Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος στο on/off switch του EHX Black Finger


SlapGas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας συνφορουμίτες!  :)

 

Σήμερα πρωί αγόρασα τον EHX Black Finger, μετά από βοήθεια του forum (σε πολλές πλευρές) και ομολογώ ότι μου αρέσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

Το συγκεκριμένο πετάλι, δεν έχει και κανένα θέμα με θόρυβο. Το δοκίμασα καρφί σε ενισχυτή και ήταν πεντακάθαρο σε μεγάλο εύρος των ρυθμίσεων του.

 

Μόνο ένα πρόβλημα είδα!

Ανοίγοντας/κλείνοντας τον, ο διακόπτης κάνει ένα "τικ" που περνάει και στον ήχο!

Δεν είναι απίστευτα δυνατό, αλλά είναι audible!

Να σημειώσω ότι αυτό συμβαίνει όταν πατάς το διακόπτη ενώ παράλληλα παίζεις (δεν συμβαίνει δηλαδή αν δεν παίζεις).

Pour quoi?

Υπάρχει τρόπος να το φτιάξω?

Αν π.χ. έχεις delay και reverb ανοικτά, ακούγεται και παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι true bypass ειναι φυσιολογικο αυτο που περιγραφεις (αν και αυτο το "ακουγεται οταν παιζεις-δεν ακουγεται οταν δεν παιζεις" με παραξενευει λιγο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ειν'τα τρουμπαϊπας,οποτε εχε τον συνεχεια ανοικτο να βρεις την υγειά σου...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να έχεις υπόψη σου ότι (όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε πιο πάνω) το switch κρατάει ένα πολύ μικρό φορτίο. Όταν το "ανοίξεις" το πετάλι για πρώτη φορά ο θόρυβος που περιγράφεις είναι πολύ πιο έντονος (σαν να σκάει κάτι). Αν πριν αρχίσεις να παίζεις πατήσεις το switch 3-4 φορές (on-off, on-off κλπ) τότε ο θόρυβος αυτός θα ελαχιστοποιηθεί.

 

Δοκίμασέ το και πες μας αν είναι αυτό ή εννοείς κάποιον άλλο θόρυβο (χαλασμένο switch πιθανώς?)

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέτε είναι και τίποτα παραπάνω.

Περνάει απλά ένα αισθητό "κλάκ" στον ήχο.

 

Δεν είναι χαλασμένος ο διακόπτης.

Γενικά θα τον έχω μάλλον ανοικτό συνέχεια, επομένως δεν με απασχολεί και πολύ.

Θα δοκιμάσω αυτό με τα πατήματα όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γεια χαρά,

Είπα να μην ανοίξω νέο ποστ για τον black finger αφού έχω παρόμοιο πρόβλημα.Τον πήρα και γω και ξετρελάθηκα αλλά αυτό που είχα διαβάσει ισχύει. http://www.ovnilab.com/.Εκτός του ότι εύκολα βγάζει φυσικό distortion ας πούμε(κάτι που μ'αρέσει),αν ανεβάσω λίγο το post και το pre gain τρίζει ο ενισχυτής από τις παρεμβολές!Αν τα'χω δηλαδή στη μέση για την ακρίβεια υπόφερει όλο το σύστημα.Εγώ κάνω γκάφες?,το πετάλι έχει αυτήν την ιδιομορφία? ή φταίει ότι τον δοκίμασα σε 15άρι?Σε μπάσο τον δοκίμασα και μπάσου ήταν και ο ενισχυτής.Κατά τα άλλα σε normal ρυθμίσεις κάνει τρομερή δουλειά χώρις να αποστειρώνεται το παίξιμο μου  ;D

 

Ακούω την γνώμη σας...Ευχαριστώ!

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το διάβασε κανείς?Είπα να μην ανοίξω νέο thread αφού πρόκειται για απορίες πάνω στο ίδιο πετάλι...το δικό μου είναι ελαττωματικό?Ξαναλέω σαπίζει ο ήχος σε εκνευριστικά επίπεδα όταν ανεβούν τα knobs του gain 12'o clock.(Eιδικά του output)

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Stoner Jackass, αυτό που λες το κάνει και εμένα αλλά σε υψηλές ρυθμίσεις.

 

Βασικά με Pre Gain 1 η ώρα και post gain μέχρι 3 η ώρα, δεν κάνει θόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου