Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη μελους μπαντας...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Ηλία με πληγώνεις  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το πραμα το σκεφτομαι και γω εδω και καιρο... Και στη δικια μου περιπτωση η μ@λ@κια ειναι οτι αυτος(ο αλλος κιθαριστας) και εγω μαζεψαμε το σχημα. Και απο την αλλη, του εχω πει ξερα, κατσε μελετα, αλλα δε το επισημαινει κανενας αλλος, και περα του οτι συνεχιζει να μη μελεταει, βγανω εγω ο κακος...

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το πραμα το σκεφτομαι και γω εδω και καιρο... Και στη δικια μου περιπτωση η μ@λ@κια ειναι οτι αυτος(ο αλλος κιθαριστας) και εγω μαζεψαμε το σχημα. Και απο την αλλη, του εχω πει ξερα, κατσε μελετα, αλλα δε το επισημαινει κανενας αλλος, και περα του οτι συνεχιζει να μη μελεταει, βγανω εγω ο κακος...

 

Ε ναι, στάνταρντ! Κι εγώ την πούλεψα πρόσφατα γιά παρόμοιους λόγους. Περιμένουν τον μ@λ@κα της υπόθεσης να βγάλει το φίδι απ' την τρύπα... Αποφάσισα ότι δεν μού αξίζουν τέτοιοι συνεργάτες και την έκανα κι ησύχασε το κεφάλι μου!

 

Και γιατί να διωχθεί ΚΑΠΟΙΟΣ από ΚΑΠΟΙΟΝ δηλαδή;;; Ή τον διώχνουν όλοι μαζί, ή φεύγει αυτός που διαφωνεί με την κατάσταση γιά την οποία οι υπόλοιποι αδιαφορούν και συντηρούν! Τόσο απλά και χωρίς να χαλάνε ούτε φιλίες, ούτε τίποτα αξιόλογο, μόνο γκρουπάκια χωρίς νοστιμιά και μέλλον... Και καλά να πάθουν αν είναι τέτοια!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο οποιος δεν ασχολειται και πολυ σε φαση μελετης playlist και γενικα εξασκησης με αποτελεσμα να παραμενει σε κατω του μετριου επιπεδο.

 

Λοιπον, επειδή μου εχει τυχει η φαση αυτή σαν μπασο, σε γκρουπ που παιζει playlist τα κοματια,

το αποτελεσμα ηταν να φυγω πρωτος εγω απο μονος μου, γιατι ο "αρχηγος" φόρτωνε σε μενα

τις "αμαρτιες παιξίματος" του ντραμερ, (απο τοτε αρχισα και τα σλαπ γιατι κανει καλο στα νευρα)

μετα απο καιρο βεβαια διώξαν και τον ντραμερ. δε τον διωχναν γιατι που να βρισκεις ντραμερ....

μολις βρηκαν τον διωξαν αμεσως χωρις πολλα πολλα.

Αν ειστε πλαιλιστ γκρουπ οπως λετε τοτε μη ανχωνεστε.. εχει ξαναγινει..

 

ΥΓ

σε γκουπ που παιζουν με playlist tα κομματια δε συμετεχω! (μονο σε τουριστικα γκρουπ)

απαραδεκτο να παιζεις χωρις μικροδιαλύματα για τκαφε φαι ποτο ε τσετερα ε τσετερα

(μετα την απόλυσή του δε καταφερα να τον κανω να ασχοληθεί με τα δερματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα την γνωμη σας απο θεμα εμπειριας..Εχουμε ενα γκρουπακι εδω και 7 μηνες.Παει καλα αλλα εχουμε προβλημα με τον ντραμερ μας ο οποιος δεν ασχολειται και πολυ σε φαση μελετης playlist και γενικα εξασκησης με αποτελεσμα να παραμενει σε κατω του μετριου επιπεδο.Καθε φορα που εχουμε προβα ο περισσοτερος χρονος μας φευγει στο να μαθει το κοματι εκεινη την στιγμη γιατι δεν προλαβε να τα ακουσει σπιτι του.Τεσπα..ετυχε και γνωρισα ενα ντραμερ ο οποιος εχει σπουδασει και εξωτερικο και γενικα απο την μουσικη που ακουει (progresive) φαινεται οτι θα ειναι οτι πρεπει για να στελεχωσει ενα τετοιο γκρουπ.Στην επομενη προβα την οποια δεν μπορει να ακολουθησει ο δικος μας ντραμερ λογω εξεταστικης,συμφωνησαμε να ερ8ει να τζαμαρουμε.Αν ...λεω αν..ειναι καλος και μας κανει περισσοτερο απο τον ηδη υπαρχον..Τι γινεται?Πως θα του το λεγατε?Ετσι απλα..βρηκαμε αλλον ντραμερ αντε γεια..?Ειναι φιλος το παιδι..

 

Φίλε selfservice, χωρίς παρεξήγηση, προσωπικά δεν μπορώ να βγάλω πολύ άκρη απ'αυτά που γράφεις, και απορώ με τις "απόλυτες" απαντήσεις που έλαβες μέχρι τώρα...  ::)

 

Τι είναι αυτό το "γκρουπάκι" που έχετε? Ξεκίνησε σαν μια φιλική παρέα και "όπου βγάλει"? Ή υπήρξαν από την αρχή συγκεκριμένοι στόχοι και προοπτικές, που είχαν συζητηθεί και συμφωνηθεί από όλους?

 

Δηλαδή, κάνατε μια συζήτηση και συμφωνήσατε όλοι σας ότι (για παράδειγμα) σε ένα χρόνο θα είστε έτοιμοι για live με ένα ρεπερτόριο 50 κομματιών? Τα οποία θα τα έχετε σκίσει στις πρόβες? Ή το κλίμα ήταν "πάμε όσο μπορούμε καλύτερα και βλέπουμε"?

 

Τα περισσότερα γκρουπ, ξεκίνησαν, ξεκινούν και θα ξεκινούν στον αιώνα τον άπαντα, σαν παρέες φίλων. Εξαίρεση αποτελούν οι μπάντες που φτιάχνονται είτε από γνωστούς παικταράδες είτε από... άγνωστους παικταράδες (ή wannabe παικταράδες) και που πρωταρχικός τους στόχος είναι να τα κονομήσουν. Είτε παίζοντας διασκευές (κλασσική ελληνική περίπτωση), είτε με original υλικό. Και αυτό, το να βλέπεις τη μουσική σαν μέσο βιοπορισμού, σε πρώτη ανάγνωση, δεν είναι κακό. Όμως σπάνια θα βρεις γκρουπ που τα μέλη να είναι απλώς συνεργάτες και να μην εμπίπτουν στην παραπάνω κατηγορία. Ακόμα και από τις... αγγελίες να έχει σχηματιστεί το γκρουπ, στην πορεία όλοι γίνονται φίλοι.

 

Και μιας και είπα για original υλικό, υπάρχει τέτοιο? Ή παίζετε μόνο διασκευές? Γιατί, μερικές φορές ένας μουσικός που δείχνει να "μένει πίσω" σε μια διασκευάδικη μπάντα, μπορεί να είναι ανεκτίμητος σε μια μπάντα με πρωτότυπο υλικό.

 

Στην μπάντα, πάνω απ'όλα, πρέπει να υπάρχει χημεία. Ο "σπουδαγμένος" ντράμμερ που βρήκες, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι ικανοποιεί αυτή την απαραίτητη συνθήκη. Από την άλλη, αν όλοι οι υπόλοιποι βλέπετε ότι ο τωρινός ντράμμερ σας δεν μπορεί να ακολουθήσει μουσικά (από την άποψη του groove και του δεσίματος με τους υπόλοιπους) και όχι για λόγους μελέτης, αυτό σημαίνει ότι και του ίδιου μπορεί να μην του κάνει η μπάντα και να μένει μόνο επειδή είναι φίλος... Θα πρέπει να καθορίσετε επακριβώς τι θέλει ο καθένας ξεχωριστά και όλοι μαζί από το σχήμα σας, βραχυπρόθεσμα, μεσοπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα, και να δείτε τι παραχωρήσεις (ή το κάτι παραπάνω) πρέπει να κάνει ο καθένας. Και, ναι, πάντοτε σε μια μπάντα κάποιος είναι ο "ριγμένος", που τρέχει πιο πολύ απ'όλους. Get used to it.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά έχω σιχαθεί σ'αυτή τη χώρα κάποιος να μην κάνει αυτά που έχει αναλάβει να κάνει κ να τολμάει να φέρει κ αντίρρηση άμα του την πούνε. Ε Λ Ε Ο Σ. Αν έχετε πει ότι το group το πάτε σοβαρά και δεν το αντιμετωπίζει σοβαρά διώξτε τον ΤΩΡΑ. Ούτε καν: ΧΘΕΣ!

 

Mην το ανοίγεις αυτό το θέμα.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι ψόφιοι για ίντριγκα και εκπαραθύρωση βλέπω...Σαν τις μέλισσες έπεσαν πάνω σε ένα μάλλον πολύ συγκεκριμένο και ειδικό ζήτημα που τις παραμέτρους δεν είναι δυνατόν να γνωρίζουμε...Τζερτζελές να γίνεται με λίγα λόγια  ;D

Stuck to heavenly melodies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου