Προς το περιεχόμενο

64bit windows 7 ultimate σε laptop?


foxxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για χαρα στους φιλους του noiz.

μετα απο καιρο προσπαθειας καταφερα να φερω το δικο μου home studio σε μια καλι κατασταση αλλα ξεμεινα απο pc και η αγορα ενος mac για την στιχμη αυτη ειναι πολυ δυσκολη.

θα παλεψω προχειρα με το lup top μου.

ενα toshiba A300 20c system unit παραθετω τα τεχνικα χαρακτιριστικα του:

 

http://www.skroutz.gr/s/71574/Toshiba-Satellite-A300-20C.html

 

το μονο που εχω κανει ως βελτιωση του και να γλυτοσω απο τα πολυ βαρια vista ειναι οτι εβαλα λειτουργικο windous 7 ultimate 32bit

η απορια μου ειναι αν μπορω να βαλω τα 64bit και παρα πανω μνημη απο τα 3 g που εχει

αξιζει? θα καταφερει να σηκωσει cubase 5???

δυστιχως δεν εχω επιλογη για κατι αλλο μεχρι στιχμης μεχρι να καταφερω να παρω ενα imac να τελειωνουν τα βασανα μου.

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σχεδόν τον ίδιο και τα 64μπιτα Win7 πετάνε. Αλλά μετά από περίπου 6 μήνες δοκιμών τα έχω αντιπαθήσει ως ένα λειτουργικό που δεν μου προσφέρει τίποτα περισσότερο από πολλά φρου-φρου και αρώματα έναντι των πιο λιτών XP. Το μόνο που με κρατάει στα 64μπιτα 7 είναι η πιθανόν καλύτερη υποστήριξη σε drivers έναντι των 64μπιτων Win XP (θέλω 64bit γιατί του έχω βάλει μνήμη 4gb). Tο Cubase 5 θα έτρεχε άνετα και σε χαμηλότερα specs, και δεν είμαι ακριβώς σίγουρος για το τι εννοείς με τα βάσανα που θα τελείωναν με έναν Mac...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που με κρατάει στα 64μπιτα 7 είναι η πιθανόν καλύτερη υποστήριξη σε drivers έναντι των 64μπιτων Win XP.

 

Έτσι είναι...

Δυστυχώς ελάχιστες εταιρείες υποστηρίζουν τα 64μπιτα ΧΡ, αν τρέχουν πολύ γρηγορότερα από τα bloated 7άρια.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kρίμα... δεν έχω δοκιμάσει ακόμη τα Win XP 64bit, και δεν ξέρω καν πού μπορώ να τα αγοράσω. Από drivers δεν θα ήθελα πολλά πράγματα, κυρίως για την EMU 0404 USB και για την ATI ΗD2600 που έχει το λάπτοπ (ψαρεύω - και βρίσκω - user custom drivers για αυτήν επειδή η Toshiba όπως πολλοί άλλοι έχει "κλειδώσει" το installation των φρέσκων της ATI). Αλλά στοχεύω κάποια στιγμή στο προσεχές μέλλον να κάνω μια εγκατάσταση για να δω πώς πάει.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά πάνε τα win7 64bit, ακόμα και σε λαπτοπ, αλλά πραγματικά δεν μπορούν να συγκριθούν με τα XP. Έχουν περάσει τόσα χρόνια και ακόμα πολύς κόσμος τα προτιμά και πέρα απο μουσικές εφαρμογές. Εγώ δουλευω σε εταιρία πληροφορικής και ακόμα και τώρα ψάχνουμε στο νετ για λαπτοπ που υποστηρίζουν xp, βέβαια έχουν μείνει ελάχιστα. Δεν αρκεί να έχεις οδηγούς για τις κάρτες ήχου και τα περιφερειακά, τo 98% των Laptop πλέον δεν μπορούν να τρέξουν Xp λόγω έλειψης οδηγών για το βασικό hardware, πόσο μάλλον 64bit, οπότε με σύνεση όποιος πάει να κάνει τέτοιο εγχείρημα.

Πιστευω αν και επίσημα δεν το υποστηρίζουν πλέον σαν λειτουργικό, η microsoft θα αντιληφθεί πως υπάρχει ακόμα μια πολύ εκτεταμένη βάση χρηστών (και δεν μιλώ για home users) που τα έχουν ανάγκη και ίσως κάνουν κάτι για αυτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δουλευω σε εταιρία πληροφορικής και ακόμα και τώρα ψάχνουμε στο νετ για λαπτοπ που υποστηρίζουν xp, βέβαια έχουν μείνει ελάχιστα. Δεν αρκεί να έχεις οδηγούς για τις κάρτες ήχου και τα περιφερειακά, τo 98% των Laptop πλέον δεν μπορούν να τρέξουν Xp λόγω έλειψης οδηγών για το βασικό hardware

 

Γιατί να μην υποστηρίζουν XP? Aυτό δεν το καταλαβαίνω... εννοείς πως δεν βγαίνουν πια drivers για XP? Aυτό μου φαίνεται εντελώς τρελό μιας και πρόκειται ίσως για το πιο διαδεδομένο λειτουργικό σήμερα. Κι αν υποθέσουμε πως κάποιος όντως δεν μπορεί να βρει τον πιο τελευταίο για XP, δεν θα μπορούσε να κοιτάξει κάποιον από τους εκατοντάδες παλαιότερους συμβατούς?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μην υποστηρίζουν XP? Aυτό δεν το καταλαβαίνω... εννοείς πως δεν βγαίνουν πια drivers για XP? Aυτό μου φαίνεται εντελώς τρελό μιας και πρόκειται ίσως για το πιο διαδεδομένο λειτουργικό σήμερα. Κι αν υποθέσουμε πως κάποιος όντως δεν μπορεί να βρει τον πιο τελευταίο για XP, δεν θα μπορούσε να κοιτάξει κάποιον από τους εκατοντάδες παλαιότερους συμβατούς?

 

Αναφέρεται προφανώς στο ίδιο το hardware του υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είπε πως δεν μιλάει μόνο για γραφικά και ήχο... Εδώ βρε παιδιά οι legacy drivers που περιέχονται στα απλά ΧP (και χωρίς service packs) βλέπουν τα πάντα, έτσι δεν είναι? Εντάξει, δεν θα δουν κάποιο περίπλοκο μοντέρνο εξάρτημα (πχ. bluetooth printer) αλλά από κει και πέρα υπάρχουν οι εταιρίες που διαθέτουν τους δικούς τους drivers. Μου φαίνεται απίθανο να αναζητήσω driver για XP σήμερα και να μη βρω.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου