Προς το περιεχόμενο

Hifiαδες τα φώτα σας παρακαλώ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Update:

 

Σημερα μετα τη σχολη πηγα μια βολτα σε μερικα μαγαζια καταληγοντας σε ενα γνωστο μου μαγαζι με μεταχειρισμενο audio equipment πασης φυσεως, ελπιζοντας να βρω κατι ενδιαφερον. Βρηκα τελικα ακριβως αυτο που ηθελα.

Αγοραστηκε ο ενισχυτης λοιπον, ενας NAD 3120, σε αριστη κατασταση...τον δοκιμασα στο μαγαζι και οντως ακουγεται αρκετα καλος και ηταν σε αριστη λειτουργικη κατασταση.

 

Εριξα επισης μια ματια σε ηχεια. Υποψην οτι εκτος απο bookshelve κοιταω και δαπεδου, φτανει να μην ειναι τεραστια. Ειχε λοιπον καποια πολυ καλα (απο οτι λεει ο μαγαζατορας, και δεν ειναι ο τυπος που παει να σου πουλησει φυκια για μεταξωτες κορδελες) Mission, δαπεδου, αν θυμαμαι καλα σειρα 6κατι στις 80 λιρες.

Ειχε επισης και καποια Tannoy Venus τα οποια ακουσα με τον ενισχυτη και τα οποια ειχαν nylon speakers...ξερει κανενας τιποτα παραπανω για αυτα? Ο ηχος τους μου φανηκε καλος, αν και δεν εχω συγκρινει και πολλα ηχεια για να εχω καποιο σωστο προτυπο αναφορας. Και αυτα μεσα στο budget.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είμαι τελείως άσχετος με τις σημερινές μάρκες (κι έχω ξεχάσει πολλά από αυτά που ήξερα όταν ήταν ψιλοχόμπυ το διάστημα 92-98), ας κάνω μια μικρή και στοιχειώδη υπενθύμιση: προσπάθησε να έχεις μαζί σου μερικά cd αναφοράς, και από διαφορετικά είδη (ένα ιδανικό για φωνή, ένα για ροκ, ένα για μουσική δωματίου, ένα για συμφωνική ορχήστρα - αν ακούς και τέτοια είδη - ένα για μικρό σύνολο τζαζ, ένα με big bands κ.ο.κ.)

 

Koίτα κι αυτό το θέμα που είχα ανοίξει παλιότερα: http://www.noiz.gr/index.php?topic=158002.msg215622#msg215622

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχε επισης και καποια Tannoy Venus τα οποια ακουσα με τον ενισχυτη και τα οποια ειχαν nylon speakers...ξερει κανενας τιποτα παραπανω για αυτα? Ο ηχος τους μου φανηκε καλος, αν και δεν εχω συγκρινει και πολλα ηχεια για να εχω καποιο σωστο προτυπο αναφορας. Και αυτα μεσα στο budget.

 

Αυτά; http://audio-heritage.jp/TANNOY/speaker/venusv30.html

Εαν δεν έχουν ξεραθεί (βγάλε σίτα και δες) είναι καλά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα που θα παω να παραλαβω τον ενισχυτη θα ακουσω και μερικα ακομα ηχεια. Θα παρω μαζι μου εννοειται διαφορα πραματα (Cinematic Orchestra, Herbie Hancock και οτι αλλο βρω).

 

Τα ηχεια ηταν εμφανισιακα εντελως ιδια με αυτα που παρεθεσες Κωστα, και βγαλαμε και τη γριλια και ηταν σε μια χαρα κατασταση. Δε θυμαμαι ομως να λεγανε venus 30, κατι για venus II λεγανε ή κατι τετοιο. Ηταν παντως ακριβως ιδια με αυτα της εικονας, οποτε πιθανον και να προκειται για το ιδιο ηχειο με ελαφρως διαφορετικο ονομα σε γιαπωνεζικη και ευρωπαικη αγορα.

Θα τα ξανακουσω σημερα που θα παω, μαζι και με τα mission αν και το κοβω η αγορα να γινεται μολις γυρισω απο τις διακοπες (ερχομαι Ελλαδα σε μια βδομαδα) οποτε δε ξερω αν θα ειναι ακομα διαθεσιμα οταν γυρισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

επειδη τα γιαπωνεζικα μου ειναι λιγο ...σκουριασμενα, τι εννοει εδω ο ποιητης?

(最低共振周波数)を下げて十分な低音再生を実現しています。

 

;D  ;D  ;D  ;D

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη τα γιαπωνεζικα μου ειναι λιγο ...σκουριασμενα, τι εννοει εδω ο ποιητης?

(最低共振周波数)を下げて十分な低音再生を実現しています。

 

Εάν δεν ξέρεις ήδη, δεν νομίζω ότι θα μπω καν στον κόπο να στα εξηγώ.

Ο μισογιαπωνέζος της παρέας που δεν βαριέται να γράφει, ας σου πει......

 

αλλά επειδή είσαι καλό παιδί ....... (Lowest resonance frequency) lowering, it ensures sufficiently silent playback  ότι και αν σημαίνει αυτό  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα ηχεια τα ξανακουσα σημερα με τον Nad και καποια cd μου...Ειναι οντως τα Venus Mark II αλλα υποψιαζομαι οτι ειναι τα ιδια με τα v30 που εβαλεο audiokostas παραπανω. Ωραιος ηχος. Και ναυλον ηχεια δεν εχω δει πουθενα αλλου...αν υπαρχουν ακομα σε κανα μηνα που θα γυρισω απο τις διακοπες μπορει και να τα τσιμπησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου