην πραξη , ασ το επιβεβαιωσει η διαψευσει καποιοσ που γνωριζει περισσοτερα.

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ομως θες να παραστησεις τον.... Jeff Beck   ;D ενα 2-point trem & Spertzel tuners (& ισως και roller nut ή Graphite nut) θα σου χρειαστουν....

 

Αλήθεια ο Jeff Beck πως την παλεύει? Δε μου φαίνεται πως αλλάζει κιθαρα σε κάθε κομμάτι όπως άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου