Προς το περιεχόμενο

Τυφλά τεστς διάσημων πεταλιών od/comp/fuzz κλπ από την Visual Sound!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαλιστα!Σωστο το σκεπτικο σου!

 

Εγω εννοουσα το οτι πουλωντας το ιδιο πεταλι σε μορφη 2 σε 1 ειναι , κατα τη γνωμη μου , σαν να καταδικαζεις το μονό να πατωσει σε πωλησεις , ειδικα αν και το δευτερο overdrive καναλι(Jekyll) του διπλου , ειναι εξισου ποιοτηκο με το πρωτο(Hyde).Αληθεια το 'χει ακουσει κανεις;

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ δεν κατάλαβα όμως τι παίχτηκε με τις ρυθμίσεις κάθε πεταλιού. Εντάξει το gain και το volume μπορεί να ήταν σε όμοια επίπεδα αλλά τί γίνεται με το tone, το filter ή πιθανώς το eq που μπορεί να είχαν κάποια από τα πεταλάκια αυτά?

 

Όπως είναι γνωστό, ίδιες θέσεις του tone, vol, gain και λοιπών ρυθμιστικών δεν αντιστοιχούν στον ίδιο ήχο, ακόμη και μεταξύ πεταλιών που μοιάζουν πολύ (πχ. tubescreamer clones). Αλλά όποιος ξοδέψει λίγη ώρα επάνω τους μπορεί στο μέγιστο των δυνατοτήτων του να τα κάνει να ακούγονται όσο πιο παραπλήσια μπορεί. Πχ. το νο.1 μπορεί να ακουστεί σχεδόν το ίδιο με τα vol. στο 2 o'clock, tone στο 1 ο'clock και gain στο 12 ο΄clock σε σχέση με το 2 με vol 11 ο΄clock, tone 2 o'clock και gain 1 ο'clock. Βεβαίως, αυτή η απόπειρα "προσομοίωσης" του ενός πεταλιού με το άλλο δεν ήταν ελεγχόμενη από εμάς, για αυτό και η αξιοπιστία της ελέγχεται. Στα od και comp πάντως οι διαφορές δεν είναι τόσο θεαματικές όσο υπονοείται από αυτά που γράφω εδώ.

 

Duckino είναι ολόιδιο και συμφέρει την εταιρία διότι πολλοί δεν θέλουν κάποιο από τα μεγάλα διπλά πετάλια αλλά ένα από τα μονά, επειδή (α) δεν τα χρειάζονται διπλά, (β) επειδή τους τρώνε άχρηστο χώρο στην πεταλιέρα τους.

 

Έχω ακούσει και τις δυο εκδόσεις του Jeckyll & Hyde (παλιά και καινούργια). Δεν με είχαν ξετρελάνει.

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tρεις σημειώσεις που δεν έχουν γίνει μέχρι τώρα: το περιώνυμο Klon Centaur ΔΕΝ έχει σαν κύριο ρόλο ήχους tubescreamer-ίστικους σε καθαρό ενισχυτή (όπως υπονοείται από το τεστ) αλλά να κάνει boost με ελαφρύ gain σε ενισχυτή που έχει ήδη δικό του overdrive. Eκεί είναι που σκίζει, και oι πιο πολλοί παραδέχονται ότι οι σκέτοι TS ήχοι του είναι μέτριοι και σε καμία περίπτωση σε αντιστοιχία με την πολύ υψηλή τιμή του.

 

Το Fulldrive έχει έξι (6!!) επιλογές ήχων και δεν γνωστοποιήθηκε ποια χρησιμοποιούσαν. Υπάρχουν πράγματι σημαντικές διαφορές μεταξύ της κάθε μιας όπως έχω διαπιστώσει. Στην προηγούμενη έκδοσή του είχε τρεις, και πάλι είχαν διαφορά.

 

Το Route 66 έχει έναν διακόπτη bass boost που δεν μας είπαν αν ήταν ανοιχτός. Επειδή όμως γνωρίζω πάρα πολύ καλά το τι κάνει στον ήχο, είμαι προσωπικά σχεδόν βέβαιος ότι ήταν στο off.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Fulldrive έχει έξι (6!!) επιλογές ήχων και δεν γνωστοποιήθηκε ποια χρησιμοποιούσαν. Υπάρχουν πράγματι σημαντικές διαφορές μεταξύ της κάθε μιας όπως έχω διαπιστώσει. Στην προηγούμενη έκδοσή του είχε τρεις, και πάλι είχαν διαφορά.

 

υποθετω οτι το σεταραν να παιζει ως TS, οποτε θα πρεπει να ηταν με το "boost" on (gain=με TS) και σε "vintage mode" (full mid hump).

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είναι γνωστό, ίδιες θέσεις του tone, vol, gain και λοιπών ρυθμιστικών δεν αντιστοιχούν στον ίδιο ήχο, ακόμη και μεταξύ πεταλιών που μοιάζουν πολύ (πχ. tubescreamer clones). Αλλά όποιος ξοδέψει λίγη ώρα επάνω τους μπορεί στο μέγιστο των δυνατοτήτων του να τα κάνει να ακούγονται όσο πιο παραπλήσια μπορεί. Πχ. το νο.1 μπορεί να ακουστεί σχεδόν το ίδιο με τα vol. στο 2 o'clock, tone στο 1 ο'clock και gain στο 12 ο΄clock σε σχέση με το 2 με vol 11 ο΄clock, tone 2 o'clock και gain 1 ο'clock. Βεβαίως, αυτή η απόπειρα "προσομοίωσης" του ενός πεταλιού με το άλλο δεν ήταν ελεγχόμενη από εμάς, για αυτό και η αξιοπιστία της ελέγχεται. Στα od και comp πάντως οι διαφορές δεν είναι τόσο θεαματικές όσο υπονοείται από αυτά που γράφω εδώ.

 

Duckino είναι ολόιδιο και συμφέρει την εταιρία διότι πολλοί δεν θέλουν κάποιο από τα μεγάλα διπλά πετάλια αλλά ένα από τα μονά, επειδή (α) δεν τα χρειάζονται διπλά, (β) επειδή τους τρώνε άχρηστο χώρο στην πεταλιέρα τους.

 

Έχω ακούσει και τις δυο εκδόσεις του Jeckyll & Hyde (παλιά και καινούργια). Δεν με είχαν ξετρελάνει.

 

 

 

Ακριβώς επειδή συμφωνώ και εγώ με αυτά που λες περι ρυθμίσεων, γι αυτό λέω οτι δε γνωρίζουμε αν έκατσαν να ρυθμίσουν το κάθε πεταλάκι ξεχωριστά για το μέγιστο των δυνατοτήτων του στο συγκεκριμένο setup κιθάρας-ενισχυτή ή αν απλά τα έβαλαν όλα στη μέση.

Να σημειώσω βέβαια πως ο γενικός χαρακτήρας ενός πεταλιού θα φανεί έτσι κι αλλιώς αν δεν είναι οι ρυθμίσεις του ακραίες αλλά σε περίπτωση που θέλανε να "κλέψουν" υπέρ των δικών τους προϊόντων (δεν λέω οτι το κάνανε) θα μπορούσαν πολύ εύκολα δίνοντας στα δικά τους προιόντα ένα αβαντάζ στις ρυθμίσεις του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου