Προς το περιεχόμενο

compresing


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδία μια ερωτήσει… ??? συνιστάτε η χρησιμοποίηση compresora στα κανάλια αντί η μείωση volume του μικτή του καναλιού??? :-\(πχ αν θέλω η φωνή μου να είναι στα 6db να βάλω -6 στον compresora) Αν ναι γιατί συνιστάτε και αν όχι πάλι γιατί για να μαθαίνουμε δηλ... ;) σχετικά με της ρύθμισης του compressor δεν θέλω πληροφορίες για τη της κατανοώ… ;Dκαι κάτι άσχετο με το θέμα…της φωνές σε μια μείξη στα ποσά db περίπου παίζουν???

Και επί της ευκαιρίας!!! καλή και δημιουργική χρονιά!!! :) ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνιστάτε η χρησιμοποίηση compresora στα κανάλια αντί η μείωση volume του μικτή του καναλιού???

εννοείς στο recording ή στο mixing?

 

μπορείς με automation να φτιάξεις μια "σταθερή" σε ένταση φωνή αλλά δεν θα πάρεις έναν κομπρεσαρισμένο ήχο φωνής

ο κομπρέσορας χρησιμοποιήστε και για τη διαφορά που κάνει στον ήχο όχι μόνο για leveling

 

όταν λέμε ότι η φωνή θες να είναι να -6 db σημαίνει ότι το led θα δείχνει -6 οπότε βλέπεις που είναι το led πριν πειράξεις το

threshold και μετά κατεβάζεις το threshold για να κόψεις τα σκαμπανεβάσματα του ήχου (ότι θες να κόψεις γιατί συνταγές δεν υπάρχουν)

και παίζεις με το ratio ώστε να ακούγετε όπως το θες (κατα πόσο θα μειωθεί ο ήχος που περνάει το threshold) και τέλος προσαρμόζεις

το gain του κομπρέσορα (μπορεί να έχει και λειτουργία (auto) make up gain)

 

χρήζει μεγαλύτερης και σίγουρα καλύτερης ανάλυσης αλλά μάλλον πρέπει να διαβάσεις (και να πειραματιστείς περισσότερο) τον

τρόπο λειτουργίας του κομπρέσορα 

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενοω στο mixing...μπορεις να μου εξηγησεις τη ειναι το auto που μου αναφερες? δεν ηξερα οτι κανει διαφορα στον ηχο... μπορεις να με φοτισεις? ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλού θα το δεις ως make up gain και αλλού ως auto make up gain είναι το ίδιο πράγμα

δηλαδή σου δίνει τα db που έχασες στο κομπρεσάρισμα

 

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου πει της ρυθμίσεις περίπου που παίζουν στον κομπρέσορα για φωνή? Πχ περίπου πόσο threshold ratio attack realize…ένα ratio 2:1 είναι λίγο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπορεί κάποιος να μου πει της ρυθμίσεις περίπου που παίζουν στον κομπρέσορα για φωνή? Πχ περίπου πόσο threshold ratio attack realize…ένα ratio 2:1 είναι λίγο?

 

Φίλε μου αυτό που ζητάς δεν γίνεται έτσι απλά. (Κατ' αρχάς δεν είναι όλες οι φωνές ίδιες)

 

Από τα προηγούμενα γραφόμενά σου γίνεται εύκολα αντιληπτό ότι δεν είσαι εξοικειωμένος με το τι είναι το compression. Διάβασε λίγο, και μετά πάρε ένα σήμα (καλύτερα κάτι καθαρό.... μια ακουστική κιθάρα, ένα τύμπανο κλπ) και άρχισε να εφαρμόζεις πάνω του compressor και να παρατηρείς το αποτέλεσμα. Πριν ασχοληθείς με τα attack/release, παρατήρησε (άκου) καλά τι κάνει στον ήχο το compression. Το make up gain φαντάσου το σαν volume εξόδου (μετά την επεξεργασία).

 

Ο κομπρέσσορας είναι ένα εργαλείο πολύ σημαντικό. Αξίζει να αφιερώσεις λίγες ώρες παίζοντας μαζί του σε δοκιμαστικά tracks για να εξοικειωθείς με τις επιπτώσεις που έχει στον ήχο πριν πας να τον βάλεις σε αυτό που θέλεις να μειξάρεις.  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου