Προς το περιεχόμενο

Virtual πληκτρας σε software υπαρχει;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Εκτός εάν υπάρχει ρεαλιστικό virtual όργανο...υπάρχει κάποιο που μπορεί να ξεγελάσει έναν κιθαρίστα?

Το Virtual Guitarist με τα κατάλληλα δείγματα.

 

Αυτο που μας ενδιαφέρει δεν είναι το "πως παίζεται το Λα μινόρε;" Αυτό μαθαίνεται εύκολα, αλλά "πως θα το έπαιζε ένας πληκτράς", δεξί - αριστερό και με διάφορα τεχνοτροπίες.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

 

Αυτο που μας ενδιαφέρει δεν είναι το "πως παίζεται το Λα μινόρε;" Αυτό μαθαίνεται εύκολα, αλλά "πως θα το έπαιζε ένας πληκτράς", δεξί - αριστερό και με διάφορα τεχνοτροπίες.

 

Ακριβως......

www.kerinoi.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτο που μας ενδιαφέρει δεν είναι το "πως παίζεται το Λα μινόρε;" Αυτό μαθαίνεται εύκολα, αλλά "πως θα το έπαιζε ένας πληκτράς", δεξί - αριστερό και με διάφορα τεχνοτροπίες.

 

 

Ακριβως......

 

Αυτό μας ενδιαφέρει? Ή το τελικό αποτέλεσμα που δέχεται ο ακροατής? Δεν ξέρω, ρωτάω...εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει πως παράγω ένα ήχο αλλά πόσο αληθοφανής είναι στα αυτιά των άλλων και πόσο δένει στο γενικό σύνολο.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμαρτον... Έχουμε όλοι συμφωνικές ορχήστρες στα laptop. Αυτό δεν σημαίνει δεν Θα πατήσεις και κανα-δυό κουμπιά παραπάνω, δεν θα πειραματιστείς, δε θα δεις πως το κάνουν οι άλλοι, δε θα βρεις κανένα βιβλίο, κανένα tutorial και θα το δουλέψεις.

  Γιατί το πως θα το έπαιζε ένας πληκτράς δεν υπάρχει αντίστοιχα σε κανένα virtual όργανο (εκτός από μερικά προγράμματα με περιορισμένες κατά την άποψη μου δυνατότητες.)

Αφού δεν βρίσκεις ντράμμερ και πληκτράδες, παίξε με αυτά που έχεις..

 

Επίσης δοκίμασε αυτό το καταπληκτικό section του noiz: http://www.noiz.gr/index.php?board=19.0. Ίσως κάποιος προσφερθεί να βοηθήσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η αλήθεια αυτή είναι: Λίγη γνώση του οργάνου θέλει και προσπάθεια. Μην είμαστε και ΤΟΣΟ ντεμπέληδες πιά... ;) Και με είχε ρωτήσει ο Marathon πριν κάποιες βδομάδες για αυτό ακριβώς το πράγμα: Πώς γράφει κανείς χωρίς να ξέρει να παίζει κάποιο όργανο, για αυτό το όργανο: Γνωρίζοντας το τι μπορεί να κάνει και τι όχι, και μαθαίνοντας πως γράψαν οι προηγούμενοι απ'αυτόν είναι η απάντηση. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξαναγυρίσουμε στην αρχική ερώτηση "Virtual πληκτρας σε software υπαρχει;"

μάλλον απαντάμε όχι, αλλά υπάρχει σε Hardware (Midi guitar devices)...σωστά?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αφού δεν βρίσκεις ντράμμερ και πληκτράδες, παίξε με αυτά που έχεις..

 

 

 

Δε σε καταλαβα ρε φιλαρακι τι ακριβως εννοεις?και γιατι συγχηζεσαι?

Τι υφακι ειναι αυτο?

Αυτο που ζηταω ειναι πολυ απλο...

Επειδη δεν εχω κανενα "μαεστρο" ευκαιρο και το piano roll νοτα νοτα με καθυστερει ψαχνω ενα προγραμμα που να μου δινει μια βαση πανω στην οποια θα κανω τα περαιτερω...

www.kerinoi.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ακομα μια φορα το πηγαμε το θεμα στο "υθος" και τη "συνειδηση" και την "ηθικη"...

Δε μπορω να καταλαβω γιατι ορισμενοι αρεσκονται στο να δυσκολευουν τα πραγαματα που ειναι απλα?

 

www.kerinoi.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Για να ξαναγυρίσουμε στην αρχική ερώτηση "Virtual πληκτρας σε software υπαρχει;"

μάλλον απαντάμε όχι, αλλά υπάρχει σε Hardware (Midi guitar devices)...σωστά?

Οχι είπαμε. Το ότι παίζεις την κιθάρα με ήχους πιάνου είναι σαν να παίζεις κιθάρα από πληκτρολόγιο. (Εντάξει όχι τόσο αποτυχημένα αλλά κοντά...) Τα διαστήματα είναι διαφορετικά, τα inversions καθώς και η τεχνοτροπία.

 

Προς zestair: δεν είναι ετσι φίλε zestair. Με αυτη την λογική γιατί υπάρχουν τα Auto-accompaniments στα Arranger keyboards; Γιατί υπάρχουν τα ντραμοκούτια και τα Virtual bassist / guitarist; Να πάνε να βρουν και εκείνοι άλλους μουσικούς τότε!

 

Υπάρχουν αυτά τα βοηθήματα για να εξυπηρετήσουν κάποιες συνθήκες. Ο καθένας διαλέγει πως θέλει να παίζει. Δεν του το υπαγορεύω εγώ ή κάποιος άλλος. ;)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω (χωρίς να είμαι σίγουρος) ότι σήμερα ένας κιθαρίστας (με midi κιθάρα) μπορεί να βγάλει πιο real ήχους πλήκτρων από ότι ένας πληκτράς σε αντίστοιχο κιθάρας...θα με ενδιέφερε η γνώμη ενός πληκτρά...

http://www.bigfishaudio.com/4DCGI/detailDemos.html?:::::::::976

Μαραθώνιε άκουσε τα  demos από το Raging guitars ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου