Προς το περιεχόμενο

Virtual πληκτρας σε software υπαρχει;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.bigfishaudio.com/4DCGI/detailDemos.html?:::::::::976

Μαραθώνιε άκουσε τα  demos από το Raging guitars ;)

Ναι ρε μέγα Μάκη, τέτοια νομίζω υπάρχουν πολλά (samples δεν είναι, δηλ έτοιμα ηχογραφημένα τεμάχια και όχι VSt νότα, νότα?). Με λίγα λόγια, δεν αντιλέγω ότι μπορούν να αποτελέσουν μια βάση να πατήσεις επάνω...από σόλο τι γίνεται? Εκεί είναι που η κιθάρα γίνεται μοναδική. Τι θέλω να πώ...πολύ δουλειά στη κιθάρα γίνεται στο δεξί χέρι, λίγο νύχι, λίγο αντιχειρας, λίγο καρπός πάνω στις χορδές... σε κλάσματα δευτερολέπτου προσθετουν προσωπικότητα. Νομίζω (δεν είμαι σίγουρος, γιατί το κάθε όργανο όπως λέει ο Nikolas έχει τις ιδιαιτερότητές του) ότι τέτοιες τεχνικές στο φυσικό πιάνο δεν υπάρχουν, άρα δεν υπάρχει λόγος να αναπαραχθούν στο midi. Αντιθέτως σε αρκετά (ethnic ας πούμε) όργανα που μελετάω, έχω παρατηρήσει ότι προβλέπεται καμμιά φορά και η ανάσα του παίχτη...

πάντως να μην το ψάχνουμε, όλα αυτά είναι απόδειξη ότι η σημερινή τεχνολογία σου δίνει άπειρες δημιουργικές δυνατότητες....και όπως λέει ο σοφός γέροντας

"Δεν έχει σημασία τι έχεις, αλλά τι κάνεις με αυτό"

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μαραθώνιε υπάρχουν χιλιάδες κιθαριστικά grooves σε λούπες.

Εαν ξέρεις να τα δουλέψεις καλά, τα πετάς στο melodyne studio κ κάνεις σουφλέ  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οτι πείτε θυμόσοφοι "γέροντες"...  ;D

Δεν είναι αυτό που κουβεντιάζουμε όμως.

Μιλάμε για την εξυπηρέτιση των κιθαριστών στα keyboards και όχι το "ποιό όργανο είναι πιο δύσκολο να αναπαραχθεί virtually.

Και επίσης δεν μιλάμε για σολίδια αλλά για ακόρντα.

Κάθε όργανο παίζεται σωστά από αυτόν που το γνωρίζει και όχι από αυτόν που πιστεύει ότι "κάπως έτσι θα πηγαίνει". Και ας είναι βιρτουόζος στην κιθάρα ή σε όποιο άλλο όργανο, εκτός από αυτό που αναζητεί να παίξει.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι πείτε θυμόσοφοι "γέροντες"...   ;D

Δεν είναι αυτό που κουβεντιάζουμε όμως.

Μιλάμε για την εξυπηρέτιση των κιθαριστών στα keyboards και όχι το "ποιό όργανο είναι πιο δύσκολο να αναπαραχθεί virtually.

Και επίσης δεν μιλάμε για σολίδια αλλά για ακόρντα.

Κάθε όργανο παίζεται σωστά από αυτόν που το γνωρίζει και όχι από αυτόν που πιστεύει ότι "κάπως έτσι θα πηγαίνει". Και ας είναι βιρτουόζος στην κιθάρα ή σε όποιο άλλο όργανο, εκτός από αυτό που αναζητεί να παίξει.

 

+1

Σωστος...

www.kerinoi.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Yam είναι σωστός, συμφωνούμε...εσύ μετά από 4 σελίδες, πως θα περάσεις πλήκτρα στα κομμάτια σου δεν μας είπες...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έχοντας χρησιμοποιήσει για αρκετά χρόνια το piano roll, θα πώ ότι δεν είναι και κακή λύση. Προσωπικά για 4-5 χρόνια ή το piano roll είχα, ή το finale (notation πρόγραμμα) να περνάω νότες... Αν και πιανίστας.

 

Σοβαρά, λίγη εξάσκηση θέλει, λίγο να μάθει κανείς τα shortcuts και βγαίνει κάπως η δουλειά. Αλλα παραμένει ότι δε θα βγει "πιανιστικό" αν δε ξέρει κανείς πως να γράψει...

 

Marathon: http://www.orangetreesamples.com/ Αυτό τι σου (σας) λέει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Yam είναι σωστός, συμφωνούμε...εσύ μετά από 4 σελίδες, πως θα περάσεις πλήκτρα στα κομμάτια σου δεν μας είπες...

 

Χαχα... ;D

Ακομα ακρη δεν εχει βγει αλλα οσο ζω ελπιζω....

Στη τελικη περναω 2-3 κιθαρες παραπανω και δε βαζω πληκτρα καν.... :-X ΑΜΑ ΠΙΑ >:(

Δοκιμασμενη συνταγη  ;D ;D ;)

www.kerinoi.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα... ;D

Ακομα ακρη δεν εχει βγει αλλα οσο ζω ελπιζω....

Στη τελικη περναω 2-3 κιθαρες παραπανω και δε βαζω πληκτρα καν.... :-X ΑΜΑ ΠΙΑ >:(

Δοκιμασμενη συνταγη  ;D ;D ;)

Θα επαναλάβω, ότι η λύση για μας (εμένα τουλάχιστον με βοήθησε πολύ) τους "ατυχείς" κιθαρίστες, είναι το Gr20. Κάνει όσο 2 κιθάρες, αλλά αν έχεις αποφασίσει να μπλέξεις και με άλλους ήχους πλην της κιθάρας, είναι μονόδρομος. Και γλυτώνεις και το ωδείο (που ξεκάθαρα δείχνει ο Nikolas)...αλήθεια ωδείο έχεις πάει?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα επαναλάβω, ότι η λύση για μας (εμένα τουλάχιστον με βοήθησε πολύ) τους "ατυχείς" κιθαρίστες, είναι το Gr20. Κάνει όσο 2 κιθάρες, αλλά αν έχεις αποφασίσει να μπλέξεις και με άλλους ήχους πλην της κιθάρας, είναι μονόδρομος. Και γλυτώνεις και το ωδείο (που ξεκάθαρα δείχνει ο Nikolas)...αλήθεια ωδείο έχεις πάει?

 

Το GR20 για να καταλαβω ειναι synth ?

Γιατι αυτο που ψαχνω και ελπιζω να εγινε κατανοητο μετα απο 5 σελιδες δεν ειναι synth....

Ωδειο δεν εχω παει αλλα δε ξερω τι σχεσι εχει αυτο...

Στο παρελθον εχω περασει σε πολλα κομματια πληκτρα (και πλατες και μελωδιες) με τη χρηση piano roll αλλα με καθυστερει ....

www.kerinoi.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το GR20 για να καταλαβω ειναι synth ?

Γιατι αυτο που ψαχνω και ελπιζω να εγινε κατανοητο μετα απο 5 σελιδες δεν ειναι synth....

Ωδειο δεν εχω παει αλλα δε ξερω τι σχεσι εχει αυτο...

 

http://www.rolandus.com/products/productdetails.aspx?ObjectId=592

Το ωδείο είναι μια "εσωτερική" μας πλάκα...ούτε εγώ έχω πάει.

Όποτε θές και έχεις απορίες για το Gr20, pm για λεπτομέρειες

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου