Προς το περιεχόμενο

Προβλημα στο backlight της LCD οθονης στο Oberheim OB12


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια και αναφεραμε το oberheim μου σε αλλο θεμα, ειπα να πω και δω το προβλημα μου μηπως υπαρχει καποιος που να μπορει να βοηθησει, να εχει ακουσει καποια λυση ή να προτεινει ιδεες.

 

Το μοντελο είναι το Oberheim OB12 και το καλοκαιρι αρχισε να μου παρουσιαζει προβλημα στο φωτισμο της οθονης. Οι χαρακτηρες φαίνονται κανονικα αλλα δε φωτιζεται η οθονη καθιστωντας αδυνατη τη χρηση σε live χωρις εξωτερικο φωτισμο.

 

Απ'οτι ειδα είναι γνωστο πρόβλημα του μοντελου αυτου και το πηγα σε τεχνικο που μαλιστα ήταν ιδιοκτητης του ιδιου μοντελου. Μου ειπε οτι δε σωζεται ο υπαρχον φωτισμος, και μαλιστα, πως μπορω να βαλω μονο ιδιου τυπου. Για την ακρίβεια μου ειπε οτι δεν ηθελε να ρισκαρει να το ανοιξει και να μην είναι συμβατος ο νεος φωτισμος.

 

Αυτο που ζηταω είναι

 

Αν εχει καποιος προς πωληση backlight ή γενικα ανταλλακτικα για το ob12 ή να γνωριζει καποιον τριτο.

 

Αν εκανε καποιος, ή γνωριζει περιπτωση οπου χρησιμοποιήθηκε διαφορετικου τυπου φωτισμος με επιτυχια και τι ακριβως χρησιμοποιησε.

 

Ή καποια ιδεα σχετικα με το τι μπορω να κανω. προς το παρον του βαζω λαμπακι σαν αυτα που εχουν στα αναλόγια και στο σπιτι εχω λαμπα  :D

 

Ευχαριστω εκ των προτερων. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok σ'ευχαριστω Μανωλη.

 

Αν και θα αργησω να κατεβω, την επομενη φορα ισως το κατεβασω μαζι μου. Γιατι ετσι κι αλλιως δε βλέπω να υπαρχει ευκολη λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 6 μήνες αργότερα...

Bump ρε θρεντ μηπως και βρουμε καμιαν ακρη :(

 

Συγγνωμη που το ανεβαζω καθε τοσο, πραγματικά εχω πανω απο 1,5 χρονο που ψαχνω λυση για την οθονη. 4-5 τεχνικοι στη θεσ/νικη δεν το ανοιγουν καν, χωρίς να εχουν συμβατό φωτισμο. Και καλα κανουν, αν είναι να μου το χαλασουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To oberheim αυτο  το εχει κατασκευασει η Viscount .

http://www.viscount.it/

Επικοινωνησε πρωτα μαζι τους για να δεις αν υπαρχει ανταλλακτικο.

Αν δεν υπαρχει τοτε το ξανασυζηταμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε φχαριστω πολυ φιλε μου.

 

Απλά διατηρω τις επιφυλαξεις μου επειδη αν ήταν τοσο ευκολο, να δεχεται δηλαδή οποιονδηποτε τυπο back light, φανταζομαι ο τεχνικος θα μου εβρισκε.

 

Μου ειχε πει ομως οτι χρειαζεται τα δικα του ανταλλακτικα. Βεβαια, ποτε δεν ξερεις, μπορει αυτοι εκει να εχουν τον συγκεκριμενο τυπο οποτε θα παρω αυριο τον τεχνικο που το ειχα παει (audiocare) και θα τον ρωτησω.

 

Σε ευχαριστω και παλι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To oberheim αυτο  το εχει κατασκευασει η Viscount .

http://www.viscount.it/

Επικοινωνησε πρωτα μαζι τους για να δεις αν υπαρχει ανταλλακτικο.

Αν δεν υπαρχει τοτε το ξανασυζηταμε.

 

 

Αυτη την περιπτωση την ειχα απορριψει για καποιο λόγο που δε θυμαμαι (ισως να μου ειπε ο τεχνικος οτι ζητησε και δε βρηκε). Δεν εχεις αδικο ομως, θα ξαναπροσπαθησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου