Προς το περιεχόμενο

Αγοράζοντας Διπλοπέταλο


Octapus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανω αυτο το post μια και βλεπω συχνα πυκνα να βασανιζομαστε για αγορα διπλοπεταλου,μετα απο εκτενης ψαξιμο κατεληξα στα εξης και τα παραθετω για βοηθεια.η αγορα διπλοπεταλου ειναι ενας καθαρα συντονιστικος παραγοντας στο παιξιμο ενος ντραμερ.

 

ειναι ουσιωδες το καλο πεταλι στον ντραμερ.π.χ οταν τραβαμε πιο πισο αλυσιδα-κοπανο βλεπουμε οτι αυτοματα αναγκαζομαστε σαν αποτελεσμα να εξασκουμε με το ποδι μεγαλυτερη δυναμη,και αν κατσουμε και το παρατηρησουμε το ιδιο συμβαινει και στα χερια, δλδ μας αναγκαζει το πεταλι απο μονο του να αυξαννουμε την ενταση και στα υπολοιπα μελη του σωματος (εχμ..εχμ...).

 

σοβαρα τωρα ενα καλο πεταλι παντα εξαρταται απο τον ντραμερ που το παιζει,εννοοντας οτι στα πιο ακριβα πεταλια οι διαφορες μπορουν να γινουν και μηδαμηνες αναλογως με το πελμα αν βολευει κτλ κτλ.ειναι καθαρα προσωπικη επιλογη.εγω απο ολα τα πεταλια που εχω χρησιμοποιησει(και ειναι απιστευτα πολλα-πιστεψτε με), εχω ξεχωρησει 3 εταιριες.

 

pearl eliminator

tama iron cobra

mapex p75 (αν θυμαμαι καλα ειναι αυτο το καινουριο - εχω δοκιμασει το p50)

 

οι λογοι ειναι απλοι:το pearl ειναι το πεταλι που δινει λιγο απ'ολα (ταχυτητα,ευκολια,κτλ)

το iron cobra ειναι το πιο γρηγορο που εχω δοκιμασει

και το mapex το πιο customizable απ'ολα οσα εχω παιξει-πολυ ευκολο πεταλι

Aν και δεν θεωρω αυτα τα πεταλια οτι ειναι και τα μονα καλα, απλα τα θεωρω σαν βαση που καποιος θα επρεπε να ψαχνει.

 

Αυτα πειτε και καμμια αλλη ιδεα αν θετε...=p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι,δεν έχω ιδέα από τύμπανα,αλλά θέλω να προσθέσω μια ερωτησούλα εκ μέρους του drummer μας: Το 5002 TD 3 της DW αξίζει τον κόπο;

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι καλο πεταλι αλλα προσωπικα το θεωρω ακριβο για αυτα που προσφερει.

και αυτο γιατι ειναι αποκλειστικα για μια κασσα καθως δεν υπαρχει κοπανος στο αριστερο πεταλι πανω και υπαρχουνε μονο 2 κοπανοι αποκλειστικα στο δεξι πεταλι.επιπλεον το αριστερο πεταλι εχει μια μονο

βαση για ελατηριο,και απο το αριστερο μερος ειναι ακαλυπτο που θελει μεγαλυτερη προσοχη ιδιως σε μετακινησεις.

 

και μια τεχνικη πληροφορια

 

οταν χτυπας σε μια κασσα διπλομποτιες το δερμα απο την δευτερη διπλομποτια και μετα εχει μια μικρη επαναφορα ως αποτελεσμα να μην εχει

τελειως σωστη κρουση ο κοπανος και ετσι ο ηχος ψιλοθολωνει και δεν εχεις 100% σωστο χτυπημα.αν και αυτο ειναι θεμα εξασκησης και σπανια το καταλαβαινει ο ακροατης,σε μενα προσωπικα δεν αρεσει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...
ειναι καλο πεταλι αλλα προσωπικα το θεωρω ακριβο για αυτα που προσφερει.

και αυτο γιατι ειναι αποκλειστικα για μια κασσα καθως δεν υπαρχει κοπανος στο αριστερο πεταλι πανω και υπαρχουνε μονο 2 κοπανοι αποκλειστικα στο δεξι πεταλι.επιπλεον το αριστερο πεταλι εχει μια μονο

βαση για ελατηριο' date='και απο το αριστερο μερος ειναι ακαλυπτο που θελει μεγαλυτερη προσοχη ιδιως σε μετακινησεις.

.[/quote']

 

φιλε OCTAPUS κανεις λαθος το dw 5002 το εχω και γινεται 2 ξεχωριστα πεταλια μαλιστα με μεγαλη επιτυχια.Οσον αφορα το πεταλι ειναι μεγαλης ποιοτητας και ειναι παρα πολυ ομαλο και με τρομερο response ειδηκα αν παιζεις heel down ειναι ιδανικο καθως εχει ενα τρομερο τακουνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν φερνω καμμια αντιρρηση σε αυτο που λετε απλα στο απλο μοντελλο 5002

δεν γινεται αυτο και στο td3 που ειδα απο το site δεν ειδα την υποδοχη που μπαινει ο κοπανος.αφου το λετε εσεις ομως οντως ετσι θα ειναι...

οπως ειπα και στον grohl ομως πρακτικα εγω του το προτεινα....αναμεσα σε αυτο και το ad3.... :lol:

για heel down τεχνικες παραμενει με διαφορα το sonor giant step twin bass drum που εχω παντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα ολα ειναι θεμα γουστου...το giant step που λες δεν μαρεσει καθολου εμενα και δεν με βολευει και καθολου...το χω παιξει 2 φορες και μαλιστα τν μια φορα επαιξα με αυτο του thomas lang οταν ειχε ερθει για σεμιναρια...οποτε δεν υπαρχει καλυτερο-χειροτερο και ουτε ξεχωριζουν μερικα...εχω δει εγω παιδια να παιζουν με κατι παλια gibraltar και να τα βλεπεις ολα...το θεμα ειναι βασικα να εχεις γυμνασει το ποδι και να εχεις καλη τεχνικη...απο κει και περα παιζεις με ολα σχεδον τα πεταλια απλα θα υπαρχει αυτο που θα σε βολευει πιο πολυ και θα αποδιδεις το maximum...

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου