Προς το περιεχόμενο

Volume knob: υποτιμημένο "εργαλείο";


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα μιλησω για στησιμο κιθαρα > ενισχυτη και για οταν εισαι "leader" και οχι οταν "συνοδευεις" καποια φιρμα που δεν πρεπει να την ταπωσεις. (τοτε ενα pocket pod ειναι αρκετο)

 

Ποτε δεν χρησιμοποιω volume του ενισχυτη ή πεταλιερες κλπ.

Αυτο θα γινει μια φορα οταν ρυθμιζεις την ενταση που θα παιξεις για να εχεις σωστο ηχο ο ενισχυτης και να σκαει.

Αν ειναι πιο δυνατη ή πιο χαμηλη απ'οτι πρεπει, πρεπει να αλλαξεις απλα ενισχυτη για την περιπτωση.

Αλλιως πρεπει να "καθησουν" ολοι πανω στην ενταση σου.

 

Για αλλαγες χροιας και εντασης υπαρχουν τα ΑΒ box και οι διαφορετικοι ενισχυτες.

Το vol της κιθαρας ειναι το Α και το Ω, οχι ομως για ρυθμιση εντασης αλλα gain.

Αρκει να ειναι καλης ποιοτητας και να παιζεις σε ενισχυτη.

Δεν χρειαζεσαι απαραιτητα πεταλακια για drive κλπ εκτος απο ενα boosteraki κατα περιπτωση. (για mod-del εφφε δεν λεω, ειναι αλλο θεμα)

Το εχεις στο 5 εισαι clean, ανεβαζεις 7 εισαι cruncy και στο 10 τα χωνεις.

Ολα αυτα χωρις να πεσει η ενταση σου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχεις στο 5 εισαι clean, ανεβαζεις 7 εισαι cruncy και στο 10 τα χωνεις.

Ολα αυτα χωρις να πεσει η ενταση σου.

 

+1  8)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα, εγω το ειχα καταλαβει εξαρχης, μιας και πηγα στην ηλεκτρικη μετα απο την κλασσικη και ξενερωσα με το υπερβολικο... gain των hums μου, σε περιπτωσεις που επαιζα με πιο "ακουστικο" τροπο, δηλαδη χτυπωντας πιο δυνατα τις χορδες, οπως στα ακουστικα οργανα κλπ. Βασικα το θεμα με το volume, οπως ολα στην κιθαρα, θα το καταλαβεις μια μερα  ;), ειναι οτι το μοτο "το λιγοτερο ειναι περισσοτερο" ισχυει πολυ πιοσυχνα απ'ο,τι θα περιμενες.

 

και οταν λεω "πολυ πιο συχνα" εννοω "ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ" !

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικα ελεγχεις το επιπεδο του σηματος που "ταϊζεις" στην πρωτη λαμπα...  [εδιτ: input stage]

 

Ουτε gain επηρεαζει, ουτε Volume. Aυτα ειναι σεταρισμενα στον ενισχυτη και δεν αλλαζουν.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ίδια συζήτηση είχα με συμφορουμίστα....

Elavd, ω εκ του θαύματος φορούσε ίδιους μαγνήτες με σένα... και μου είπε ότι στο 7 μεταμορφώνονται....

 

Με ποιον; Εννοείς τους Stormy Mondays;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ πειράζω συνέχεια volume, αλλά και tone... Με rs pots στη στρατ έχω δει ότι ο καλύτερος ήχος βγαίνει με το volume στο 6 περίπου, και στην περίπτωση που θες να βγάλεις πιο "μελένιο" ήχο, δίνεις λίγο volume, και κόβεις λίγο tone... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου