Προς το περιεχόμενο

Volume knob: υποτιμημένο "εργαλείο";


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγώ δεν αγγίζω τα κουμπάκια, για κάποιο διεστραμμένο λόγο όμως θέλω να υπάρχουν. Ίσως επειδή νομίζω ότι κάποτε θα αλλάξω γνώμη και θα αρχίσω να τα χρησιμοποιώ. Μάλλον όμως πουλάω παραμύθι στον εαυτό μου.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προσφάτως (το τελευταίο χρόνο δηλ.) ανακάλυψα και εγώ τη μαγεία του volume knob.!

Ειλικρινά δε πίστευα ποτέ πως θα επηρεάζει τόσο τον ήχο.

 

Εγώ προσωπικά βλέπω μεγάλες διαφορές ακόμα και σε τρανζίστορ ενισχυτή (έχω το ''σκουπιδάκι'' Crate GT-15 στο δωμάτιό μου, τον οποίο υπεραγαπώ, μέχρι να πάρω λαμπάτο φυσικά).. :)

Το tone knob το πειράζω λιγότερο (έως καθόλου) ίσως επειδή μάλλον καταφέρνω να φτιάξω αυτόν τον ήχο που θέλω και χωρίς τη μεταβολή του.

 

Πάντως ειδικά πάνω σε σόλο, τα ηχοχρώματα του volume knob είναι εκπληκτικά. Που να είχα και λαμπάτο θα μου πείτε...Τέλος πάντων, δε θα έρθει και αυτός κάποτε; :-\

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικα με το volume δεν υπαρχει περιπτωση να επαιζα χωρις αυτο. Το χρησιμοποιω ως εξτρα "πεταλι" για ο,τι μπορει καποιος να φανταστει. Ειχα πιασει τον εαυτο μου να παιζω ενα σετ ολοκληρο με ενα και μονο ηχο και το μονο που αλλαζα ηταν το delay απο το expression και το volume απ την στρατ, σουπερ.

 

Το tone το πειραζω πολυ λιγοτερες φορες κυριως για slide με τον bridge μαγνητη η για στυλ Eric Johnson για να παρω αυτον τον violin ηχο

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιω αρκετα το volume στην στρατ μου, το εχω μαλιστα τοποθετησει ετσι στο pot ωστε φουλ ανοιχτο να μην ειναι στο 10 αλλα σχεδον στο 11 για τις στιγμες οπου χρειαζομαι λιγο extra!

 

Επισης η απουσια του treble bleed μου εχει φανει ιδιαιτερα χρησιμη μιας και με αυτο τον τροπο μπορω να ριξω αρκετο gain στον bridge μαγνητη χωρις να ξυνει. Ουσιαστικα δουλευει λιγο και σαν tone control.

 

To tone τωρα, δεν το πολυ ακουμπαω παρα μονο ελαχιστες φορες. Δεν με τρελαινει η επιδραση του στον ηχο. Αυτο που παρατηρησα σχετικα προσφατα και μου εκανε εντυπωση ηταν το ποσο διαφορετικη ηταν η συμπεριφορα του tone παιζοντας με φουλ ανοιγμενο ενισχυτη, εκανε ακριβως αυτο που υποτιθεται οτι κανει, με πολυ πιο καθαρο και "μουσικο" τροπο ομως  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω τιποτα να πω για το Volume Knob! ;D ;D

Περα απο την πλακα, με το volume εχεις τον καλυτερο ελεγχο του gain..

Ειδικα οταν παιζω με μπολικο overdrive και τσιμπιμενα τα μεσαια, το volume στο -6-8 και καραγουσταρω!

 

 

Το tone το πειραζω πολυ λιγοτερες φορες κυριως για slide με τον bridge μαγνητη η για στυλ Eric Johnson για να παρω αυτον τον violin ηχο

 

Ρε συ playloud το εξηγεις λιγο γιατι δεν σε επιασα..

Jam House

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω απλα να πω οτι οποτε βλεπω κιθαριστα να χρησιμοποιει 27 πεταλια με 15 ovd 3 διαφορετικους κομπρεσσορες και 12 eq ωστε να βγαλει διαφορα ηχοχρωματα και να μην ακουμπαει το volume knob στην κιθαρα του με πιανουν τα γελια.

 

Δατ γουντ μπι μι. Στην πεταλιέρα μου έχω κομπρέσσορα κι από dirtboxes ένα od, ένα λαμπάτο boost/od κι ένα dist, και ορισμένες φορές αναλόγως με τις ορέξεις μπαίνει κι ένα από τα fuzz μου που τα έχω και κάθονται στον πάγκο. Όμως εξακολουθώ να χρησιμοποιώ και το vol, και το tone, ακόμη και με τον κομπρέσσορα ενεργοποιημένο.

 

Η τεχνική που ακολουθώ είναι να βάζω τον ενισχυτή πιο δυνατά από ότι χρειάζεται και να παίζω συνήθως με χαμηλωμένο vol (στο 5-6), και μόλις δω ότι πρέπει να ανεβώ λίγο στην ένταση απλά το ανεβάζω. Μου είναι επίσης εξαιρετικά χρήσιμο και για volume swells. Παρομοίως χρήσιμο μου είναι και το tone: το χαμηλώνω όταν αντιληφθώ ότι παίζω μόνος και χρειάζεται περισσότερη γλύκα, και το ανεβάζω όταν χάνομαι στο mix. Kι όλα αυτά αλλάζοντας παράλληλα και μαγνήτες, συμπληρώνοντας Στοίχημα, πίνοντας φραπεδιά, χαζεύοντας την τραγουδίστρια και διαβάζοντας τους Financial Times για να δω τι να παίξω στου Nτάου Τζόνη.  ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, αν παρατηρησεις τον Johnson οταν παιζει αυτα τα περασματα, εχει τις περισσοτερες φορες τον bridge μαγνητη. Αυτο δεν γινεται καθοτι ξερουμε οτι ο bridge της στρατ ειναι για κοντρα ξυρισμα.

Με το να ριξεις το tone ομως (και αρκετα μαλιστα) ερχεται πολυ κοντα. Απλα θα πρεπει να κανεις ενα καλο balance με το ποσο drive χρησιμοποιεις. Εγω με ενα καθαρο fender setting στην TL και ενα overdrive μπροστα (εξωτερικο) μου ερχεται αρκετα κοντα.

Βαλε και αρκετο βαθος και αρκετο delay και ηρθες ΑΚΟΜΑ πιο κοντα. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ (αυτο ειναι?)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λατρευω το volume knob ,οπως και την υγεία των δοντιών μου (Κουρκουλος).

 

Το χρησιμοποιω κατα κόρο μαζι με το fuzz factory,οπου δεν αλλαζει μονο δυναμικες και χροιά ,αλλά και κεντρική συχνότητα της γεννήτριας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tone το πειραζω πολυ λιγοτερες φορες κυριως για slide με τον bridge μαγνητη

 

+2112

 

παιζω παρα πολυ με το Volume!

μου αρεσει να ριχνω το σημα μου στα ρυθμικα

επισης επειδη παντα εχω pio crunchy ηχο απο τον ενισχυτη μου το χρησιμοποιω για να τον καθαρισω

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ίδια συζήτηση είχα με συμφορουμίστα....

Elavd, ω εκ του θαύματος φορούσε ίδιους μαγνήτες με σένα... και μου είπε ότι στο 7 μεταμορφώνονται....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου