Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη μελους μπαντας...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα η ιστορία μού φάνηκε κλασσική περίπτωση και δεν είναι τυχαίο νομίζω ότι αρκετός κόσμος είπε κάτι εκ πείρας και με την ίδια πάνω-κάτω οπτική!

 

Και τι θα πει "γιά πόσο σοβαρά πάει το γκρουπ;" Μόνο σοβαρά μπορεί να πάει ένα γκρουπ, ανεξαρτήτως κατάρτισης, και δεν είναι πολλές οι σοβαρότητες! Αλλιώς το "μη σοβαρά" καταλήγει μοιραία στο να μη μαζεύονται πάντα όλα τα μέλη στις πρόβες... Ή να μαζεύονται, και οι 3 να παίζουν και οι 2 να πίνουν καφέ. Ή οι 3 να παίζουν το τάδε κομμάτι και οι 2 ταυτόχρονα κάποιο άλλο... (πραγματικά περιστατικα!). Οπότε δεν μιλάμε πλέον γιά ομάδα, αλλά γιά νήπια που τυχαία συναντιούνται το καλοκαίρι στην ακρογιαλιά και παίζουν με τα κουβαδάκια τους, οπότε δεν υπάρχουν κι απαιτήσεις.

 

Αυτός:

-που δεν έρχεται στην πρόβα διαβασμένος,

-που χρησιμοποιεί την πρόβα και 3-4 άτομα σαν συνοδεία στην "μελέτη" του (η οποία γίνεται την ώρα της πρόβας!),

-που όντας άσχετος και άνωτος απαιτεί να έχει λόγο και να πετάει τού κόσμου τις μ@λ@κίες και να γίνεται σεβαστός

-που χαλάει το κλίμα και απαξιώνει τις προσπάθειες των υπολοίπων με την τεμπελιά και την μεγάλη γιά τον εαυτό του ιδέα

-που προσβλέπει σε άλλα οφέλη εκτός τής ηδονής τής μουσικής και χρησιμοποιεί την υπομονή και τον κάματο των ευσυνείδητων και ορεξάτων μπας και τού κάτσει καμμιά γκόμενα

 

παρενδημεί, δυστυχώς, ανάμεσα μας και είναι 1 και 2 σε κάθε γκρουπ. Τώρα, αν είναι αυτός γιά κλωτσιές ή όσοι τον ανέχονται, αυτό είναι άλλη ιστορία... Έχω καμμένη γούνα γι' αυτό κι είμαι έτσι φορτωμένος!  >:(

 

Γνώμες μου πάντα είναι όλα αυτά, μη βαράτε οι διαφωνούντες...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

γνωμη μου , πως το εχει κοιταξει καποιος το κομματι η τα κομματια , για την προβα αποτελει και σεβασμο προς τα υπολοιπα μελη .Δηλαδη οταν σε ενα σχημα οι 4 απο τους 5 εχουν κοιταξει τα κομματια και ο ενας οχι , αυτος στην ουσια δεν σεβεται τους υπολοιπους . Οσο και 'χομπυ' να ειναι , σιγουρα δεν μαζευεται κανεις για να δει το αλλο να μαθαινει  το κομματι ,στην προβα .Εκει 'δενεται ' ενα κομματι , μαθαινεις τις λεπτομερειες  αλλα οχι την βαση του κομματιου . Εκτος αν ολοι ειναι στην ιδια φαση ,χυμα .Ομως αν καποιοι δουλευουν πρεπει ολοι να ακολουθησουν , να εχουν προσπαθησει , αλλος περισσοτερο αλλος λιγοτερο . Το να παρουσιαζεται ενας μονο χυμα σημαινει οτι 'γραφει' τους υπολοιπους πρωτα απο ολα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και "για πλακα" να εχει φτιαχτει ενα γκρουπ, το να πηγαινει καποιος αδιαβαστος σε κομματια ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΦΩΝΗΘΕΙ, 1ον χαλαει την πλακα των αλλων, 2ον ειναι ασεβης ως προς τον χρονο και την προσπαθεια που κατεβαλλαν οι "αλλοι" για να βγουν αυτα τα κομματια κι ενω οι αλλοι σπαταλουσαν ανιδιοτελως χρονο για την πλακα ΟΛΩΝ αυτος τον επαιζε. Λογω του (2) λοιπον ουτε και για φιλος θα ειναι ο καλλιτερος

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχη ειπαμε να τζαμαρουμε για πλακα..Δεν ειχα υποψιν καποιον αλλον που να ξερει απο ντραμς και του ειπα να ερθει.Αργοτερα η ολη φαση μας καυλ...ε!και ειπαμε να το δουμε πιο σοβαρα.να κανουμε ντεμακι,να κανουμε κανενα λαιβ(οπως και καναμε),και να εξελιχθουμε οσο μπορουμε περισσοτερο μεσα απο τις εμπειριες που θα αποκτησουμε μεσα στο γκρουπ.Στην αρχη διαφωνουσε λεγοντας πως κανεις δεν βγαζει λεφτα απο αυτο και δεν πρεπει να το βλεπουμε και πολυ σοβαρα.Συμφωνω οτι δεν μπορει πλεον να ειναι βιοποριστικο το επαγγελμα αυτο εκτος κι αν ειμαστε οι νεοι guns n roses..αλλα αυτο δεν παυει να σε κανει να εχεις ονειρα και ελπιδες για το μελλον.Ποτε δεν ξερεις πως θα σου βγει..Πρεπει να το κηνυγησεις αν το θες πραγματικα.Και απο τα λεγομενα του δεν ηταν διατεθιμενος να το κανει.Στην πορεια ομως εδειξε οτι του αρεσε..αλλα την μια δεν ηθελε σκ προβα γιατι θελει να δει την γκομενα(κι εγω εχω γκομενα αλλα οταν εχω προβα,εχω προβα!),την αλλη μας ελεγε οτι το κοματι π.χ. το ακουσε αλλα δεν το εχει βγαλει γιατι δεν εχει τοσο καλα τυμπανα σπιτι του και μετα αρχισε να μου λεει προσωπικα οτι εχει ενα φιλο που τραγουδαει και να τον φερουμε στο γκρουπ και ο μπασιστας μας που τραγουδαει κιολας να παιζει μονο μπασο γιατι δεν του αρεσει η φωνη του..κ.α.Ναι αλλα ο μπασιστας και τραγουδιστης μας μπορει να μην ειναι ο Axl αλλα εχει ετοιμα τα κομματια καθε φορα,βγαζει φωτοτυπιες ταμπλατουρες και τις μοιραζει σε ολους,και του φερνει γραμενα τα σημεια των κοματιων που τα ντραμς εχουν καποια αλλαγη ή καποια παυση για να τον βοηθησει να βγουν πιο ευκολα μιας κι αυτος δεν τα κοιταει...Δεν ειμαι κανενας τρελος κιθαριστας αλλα κανω οτι μπορω και προσπαθω και για το παραπανω για να νιωθω ενταξει πρωτα με τον εαυτο μου και μετα απεναντι στα αλλα μελη του γκρουπ που περιμενουν αυτη την γαμ...νη προβα για να τζαμαρουμε σωστα!Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας και συγνωμη που δεν διευκρινισα πολλα πραγματα απο την αρχη.. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφασίστε τι θέλετε να κάνετε και πόσο σοβαρά. Αν όλοι θέλετε 2 πρόβες τη βδομάδα και ο drummer σας δεν προλαβαίνει/δε μπορεί/δε θέλει αλλάξτε τον. Αν οι άλλοι θέλουν 1 πρόβα τις δυο βδομάδες κ στο χαλαρό ενώ εσύ θες άλλα πράγματα ψάξε για άλλους, κ αν θες συνέχισε και μαζί με τα παιδιά για τον χαβαλέ και την παρέα. Και βασικά μην ακούς ό,τι βλακεία σου λέμε: το θέμα είναι ΕΣΕΙΣ πώς το βλέπετε και πώς αισθάνεστε. Όπως και σε όλες τις καταστάσεις λοιπόν....... do what feels right... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λεω να διαλυσετε την μπαντα και φτιαξετε μια αλλη με το ίδιο ονομα και στυλ αλλα με ελαφρως διαφορετικο το εμψυχο δυναμικό της :P

 

 

σιγουρα δε θελετε να διωξετε τον μπασιστα πρώτα?

 

:o

 

Μα καλά υπάρχουν τέτοιοι παλιοχαρακτήρες?  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως δεν θελετε τα ιδια πραματα ,οποτε με πιεση δεν προκειται να υπαρξει κανενα αποτελεσμα.Μυστικη συνταγη -> υποχωρηση απο αυτον που καταλαβαινει περισσοτερα ωστε να γινεται "οριακά" η δουλεια.

 

Ασχετο τιπ για αυτους που φευγουν απο τετοιες καταστασεις (επειδη οι αλλοι δεν ενδιαφερονται και τοσο) : ειναι καλυτερα να παιζεις και να βγαινει κατι καλο μια στο τοσο,παρα να μην παιζεις καθολου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα περιγράφεις είναι σαφές ότι η κατάσταση δεν έχει πλεόν ούτε πλάκα. Και δεν υπάρχει κανένας λόγος να τρως ένα δίωρο τσιτωμένος κάνοντας κάτι που υποτίθεται ότι γουστάρεις. Το πώς θα το χειριστείτε είναι δικό σας θέμα, αλλά πρέπει να βρείτε τρόπο. 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο τιπ για αυτους που φευγουν απο τετοιες καταστασεις (επειδη οι αλλοι δεν ενδιαφερονται και τοσο) : ειναι καλυτερα να παιζεις και να βγαινει κατι καλο μια στο τοσο,παρα να μην παιζεις καθολου :)

 

Αλλά πολλές φορές το κόστος σε ψυχική ηρεμία και αυτοεκτίμηση είναι δυσανάλογα υψηλό σε σχέση με τα όποια οφέλη. Και τα οφέλη τα καρπώνονται όλοι, ενώ το κόστος είναι όοολο δικό σου. Για πόσο να κάνεις και τον μ@λ@κ@; Κάποια στιγμή θα στη βαρέσει και θα παίξουν κουτουλιές. Μιλάμε ότι υπάρχουν τέτοια άτομα που μπορούν χαλαρά να σε βγάλουν απ' τα όρια σου... από απλά γομάρια έως και τρισάθλια τομάρια. Η γνώμη μου είναι go and stay away, γλιτώνεις και το συκώτι σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως δεν θελετε τα ιδια πραματα ,οποτε με πιεση δεν προκειται να υπαρξει κανενα αποτελεσμα.Μυστικη συνταγη -> υποχωρηση απο αυτον που καταλαβαινει περισσοτερα ωστε να γινεται "οριακά" η δουλεια.

 

Ασχετο τιπ για αυτους που φευγουν απο τετοιες καταστασεις (επειδη οι αλλοι δεν ενδιαφερονται και τοσο) : ειναι καλυτερα να παιζεις και να βγαινει κατι καλο μια στο τοσο,παρα να μην παιζεις καθολου :)

 

 

Και μετα τι;Θα ειναι 4-5 ξυνισμενοι τυποι που θα παιζουν με εναν χαρουμενο ο οποιος θα νομιζει οτι ολο ειναι OK για να βγει απλα οριακα η δουλεια;Εχω ακουσει πολλες φορες στο site να μιλανε για ψυχη και Mojo κλπ κλπ σε οργανα ενισχυτες μαγνητες και οτι αλλο μπορει να φανταστει κανεις...Ε λοιπον αυτα πρεπει πρωτα απ'ολα να τα εχει η ΜΠΑΝΤΑ!Τα ατομα που παιζουν...Και με τυπαδες σταρχιδιστες αυτο απλα δεν γινεται...

I Am The Lizard King...I Can Do Anything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου