Προς το περιεχόμενο

Moυσικές Σκηνές


Gommer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΣΚΕΨΟΥ ΕΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΕΝΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΡΟΚ ΚΑΦΕ ΜΕ ΖΩΝΤΑΝΟ ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ ΒΡΑΔΑΚΙ ΠΧ 7-8 ΕΩΣ 10-11ΜΜ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΜΠΥΡΙΤΣΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ ΘΑ ΕΒΓΑΖΕ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΕΒΑΖΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εδω στο βολο ξεραιλα . Στο τελος της περισυνης σεζον εκλεισε και το τελευταιο μαγαζι που ειχε σαν κυριο θεμα τα live , και εμειναν καποια μικρα μπαρακια τα οποια παιζουν καπου καπου οτι κατσει απο τοπικα γκρουπ . (μεχρι κι εγω εχω παιξει... :lol: )

Στην πρωτευουσα τι γινεται για φετος ? κατι καινουργιο? κατι φιλοδοξο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας,

είναι το δεύτερο post που κάνω στο forum, νέο μέλος γαρ :D . Διάβασα το thread και θα ήθελα να πω και εγώ κάποια πράγματα για το θέμα "Μουσικές σκηνές". Το 91 που ξεκίνησα να σπουδάζω στη βουλγαρία μου έκανε τρομερή εντύπωση που σε μια πόλη 1.500.000 κατοίκων υπήρχαν και δούλευαν ικανοποιητικά 10 μουσικές σκηνές διαφόρων "μεγεθών", από 200 έως και 1000 ατόμων. Ο ήχος, για τα αυτιά μου, τότε ήταν από πολύ καλός έως άριστος . Αν σκεφτούμε οτι μιλάμε για πρώην κουμουνιστικό κράτος, καταλαβαίνετε με τι κόπο στήθηκαν οι συγγεκριμένες σκηνές. (Ασχετο, Feather σκέψου οτι στο ανατολικό μπλόκ σίγουρα παίζει αντιγραφή Behringer μηχανημάτων) :D :D Τα "μαγαζιά" αυτά δουλεύαν σχεδόν κάθε μέρα από τις 8 έως το πρωί. Στα περισσότερα από αυτά οι ιδιοκτήτες ήταν πρώην μουσικοί που βρήκαν 5 φράγγα και αποφασίσαν να φτιαξουν ένα τέτοιο μαγαζί. Αυτά τα "μαγαζιά" μάζευαν πάντα κόσμο από την ώρα που ανοίγαν. Πάρα πολλοί έλληνες μαζευόμασταν σε τέτοια μαγαζιά που παίζαν Rock-Blues-Metal κλπ κλπ και όχι μουσική της μόδας.

Εγώ δεν νομίζω οτι φταίει ο κόσμος ή οι μουσικοί για το θέμα "Τα Μαγαζά" στην ελλάδα. Φταίει το γεγονός ότι μάθαν ΟΛΟΙ στο γρήγορο κέρδος. "Πόσο κάνει η νέα XXX κονσόλα; Τι; πόσο; και πότε θα κάνω εγω απόσβεση ρε". Αλλο 300 και άλλο 3000. Αυτό που ξέχνούν είναι το οτι αν τον κερδίσεις τον "πελάτη" με τον ήχο, το AC, το service κλπ κλπ δύσκολα τον χάνεις. Ελπίζω να μήν σας έπριξα

:wink:

Γιάννης.......

 

Αν ξέρει κανείς κανένα τέτοιο "μαγαζί" να μου το πει......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην κουμμουνιστικη βουλγαρια , στην κουμμουνιστικη ρουμανια , στην κουμμουνιστικη ρωσσια , και αξιολογες μουσικες σκηνες υπαρχουν , και αξιολογα μουσικα γυμνασια - λυκεια , ενω στην ευρωπαικη και μοντερνα πρωτοποριακη ελλαδα υπαρχει ο κακος μας ο καιρος .

για να κρυωσει λιγο ο κακος μας ο καιρος και να ανοιξουνε παλι καποιες σκηνες - ονοματα δεν λεμε - να δουμε τι θα δουμε φετος

σκηνες μουσικες ή τιποτα αλλο ? γιατι και ο μαγος μανιτου της φυλης μου σε σκηνη μενει ... χρονια τωρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ακόμα ιστορία βγαλμένη από τις τραυματικές μου εμπειρίες στον χώρο των «μουσικών σκηνών»…Ο Θεός να τις κάνει μουσικές….

 

-Καλησπέρα. Μιλήσαμε στο τηλέφωνο χθες. Ήρθα να δω το χώρο και τον εξοπλισμό σας.

-Καλώς τον. Κάνε τη βόλτα σου στο μαγαζί και κοίταξε ότι θέλεις.Ο προηγούμενος ηχολήπτης ήταν καλός αλλά έπινε ρε παιδάκι μου. Και τότε τρελαινόταν… δεν ήξερε τι έκανε. Έβριζε και πέταγε ποτήρια στους μουσικούς…

-(Χμμμμ. Για να δούμε τι θα δούμε…) Πού είναι η κονσόλα;

-Εδώ εδώ. Έλα από μέσα. Στην μπάρα… Εκεί στη γωνία… Μπροστά απ τα Cutty Shark…

-Πού;;;

-Στη γωνία είπαμε. Πάντα εκεί την είχαμε.

-Και τι ακούγατε?

-Εμείς ? Ο κόσμος να ακούει. Εμείς τι να ακούσουμε. Τα έχουμε μάθει. Κάθε βράδυ τα ίδια..

-(Εδώ είμαστεεεε. Spirit folio 16/4/2.. Στη φτήνια Τι να άκουγε ο προκάτοχος μου από δώ? Πάντως για να πιει δεν έψαχνε καθόλου. Όλα δίπλα…)

Και τι παίζετε εδώ?

- Έντεχνα, λαϊκά, ρεμπέτικα και Rock. Ανάλογα τον κόσμο. Εκτός απ το μόνιμο σχήμα παίζουν και γκρουπάκια 2 φορές τη βδομάδα. Τις ψόφιες μέρες. Έτσι να μη κλείνει το μαγαζί. Και έχουμε και ένα θεατρικό τις Τετάρτες με πιάνο κιθάρα και 2 φωνές. Ξέρεις εδώ δε παίζουμε δυνατά. Όλα παίζουν με μικρόφωνα. Δεν υπάρχει τίποτε ηλεκτρικό.

-Και που χωράνε στην Spirit?

-Ε όσα χωράνε. Το πιάνο ακούγεται και από μόνο του. Εδώ είναι και ένα πράμα να δεις πως το λένε….

-Alesis midiverb το λένε. Reverb είναι.

-Καλά εσύ τα ξέρεις αυτά.

-Οι ενισχυτές που είναι?

-Εδώ κάτω απ τη σκηνή. Σήκωσε τη μοκέτα και θα τους δεις. Πάνω στο καφάσι απ τις μπύρες να μην είναι στο πάτωμα…Είναι χειροποίητοι. Τους έφτιαξε ένας φίλος ηλεκτρονικός που αγοράσαμε και την κονσόλα. Μας έκανε καλή τιμή. Και τα ηχεία χειροποίητα. Και φτηνά. Αυτός τα έφτιαξε. Είναι με μεγάφωνα Philips.Έχει και δυο μεγάφωνα εδώ κρεμασμένα πάνω απ τους μουσικούς. Να ακούνε. Τι να ακούνε? Δε τα βαρέθηκαν? Γι αυτό κουφαίνονται και μετά γκρινιάζουν και τους φταίνε τα μηχανήματα. Εσύ πάντως αν σου λένε τίποτε να τους στέλνεις σε μένα. Η το πολύ πολύ κάνε πως πειράζεις κανένα κουμπάκι να τους ξεφορτώνεσαι. Τα ξέρετε εσείς αυτά οι ηχολήπτες αυτά…. Λοιπόν τι λες? Καλά δεν είναι? Δε δίνουμε βέβαια πολλά. Δυστυχώς δε βγαίνει το μαγαζί. Αλλά έχει κάθε μέρα δουλειά. Ότι πίνεις τσάμπα και τις γιορτές θα βγαίνουν και τα έξτρα σου. Μου είπαν πως είσαι καλός και ξέρεις τη δουλειά…

-¶στο καλύτερα Ίσως μια άλλη φορά… Μη μου ‘ρθει απότομο το πολύ …χειροποίητο και το πολύ …έξτρα. Να μη συμμετάσχω στο έγκλημα. Κάποτε δεν ήξερα. Τώρα τουλάχιστον ξέρω. Αν δώσουμε και την υπόλοιπη ψυχή που μας απόμεινε δεν θα χουμε πια τίποτα… Καληνύχτα… Και καλές δουλειές να έχετε…

 

ΥΓ: Πάσα ομοιότης με πρόσωπα και καταστάσεις ΔΕΝ είναι συμπτωματική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

2 πράγματα χρειάζονται παιδιά:

1) Να έχει κάποιος λεφτά για να κάνει την αρχική επένδυση:καλαίσθητο χώρο,καθαρές τουαλέτες,πολύ καλό ηχητικό σύστημα ικανό να παράγει "cd quality", καθαρά ποτά,σωστό service, άνετο και καλαίσθητο stage, σωστά σχεδιασμένο φωτισμό (δυναμικός αν πρόκειται για "ορθάδικο",στατικός με "σκηνές" αν είναι σαν τον Σταυρό π.χ.)

Τέλος,να ενσωματωθούν στο αρχικό κεφάλαιο και τα έξοδα για την διαφήμιση.

 

2) Band control,κοινώς οι άσχετοι έξω.

 

Πιστεύω πως ο Σταυρός έχει και τα δύο γιαυτό μαζεύει το μαρούλι,ενώ η αρχιτεκτονική εν μέρη το πρώτο μονο.Όταν πας στο Σταυρό,ξέρεις (κατα 70%) πως θα ακούσεις καλή μουσική από καλούς παίχτες και ο χώρος θα σε κάνει να νιώσεις άνετα. (θα δεις και ωραίες φατσούλες!)

 

Έτσι,όταν υπάρχουν αυτά τα δύο στοιχεία σε ένα χώρο,αυτό κάνει καλό και στο ίδιο το μαγαζί (μαζεύει κόσμο όπως είπαμε) αλλά και στους διάφορους wannabeastar τύπους που βλέπουν πως για να παίξεις σε μια σοβαρή σκήνη πρέπει να έχεις το κάτι παραπάνω,και αυτο σε κάνει να πασχίζεις πιο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου