Προς το περιεχόμενο

Πως κρατάω τη νότα επ' άπειρον;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τοτε το προβλημα ειναι η χρηστικοτητα του εφφε και η εφαρμογη του.Γραφει τη 1η νοτα ή το 1ο ακκορντο με αυτον τον τροπο και εχει τον ηχο που θελει και τον διατηρει.Στο επομενο (ακκορντο ή νοτα) τι κανει?Σβηνει το 1ο και γραφει το 2ο?

 

 

Μιας και δεν συμμετεχει ο ιδιος για να ξεδιαλυνει τι εννοούσε,δε νομιζω οτι εχει νοημα να το ψαχνουμε οι ιδιοι.

 

Με την ιδια λογικη του παραπανω βιντεο και της προϋπαρχουσας νοτας χωρις αποσβεση (δλδ να εχει ενα ebow ή ενα swell delay ηδη) ,τοτε του αρκει ενα οποιοδηποτε delay (μετα απο αυτη τη διαταξη) με απειρες επαναληψεις (δεν θα πιανει την πενια γιατι δεν υπαρχει πενια να πιασει ουτε αποσβεση).Απλα μου φαινεται Overqualified ενα loop station για να το βαλουμε να δουλεψει σαν delay...

 

Δε μου φαινεται λογικό καποιος να θελει απειρο sustain σε ΜΙΑ νοτα.Πρεπει να ακολουθησει και δευτερη και να ελεγχει με καποιο τροπο το "απειρο" sustain.Ε,ετσι δε δουλευει ουτε το delay ουτε το RC.

 

Ζηταει ενα εφφέ ,αρα κατι που να φτιαχνει τον ηχο του ,οχι εναν τροπο να ηχογραφησει αυτο που βγαζει ηδη.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου φαινεται λογικό καποιος να θελει απειρο sustain σε ΜΙΑ νοτα.

Garry Moorec(Parisienne Walways), Santana ( Europa)...άπειρο sustain σε μία νοτα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την σειρα μου και γω θα προτεινω 2 εναλλακτικες λυσεις, υπο την προϋποθεση πως το κρατημα της νοτας επ'απειρον (ονομαζεται feedback) σε απασχολει μονο σε βρωμικους ηχους.

 

Λυση 1: Παιρνεις ενα πετάλι od/dis και τις στιγμές που θες να έχεις το feedback που αναφερεις (παιζοντας ηδη σε βρωμικο ενισχυτη) το ενεργοποιείς απολαμβανωντας απειρο gain και το infinite sustain που ζητας.

 

Λυση 2: Παιζεις με τσιτα το gain απο τον ενισχυτη σου (που οπως μας λες συμβαλει στο infinite sustain). Τις στιγμες που θελεις να εχεις το feedback, φροντιζεις το volume τις κιθαρας σου να ειναι full ανοιχτο, ολες τις υπολοιπες το κοβεις λιγο αναλογα με τις ορεξεις σου  :)

 

Προτεινω την λυση 2 μιας και θα εξοικειωθεις και με την χρηση του volume της κιθαρας σου συν το οτι ειναι τσαμπα ;)

 

Και οι δυο λυσεις δυσκολα θα υλοποιηθουν βεβαια bedroom levels, αλλα οπως συμβαινει με ολα τα πραγματα στην ζωη, ετσι και στο feedback, δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και δεν συμμετεχει ο ιδιος για να ξεδιαλυνει τι εννοούσε,δε νομιζω οτι εχει νοημα να το ψαχνουμε οι ιδιοι.

 

Γουιτς παρτ οφ δις ντοντ γιου αντερσταντ;

 

Πως μπορώ να πετύχω ένα εφέ το οποίο παίζοντας μια νότα, την κάνει να ακούγετε περισσότερη ώρα  από όση  ακούγετε κανονικά, δηλαδή κρατώντας πατημένο το τάστο η νότα να αργεί πολύ να σβήσει ή ακόμα να την κάνει και να μην σβήνει ποτέ…?

 

Δεν λέω το  delay, οριζόμενα delay που έχω δει κρατούν την νότα για πολύ ώρα, όμως η νότα  επαναλαμβάνετε, επαναλαμβάνετε και ο ήχος της πένας… εγώ θέλω κάτι που να μην επαναλαμβάνει τη νότα αλλά να την κρατά, να μην την αφήνει να σβήσει…

 

 

Δε μου φαινεται λογικό καποιος να θελει απειρο sustain σε ΜΙΑ νοτα.Πρεπει να ακολουθησει και δευτερη και να ελεγχει με καποιο τροπο το "απειρο" sustain.Ε,ετσι δε δουλευει ουτε το delay ουτε το RC.

 

Eμένα αντιθέτως μου φαίνεται απολύτως λογικό. Θα μπορούσα να σκεφτώ πολλές χρήσεις σε ένα τραγούδι. Τόσες όσες έχει και το sustainer/ebow, με τη διαφορά ότι με sustainer/ebow δεν μπορείς να "χτίζεις" κομμάτια αλλά περιορίζεσαι σε αυτά που ήδη παίζονται.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απαντησα ηδη.

 

Η χρηση του RC που προτεινεις ειναι χρηση ως delay.Και μαλιστα πιο περιοριστικη γιατι δεν μπορεις να το ανοιγοκλεινεις αλλα πρεπει να σβησεις και να ξαναγραψεις.

 

Η χρηση του RC που προτεινεις ,προϋποθετει οτι εχει απο πριν την απειρη νοτα,κατι που δεν συμβαινει αλλα ειναι το ζητουμενο.

 

 

οποτε αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι το μελος ζηταει ενα εφφε (την οποια λεξη γραφει στο πρωτο ποστ του και παραθετεις).Μαλιστα ζηταει "η νότα να αργεί πολύ να σβήσει ή ακόμα να την κάνει και να μην σβήνει ποτέ".Aυτο λεγεται ελεγχομενο sustain και οχι εγγραφη ενος ηχου και επαναληψη και play/stop.

 

Αυτο καταλαβαινω και αυτο καλω τον awaken να ξεχωρισει,γιατι εσυ καταλαβαινεις κατι αλλο και προφανως καποιος απο τους δυο μας κανει λαθος :).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry που δεν συμμετείχα, δεν μπήκα λόγο τρεξίματος,

όταν λέω (να μην σβήνει η νότα όσο κρατάς το τάστο πατημένο) το λέω για να υπάρχει έλεγχος του εφέ δηλαδή να το σταματήσω  απλός αφήνοντας το τάστο, αυτό συμβαίνει όταν προκαλώ το εφέ με το gain, μόλις αφήσω το τάστο η νότα σβήνει, και αυτό ακριβός είναι που θέλω,

βοηθώ και με τον τρόπο παιξίματος, δηλαδή όταν το δάχτυλο τρέμει στο τάστο, η νότα κραταει ακόμα περισσότερο, αλά όπως είπα θα ήθελα να το έχω αυτό χωρείς το gain το οποίο τα μπουκώνει όλα,

να έχω καθαρότερο ήχο … να κλίσω λίγο το gain …

και ευχαριστώ όλους για της απαντήσεις

   

edit:Ακόμα και αν η νότα σβήνει κάποια στιγμή, θα μου έκανε αν κρατούσε για αρκετό διάστημα 

@simon ναι είναι κα γ… της νότες:D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου