Προς το περιεχόμενο

Volume knob: υποτιμημένο "εργαλείο";


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όντας φανατικός Fender-άκιας και ... μονοπηνι-άκιας (;D), επί πολλά χρόνια συνήθιζα να έχω το volume της κιθάρας μου στο 10. Ο μόνος λόγος που το ακουμπούσα, ήταν είτε για να κάνω mute την κιθάρα ή το πολύ για κανένα volume-swell...

 

Μετά από αρκετό καιρό που πήρα τον πρώτο λαμπάτο στο σπίτι μου, προσπαθώντας να παίξω σε λογικές εντάσεις δωματίου και να "δαμάσω τα...Watts" άρχισα ασυναίσθητα να κόβω λίγη ένταση από το volume της κιθάρας.

Ξαφνικά συνειδητοποίησα ότι ο ήχος αυτός (έχοντας δηλαδή το volume στο 7-8) μου άρεσε πολύ, μιας και έκανε την κιθάρα να ακούγεται λιγότερο επιθετική, ενισχύοντας τον ακουστικό της χαρακτήρα.

(Προφανώς βέβαια, αυτό δεν είναι καλό για όλους, αλλά για μένα είναι ;) )

 

Τελευταία, που παίζω όλο και περισσότερο με την 335 μου, συνειδητοποίησα ακόμη περισσότερο το γεγονός ότι το Volume της κιθάρας είναι ένα πολύ υποτιμημένο "εργαλείο"!

Ειδικά με τους humbuckers, παίζοντας με διαφορετικές τιμές volume, οι ήχοι που παράγονται είναι τόσο διαφορετικοί μεταξύ τους και χρήσιμοι που δεν το περίμενα ποτέ!

 

Συνειδητοποίησα ότι αυτή η χαζή λογική/αίσθηση που είχα πάντα, ότι δηλαδή το να μη παίζεις με το volume της κιθάρας στο 10, είναι "λάθος", μου στερούσε τόσο καιρό μεγάλης ποικιλίας ήχων!

 

Πιστεύω ότι οι πολλοί από εμάς ασχολούμαστε ελάχιστα με τα knobs της κιθάρας μας και κυρίως με το volume της.

 

Όσοι ανήκετε σε αυτή την κατηγορία των κιθαριστών θα σας πρότεινα να δώστε στα volume knobs σας μια δεύτερη ευκαιρία. Το αξίζουν ;)  8)

 

423261490_b55140989a.jpg?v=0

 


ΥΓ1: εκ των υστέρων βρήκα και αυτό το σχετικό άρθρο στο site της Gibson ;)

 

ΥΓ2: (για όποιον έχει χρόνο για χάσιμο) μπορείτε να δείτε εδώ ένα σχετικό θέμα που είχα ξεκινήσει παλιότερα στο TDPRI ;)

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eγω απλα να πω οτι οποτε βλεπω κιθαριστα να χρησιμοποιει 27 πεταλια με 15 ovd 3 διαφορετικους κομπρεσσορες και 12 eq ωστε να βγαλει διαφορα ηχοχρωματα και να μην ακουμπαει το volume knob στην κιθαρα του με πιανουν τα γελια.

 

Και το ονομα volume θα ελεγα ειναι πολυ υποτιμητικο οσων αφορα τις δυνατοτητες του συγκεκριμενου ποτενσιομετρου.

 

Προσωπικα το χρησιμοποιω τοσο πολυ που ενας απο τους πιο σοβαρους λογους που δεν μου αρεσει η x κιθαρα ειναι οτι δε με βολευει το που ειναι τοποθετημενο το vol knob ή το πως "ακουει" στις αλλαγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέγιστη απόλαυση: καρφί στον λαμπάτο και πειραματισμός με το volume και την πένα...χαμηλώνεις και τα φώτα και χάνεσαι στη νότα  :)

 

Το volume της strat είναι...stratηγικά τοποθετημένο  :P ασυναίσθητα κατεβάζεις το volume όσο παίζεις και έτσι ακούγεται καλύτερα η κιθάρα  ;)

 

Όταν απέκτησα λαμπάτο κατάλαβα επιτέλεους γιατί επιμένουν να έχουν volume αλλά και tone στις κιθάρες  :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα ότι το tone είναι ακόμη ποιο υποτιμημένο! Ειδικά για παίξιμο με drive, το rat ή το english muffin της ehx πχ είναι 2 πετάλια που μεταμορφώνονται με λίγο κόψιμο στο tone!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να εκτιμήσεις το volume & tone knob πρέπει να έχεις και έναν καλό ενισχυτή.

Σε modeling amp δεν μπορώ να πω πως όντως το χρησιμοποιώ για να “βγάλω”  ήχους…

 

Γεγονός είναι βέβαια, πως χαμηλώνοντας το volume, “κόβεις” και υψηλές συχνότητες αν δεν έχεις πατεντάρει το ποτενσιόμετρο.

 

Κορυφαία παραδείγματα θεωρώ τους Steve Morse (αρρώστια), Eric Johnson, Scott Henderson.

 

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...κάτι που πραγματικά λάτρευα στην πλέον αγαπημένη μου κιθάρα ( :'() ήταν η ύπαρξη , εκτός από ξεχωριστό volume knob για κάθε έναν από τους tv jones, ενός ξεχωριστού master volume knob για να ελέγχει την συνολική έξοδο.....πραγματικό εργαλείο, ειδικά σε συνδυασμό με το tone switch.

 

....το volume knob εγώ το αντιλαμβάνομαι σαν προέκταση αλλά και σαν controller όλου του προενισχυτικού τμήματος (και ακόμη πιο πολύ όταν μιλάμε για υπεροδηγημένο ήχο) - και βασικά αυτό είναι, ένα "φανταστικό" input trim του όλου ενισχυτικού set up - και δεν μπορώ να το φανταστώ να μένει "σταθερό" ;)

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται παντα απο το τι παιζεις και πως το παιζεις.

 

Στον Edge ας πουμε ή στον Andy Summers ειναι παντελως αχρηστο,στον SRV & στον B.B.KING ειναι εκ των ουκ ανευ.

 

Προσωπικα στη βασικη μου κιθαρα δεν εχω ..ουτε volume ...ουτε tone... ;D ;D

 

παντως αν παιζεις καρφι σε ενισχυτη το vol knob ειναι το Α και το Ω. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

K εγώ είχα δεί τον Jim Campilongo που έπαιζε με vol amp στο 10 κ ρύθμιζε το vol της κιθάρας του.... κ το δοκιμάσα κ εγώ.Οφείλω να πω οτι μου αρεσει η ηχητική παλέτα που υπάρχει κάτω απο το δεξί μας χέρι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρησιμοποιω καθολου το vol ουτε τα tone της κιθαρας μου.

 

Προσπαθω να φτιαχνω ακριβως τον ηχο που μου αρεσει με ολα στο 10 και απο εκει και περα εφ οσον μου αρεσει δεν τον πειραζω. Αφενος γιατι αντιπαθω το treble loss με το κατεβασμα του volume (παροτι υπαρχουν mods στη συνδεσμολογια της κιθαρας που το αποτρεπουν) αφετερου γιατι προτιμω η οποια επεμβαση στο σημα μου να γινεται απο εξωτερικες συσκευες (πεταλακια κ.λ.π) και λογω δραστικοτητας και λογω ευχρηστιας. Oi οποιες αυξομειωσεις στν ενταση και στις δυναμικες γινεται απο ενα volume pedal μετα τα od/dst ωστε και παλι να μην πειραζω καθολου τα χαρακτηριστικα του ηχου μου.

 

Παρολα αυτα εκτιμω απιστευτα κιθαριστες οπως ο Buchanan που χρησιμοποιουν "δημιουργικα" το volume της κιθαρας τους.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου