Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα με Marshall Valvestate VS265


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σου κόσμε του Noiz.

 

Πριν από μια βδομάδα περίπου αγόρασα μεταχειρισμένο τον ενισχυτή που ανέφερα στον τίτλο του άρθρου. Όταν τον άκουσα την πρώτη φορά ήταν όλα μια χαρά. Τώρα που τον έβαλα να παίξω ακούω ήχο από το ένα ηχείο. Το ίδιο συμβαίνει και με τα ακουστικά, επίσης είναι περίεργο το ότι ακούω απο το δεξί οταν είναι στην καμπίνα του, ενώ με τα ακουστικά τον ακούω από το αριστερό. Άλλο ένα θέμα είναι το Reverb. Βγαίνει μεν το εφφέ αλλά βγάζει έναν θόρυβο και αλλάζει κάπως τον ήχο γενικά. Τι μπορεί να φταίει; Μήπως έχει καμια σχέση η λάμπα που έχει στην προενίσχυση;

Όποιος γνωρίζει σχετικά ας απαντήσει.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ακούγεται το ένα κανάλι κι από τα ακουστικά, μάλλον έχει θέμα ο προενισχυτης του. Η λαμπα ίσως ευθύνεται μόνο για το reverb αλλά η απώλεια του ενός καναλιού ίσως είναι θέμα κάποιας κακής επαφής / καλωδιου στην πλακέτα. Δοκίμασε μια νεα λαμπα επάνω καλού κακού αλλά το καλυτερο θα ηταν να τον ανοίξει τεχνικός η κι εσύ ο ίδιος και να ψεκασεις τα ποτ και τα βυσματα με καθαρίστικο επαφών. Είναι πολύ συχνά οι ύποπτοι σε τέτοια φαινόμενα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ακούγεται το άλλο ηχείο, αλλά πολύ πιο σιγά. Το ίδιο συμβαίνει και με τα ακουστικά. Όσον αφορά το θέμα τησ λάμπας αν δεν κάνω λάθος ο ενισχυτής έχει μια 12ΑΧ7. Σε ένα βιντεάκι στο Youtube είδα πως μπορείς να την αντικαταστήσεις με ECC83/12AX7. Τι διαφορά θα έχω στον ήχο μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ακούγεται το άλλο ηχείο, αλλά πολύ πιο σιγά. Το ίδιο συμβαίνει και με τα ακουστικά. Όσον αφορά το θέμα τησ λάμπας αν δεν κάνω λάθος ο ενισχυτής έχει μια 12ΑΧ7. Σε ένα βιντεάκι στο Youtube είδα πως μπορείς να την αντικαταστήσεις με ECC83/12AX7. Τι διαφορά θα έχω στον ήχο μου;

Δεν θα εχεις καμμία διαφορά αν αλλάξεις λυχνία. Η ECC83 ειναι η Ευρωπαϊκή έκδοση της (Αμερικάνικης) 12ΑΧ7

Θα έχεις διαφορά αν βρείς καμμιά παλιά, αλλά δεν αξίζει.

Το reverb δεν παίρνει απο λαμπά ισχύ, θεωρώ οτι κατι άλλο φταιει για το reverb. Αν εχει χαλάσει η λυχνία λογικά δεν θα έπαιζε τίποτε καθόλου, οχι μόνο το ένα μεγαφωνο.

 

Μήπως κατά τη μεταφορά κουνηθηκε κάτι; 

Πιο πολύ για πρόβλημα στο κύκλωμα μου μυρίζει εμένα.

 

Ανδρέας

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δεν τον χτύπησα κάπου ή κάτι τέτοιο, στο αυτοκίνητο τον έβαλα να κοιτάει με τα μεγάφωνα προς τα πάνω. Μήπως φταίει αυτο; Αν όντως ευθύνεται το κύκλωμα πως μπορώ να τον διορθώσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δεν τον χτύπησα κάπου ή κάτι τέτοιο, στο αυτοκίνητο τον έβαλα να κοιτάει με τα μεγάφωνα προς τα πάνω. Μήπως φταίει αυτο; Αν όντως ευθύνεται το κύκλωμα πως μπορώ να τον διορθώσω;

 

Αν ειναι το κύκλωμα θα θέλει τεχνικό.

Αλλαξε λάμπα πρώτα. Μπορεί να κάνω λάθος και να φταιει οντως η λάμπα.

Βεβαιώσου οτι τα καλώδια του reverb ειναι καλά (εφαπτονται) καλα στο reverb tank

Βεβαιώσου οτι τα καλώδια των ηχείων ειναι και αυτά καλά (εφαπτονται σφικτα) στις υποδοχες των ηχείων.

Πάρε σπρέϊ επαφών και ριξε στο καρφί (του καλωδίου) και βαλτο μεσα εξω στο jack να καθαρίσει.

 

Αν δεν γινει τίποτε,... τεχνικό

 

Αν εισαι κοντά στο μαρούσι έλα μετρήσουμε τη λάμπα και αν ειναι χαλασμένη να σου δώσω άλλη.

 

Ευχαριστω

Ανδρέας

 

 

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα λίγο δύσκολο να αναίβω εκεί πάνω. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρων πάντως :) Επίσης η λυχνία παίζει να είναι εκεί μέσα πάνω από 5-6 χρόνια, οπότε έτσι κιαλλιώς αργά ή γρήγορα θα την άλλαζα.

Όσο για το θέμα του τεχνικού, έχεις κανέναν στα υπόψιν σου που να είναι σωστός στην δουλειά του και σχετικά φτηνός;

 

Γρηγόρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το θέμα του τεχνικού, έχεις κανέναν στα υπόψιν σου που να είναι σωστός στην δουλειά του και σχετικά φτηνός;

 

Γρηγόρης

 

Έχεις pm ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου