Προς το περιεχόμενο

Virtual πληκτρας σε software υπαρχει;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν μου πεις πως γινεται το εφφεδακι που εχετε στη φωνη να ακουγεται σαν "με κοψιματα"στο Μαυρο Πριγκηπα, θα σου πω!  ;D

 

ενα εφεδακι ειναι αγορινα...σπαω το κεφαλι μου αλλα δεν θυμαμαι πως το λενε...

θα το δω οταν παω σπιτι και θα σου πω...

πως με ανακαλυψες???? ;D

www.kerinoi.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δοκιμασες το arpegiator του sequencer?? Παντος δεν γνωριζω αν υπαρχει καποιο ειδικο vst για να σου δινει πιανο patters kai riffs αλλα αν γνωριζει κανενας να μας πει!

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Από 'σο ξέρω δεν υπάρχει κάτι τέτοιο πάντως.

 

Αυτο που θα πρότεινα, θα ήταν να πιάσεις μία midi κιθάρα, ή κάποιο τρόπο, τέλος πάντων να παίζεις κιθάρα και να περναέι Μidi (ότι γίνεται, γίνεται, αλλά τι χρειάζεσαι κλπ...), και να κάνεις τη δουλειά σου έτσι. Εναλακτικά, με λίγη εξάσκηση στο piano roll μπορείς να κάνεις αρκετά γρήγορα. Τρίτη επιλογή, αν δουλεύει παρτιτούρα να την περνάς στο Finale/Sibelius/Noteworthy/NOTION να το κάνεις midi Και μετά στο sequencer σου, για να το δουλέψεις κι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Είναι απλά αστείο το γεγονός ότι οι εταιρείες δεν έχουν αντιληφθεί αυτό το κενό.

Αυτό δηλαδή που υπάρχει στα Keyboard Arrangers το λεγόμενο Chord Accompaniment να μην υπάρχει σε μορφή software για τους κιθαρίστες ή τους μη "πληκτρο-παίκτες".

Χρόνια έψαχνα κι εγώ κάτι σχετικό και δεν βρήκα κάτι πέρα από το Band in a box.

Είναι πολύ αστείο και θλιβερό... για το R&D των εταιρειών.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλά αστείο το γεγονός ότι οι εταιρείες δεν έχουν αντιληφθεί αυτό το κενό.

Γιατί μας είχαν φτυσμένους εμάς τους κιθαρίστες. Αλλά με τους midi μαγνήτες πέρνουμε την εκδίκησή μας τώρα...πιστεύω (χωρίς να είμαι σίγουρος) ότι σήμερα ένας κιθαρίστας (με midi κιθάρα) μπορεί να βγάλει πιο real ήχους πλήκτρων από ότι ένας πληκτράς σε αντίστοιχο κιθάρας...θα με ενδιέφερε η γνώμη ενός πληκτρά...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Γιατί μας είχαν φτυσμένους εμάς τους κιθαρίστες.

Μπα... λες να μη θέλουν να κονομήσουν; Απλή έλειψη έρευνας αγοράς είναι.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως σου λέω μας έχουν φτυσμένους...ο ψηφιακός κόσμος φτιάχτηκε για τους πληκτράδες...εμείς βλέπεις μείναμε στις λάμπες!!!!

Κλασσικό παράδειγμα

http://www.ueberschall.com/

εδώ θα έπρεπε να βρίσκεται το εργαλείο που ψάχνει ο φίλος μας...αλλά υπάρχουν όλα εκτός από πλήκτρα...γιατί απευθύνεται σε πληκτράδες...για αυτό ΖΗΤΩ ΟΙ ΜΙDI ΜΑΓΝΗΤΕΣ!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Είναι απλά αστείο το γεγονός ότι οι εταιρείες δεν έχουν αντιληφθεί αυτό το κενό.

Ποιό κενό ΡΕ;  >:( Εδώ μου έχετε 500,000 κιθαρίστες εδώ μέσα με τους μαγνήτες σας και τα κουρδισμένα ξύλα που σφοιρείζουν... και μου λές για τους 5 πιανίστες τώρα;

 

ΦΤΥΣΙΜΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΕΣ! ΝΑΙ!

 

ΛΟΛ

 

Τωρα σοβαρά, δε νομίζω ότι είναι έλειψη έρευνας αγοράς: Έχω την εντύπωση (όντας πιανίστας και μπορεί να κάνω λάθος) ότι για έναν κιθαρίστα να συλλαβήσει μία φράση σε midi keyboard δεν είναι ΤΟΣΟ απίστευτα δύσκολο και βγαίνει ήχος ΑΜΕΣΩΣ. Με την κιθάρα θελεις ποοοοολύ για να βγει ήχος. Άρα, ας κάνουμε τους πιανίστες να παίζουν κιθάρα που είναι δύσκολο, και άσε τους κιθαρίστες να δοκιμάσουν τα χέρια τους σε 100 ευρώ midi keyboard (που είναι και παμφτηνο)...

 

Ή δεν έχει σχέση αυτά που λέω;;;; Ξέρω κι εγώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταλαβα.....

Εμπρος λοιπον καλο μου PIANO ROLL για ακομα μια φορα  >:( >:(

Παντως ακομα ελπιζω οτι κατι θα βρεθει ....

Δε μπορει...

Εχουν βγαλει χιλιες δυο μ****ες και δεν υπαρχει αυτο...

Μεχρι και plugin για να διορθωνουμε τα φαλτσα και να κανουμε μαγκες τους τραγουδιστες εχουν βγαλει...

Αν ειναι δυνατον

www.kerinoi.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα σοβαρά, δε νομίζω ότι είναι έλειψη έρευνας αγοράς: Έχω την εντύπωση (όντας πιανίστας και μπορεί να κάνω λάθος) ότι για έναν κιθαρίστα να συλλαβήσει μία φράση σε midi keyboard δεν είναι ΤΟΣΟ απίστευτα δύσκολο και βγαίνει ήχος ΑΜΕΣΩΣ. Με την κιθάρα θελεις ποοοοολύ για να βγει ήχος. Άρα, ας κάνουμε τους πιανίστες να παίζουν κιθάρα που είναι δύσκολο, και άσε τους κιθαρίστες να δοκιμάσουν τα χέρια τους σε 100 ευρώ midi keyboard (που είναι και παμφτηνο)...

 

Ή δεν έχει σχέση αυτά που λέω;;;; Ξέρω κι εγώ;

Νομίζω ότι έχεις απόλυτο δίκαιο. Άσε που ένας κιθαρίστας που γράφει midi (με πλήκτρο ή midi κιθάρα), χωρίς γνώσεις (όπως εγώ), το μόνο που έχει να κάνει εάν έχει κάνει λάθος, είναι να διορθώσει τις...τελίτσες! Δεν βλέπω πως ένας πληκτράς μπορεί να δημιουργήσει ρεαλιστικό audio κιθάρας και να το διορθώσει (εκτός εάν λειώσει το Melodyne...)

Εκτός εάν υπάρχει ρεαλιστικό virtual όργανο...υπάρχει κάποιο που μπορεί να ξεγελάσει έναν κιθαρίστα?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου