Προς το περιεχόμενο

Στράβωσε της Σολ το κλειδί. Τι κάνω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες έφαγα μεγάλη ξενέρα προ μισής περίπου ώρας.

Εκεί που πήγα να βάλω την ακουστική μου στο σταντάκι της, τσουπ γυρνάει εκείνο που έχει κάτω ανάποδα και πέφτει.  :o

Ψάχνω από 'δω από κει να δω αν έγινε καμιά ζημιά. Κανένα πρόβλημα. Πήγα και ήρθα δηλαδή... Και ξαναπήγα.

Βλέποντας τα κλειδιά είχε στραβώσει της Σολ το κλειδί. Ήταν που ήταν χαλαρό την... έπαθε εντελώς. :'( Κλαψ, λυγμ

Τα κλειδιά είναι αυτά 5AMH17J_30_01.jpg 5AMH17J της Ibanez.

Καμιά ελπίδα να βρω κάτι ανάλογο εδώ στη Σαλονίκη; Τη χρειάζομαι για το Σαββατοκύριακο και αύριο ήθελα να την πάω για σετάρισμα.

Please παίδες τα φώτα σας  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τι εννοείς έχει στραβώσει? Δουλεύει? Κάποια φωτογραφία?

 

 

 

 

Υ.Γ. Αντιλαμβάνομαι τον εκνευρισμό σου αλλά κατά κανόνα δεν συνηθίζουμε να γράφουμε σε αυτό το ύφος. (Pls "διόρθωσε" μερικές λέξεις στο post σου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς έχει στραβώσει? Δουλεύει? Κάποια φωτογραφία?

 

 

 

 

Υ.Γ. Αντιλαμβάνομαι τον εκνευρισμό σου αλλά κατά κανόνα δεν συνηθίζουμε να γράφουμε σε αυτό το ύφος. (Pls "διόρθωσε" μερικές λέξεις στο post σου)

Ζητώ συγγνώμη για το ύφος, έχεις απόλυτο δίκαιο. Δεν το αντιλήφθηκα πάνω στη χαζομάρα μου.

 

Ιδού η φωτογραφία:

22062011474.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Η ζημιά έγινε σε εκείνο το μικρό μαύρο εξάρτημα στη μέση αφού έσπασε. Αυτό ενώνεται με την άκρη από το πρώτο αριστερά και πάνω τους βιδώνεται η βίδα με το κλειδί και γυρίζοντάς το ο μηχανισμός λειτουργεί για να κουρδίσει. Αυτό είναι που έχει πάθει κυρίως ζημιά (και το πάσο το μαύρο δεξιά που έσπασε σε μιαν άκρη) και δεν γνωρίζω αν μπορεί να αντικατασταθεί με κάποιον τρόπο...

 

Έκανα επισύναψη την εικόνα στο ποστ επειδή πολλοί δε μπορούν να δουν τις εικόνες σε imageshack.

22062011474.thumb.jpg.356be7cdbf0a6f925f6e12977a412e7d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησε να το ξαναβιδώσεις! Πέρασε τη βιδούλα μέσα από το μεταλλικό μπουτόν (αυτό που κουρδίζουμε) και μετά πέρασε στη βίδα και τα άλλα 2 πλαστικά κυλινδράκια. Προσπάθησε να τη βιδώσεις στο κλειδί με ένα απλό κατσαβιδάκι σταυρό. Αν δεν κάνει τίποτα, τότε στη χειρότερη να θέλει αλλαγή μόνο το ένα κλειδί. Πες το στο μάστορα που θα την πας για σετάπ, δεν είναι τίποτα να σου βάλει ένα οικονομικό κλειδάκι ή να φτιάξει αυτό αν γίνεται(μη σου πει να πάρεις κανένα σετ κλειδιών στα 75ευρώ, είπαμε ένα κλειδάκι οικονομικό αρκεί...).

Αν η έσχατη λύση του να πάρεις σετ κλειδιών δεν αποφεύγεται:

http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=93499&Category=1833

 

ή παίρνεις ένα και καλό στα 10ευρώ

http://www.musica.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CE%9C%CE%9F%CE%A5%CE%A3%CE%99%CE%9A%CE%91%CE%9F%CE%A1%CE%93%CE%91%CE%9D%CE%91/%CE%9A%CE%99%CE%98%CE%91%CE%A1%CE%95%CE%A3/%CE%91%CE%9E%CE%95%CE%A3%CE%9F%CE%A5%CE%91%CE%A1/%CE%9A%CE%9B%CE%95%CE%99%CE%94%CE%99%CE%91/TUNINGKEYFORAMERICANSTRATCHROME90003310.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προσπάθησε να το ξαναβιδώσεις! Πέρασε τη βιδούλα μέσα από το μεταλλικό μπουτόν (αυτό που κουρδίζουμε) και μετά πέρασε στη βίδα και τα άλλα 2 πλαστικά κυλινδράκια....

 

Δεν τα ξέρω τα κλειδιά αυτά αλλά εχω την εντύπωση ότι δεν είναι πλαστικό αλλά μεταλλικό τετράγωνης διατομής, είναι αυτό που μεταφέρει τη ροπή του μπουτόν και είναι σπασμένο πολύ χαμηλά για να δουλέψει.

Δυστυχώς, μάλλον θα χρειαστεί να αλλάξεις το κλειδί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

::)

Αυτό που λέει ο harilatron συμβαίνει δυστυχώς.  :(

Σκέφτηκα να βάλω μεγαλύτερη βίδα (γιατί η βίδα είναι τόσο μεγάλη όσο το κλειδί) μήπως και μπορέσει να γίνει κάπως η δουλειά ωστόσο τώρα που τα ξαναβλέπω μαζί με τα πάσα του δε θα μπορεί να γυρίζει...

 

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για την απάντηση και συγγνώμη για τον αρχικό μου τόνο.

 

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για το thread hijacking αλλά μιας και πιάσατε την λειτουργία των κλειδιών, η πλαστική ροδέλα μεταξύ μπουτόν και κυρίως σώματος του κλειδιού έχει κάποιο ρόλο; Μου έχει σπάσει εδώ και καιρό και δεν είμαι σίγουρος αν ξεκουρδίζει περισσότερο από τα άλλα κλειδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου