Προς το περιεχόμενο

Απαιτήσεις Laptop & MacBook για μουσική επεξεργασία και ηχογράφηση


sub8routine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Προς johnnyboy:

 

Ένα "μεγάλο στούντιο ήχου" έχει μεταξύ άλλων:

 

1) Ένα μεγάλο live room που αράζει μέσα και κάνα grand piano

 

2) Ένα ηχοδιαμορφωμένο control room με τίποτα PMC ηχειάκια της πλάκας  ;D

 

3) Μια κονσολίτσα τάξης Α του πεταματού (AMEK, SSL κλπ)

 

4) Hardware effects και dynamics με λαμπίτσες, πασχαλίτσες και ζουζουνάκια!

 

Δώσε μου και εμένα (μπάρμπα) όλα αυτά, και δεν πειράζει: Ας δουλεύω και με PC  ;D Δε χαλιέμαι  ;D

 

 

Με άλλα λόγια: Το να έχεις MAC σε σχέση με το να έχεις μεγάλο στούντιο, είναι σαν να έχεις το δεξί καθρέφτη μιας Ferrari σε σχέση με το να έχεις μια Enzo  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και έφτιαξα και το www.customshop.gr που ξανάπιασα αερογράφους που τους είχα παρατήσει από τότε (το 87) που ανακάλυψα το Photoshop

 

πανέμορφο το website σου marathon , μπράβο , έχεις πολύ καλό χέρι. Και εγώ παιδεύομαι με τα τρισδιάστα γραφικά τον τελευταίο καιρό.  Απότι βλέπω πολλοι ειναι οι μουσικοι που ασχολούνται και με τα γραφικά/ ζωγραφική.

 

http://forums.cgsociety.org/showthread.php?f=43&t=729345&page=3

 

σόρρυ για το offtopic.   Aλλά μιας και είσαστε ήδη offtopic.... ;)

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το πω και εγώ αλλιώς: Είναι το Garageband καλύτερο από το Logic ή το Cubase επειδή είναι προεγκατεστημένο; Δε νομίζω. Έτσι και τα PC, το ότι χρειάζονται σετάρισμα δεν σημαίνει ότι είναι κατώτερα.

 

Και όσο για τις πενιές...

http://www.museresearch.com/receptor2_komplete_inside.php

 

Όχι βέβαια, απλά όλοι χρειάζονται τις δυνατότητες ενός Logic ή το Cubase, όταν δεν έχουν ξεπεράσει τις δυνατότητες του Garageband? Kανείς δεν μίλησε για ανώτερα ή κατώτερα μηχανήματα. Απλά λέω, ότι ο οποισδήποτε ΑΣΧΕΤΟΣ (όπως εγώ) με τη μουσική τεχνολογία, με ένα Mac, παίζει αμέσως το οργανάκι που ξέρει και ευχαριστιέται, χωρίς να ρωτήσει κανένα, με κανένα έξτρα κόστος. Αυτό λέω

 

όσο για το link σου, μου άρεσε πολύ (γιατί έχω μια αδυναμία στα midi-samples-virtual ;οργανα γενικά), αλλά δεν κατάλαβα που κολάει

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Απότι βλέπω πολλοι ειναι οι μουσικοι που ασχολούνται και με τα γραφικά/ ζωγραφική.

Εγώ είμαι το αντίθετο...είμαι γραφίστας που παιδεύεται με τη μουσική ;D ;D ;D ;D

 

Για τα τρισδιάστατα, είχα ασχοληθεί στα νειάτα μου, με τον Renderman και ήμουν από τους λίγους κάτοχους-χρήστες Electric Image...αλλά μετά το 90 δεν ξαναασχολήθηκα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν ολίγοις, ΠΡΑΓΜΑΤΙ στα 1000 ευρώ αγοράζεις consumer υπολογιστή.

Αλλά ή παίρνεις MAC και παίζεις ή παίρνεις PC και το ντύνεις μοκέτες/κατεβάζεις utilities να αναβοσβήνεις τον ανεμιστήρα/ κατεβάζεις ASIO drivers/βάζεις-βγάζεις hardware/sftware με τη σωστή σειρά/ ζητάς βοήθεια σε fora/ και παίζεις κι όλας. 

 

Εδώ να κάνω μια παρατήρηση, στην αμερικάνικη και ευρωπαϊκή αγορά υπήρχαν και υπάρχουν έτοιμες συνθέσεις PC για όλα τα γούστα και τις δουλειές (όπως τη μουσική) - για Ελλάδα δε γνωρίζω.

 

Το θέμα είναι ότι με τη γνωστή λογική που επικρατεί στα pc "έλα ρε μαλ%#$α τι να πληρώσεις τώρα για έτοιμη σύνθεση, πάρ'το μόνος σου κομμάτια να βάλεις αυτά που θες και θα είναι πιο φτηνό και πιο γρήγορο" πολύς κόσμος μπαίνει στο λούκι του "ψάξου μόνος σου" χωρίς να καταλαβαίνει που μπλέκει όταν αρχίζει να έχει συγκεκριμένες απαιτήσεις από το μηχάνημά του.

 

Αυτή τη στιγμή εγώ γνωρίζω τουλάχιστον 5 "μάρκες" audio application-oriented pc ΟΕΜs που δίνουν φοβερά bundles με δοκιμασμένα καλά και σταθερά/πλήρως αθόρυβα μηχανήματα συν την υποστήριξη που προσφέρουν. Όλα αυτά σε πολύ ανταγωνιστικές τιμές.

 

Παρολαυτα θα συμφωνήσω με την τοποθέτηση του Alchemist που έχει δει αρκετές φορές ότι πλέον τα pc είναι τόσο κτήνη που είναι δύσκολο να στήσεις μηχάνημα που θα έχει προβλήματα ή θα είναι "λίγο". Οι σκληροί σύντομα πάνε εξολοκλήρου Solid State (δεν πιστεύω να θέλετε λάμπες εδώ  :D ), η RAM είναι υπερ-κτηνώδης, έχουμε τόσα cores που γίναμε hard-core και το σημαντικότερο είναι ότι πλέον υπάρχει ΑΜΕΣΗ προσπέλαση της RAM και o χρονισμός στα buses (το κλασσικότερο και πιο αγνοημένο bottleneck Που γονάτιζε μηχανήματα "κτήνη" στα χαρτιά) είναι πλεον και αυτός υπερτεράστιος.

 

Εδώ σταματάω τη φαινομενική "υποστήριξη" των pc, απλά τα γράφω για να τα διαβάσουν όσοι είναι φρέσκοι στο θέμα pc για να γνωρίζουν ότι έχουν την επιλογή του "τα κάνω όλα μόνος μου" που αναγκαστικά θέλει ψάξιμο, μελέτη και παθήματα και υπάρχει και η επιλογή του "στημένου OEM pc" από εταιρία εξειδικευόμενη σε audio εφαρμογές πρακτικά στις ίδιες κατηγορίες τιμών που σου αφήνει περισσότερο χρόνο και διάθεση να ασχοληθείς με τη μουσική σου  ;)

 

That said, θα επαναλάβω τη φράση του eye (στο ποστ του οποίου βάζω +1):

 

Όσο για τη notion να "ρίξουμε καμιά πενιά" ας ΞΑΝΑθυμήσω ότι αυτό δεν χρειάζεται ΚΑΝΕΝΑΝ υπολογιστή, σωστά;

 

:)

 

συμπληρώνοντας με παράφραση της κλασσική ατάκας του Τζιμάκου:

 

Τα pc επομένως δεν κάνουν την ευτυχία αλλά καλό είναι να υπάρχουν.

 

Καλές μουσικές  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσ manosx

οταν ανεφερα το studio δεν αναφερομουν στον εξοπλισμο που φοραει απλα σε οποιαδηποτε επιχειριση γινεται επαγγελματικη εργασια σε τεχνικα / μηχανικα θεματα δουλεουν με mac ή custom made dell computers

δεν ειναι τυχαιο αυτο

ολα αυτα που ειπες δεν νομιζω οτι γινεται να στα χαρισει κανεις και κοστιζουν πολυ ακριβα και στη τελικη οσο πιο επαγγελματιας θες να γινεις πρεπει και να τα χωσεις χοντρα

το θεμα δεν ειναι να αγορασεις studio αλλα υπολογιστη :)

εκτοσ φασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ανεφερα το studio δεν αναφερομουν στον εξοπλισμο που φοραει απλα σε οποιαδηποτε επιχειριση γινεται επαγγελματικη εργασια σε τεχνικα / μηχανικα θεματα δουλεουν με mac ή custom made dell computers

Δεν έχεις δίκαιο και μην βάζεις τόσο εύκολα ετικέτες...δεν βοηθάνε τη συζήτηση

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι βέβαια, απλά όλοι χρειάζονται τις δυνατότητες ενός Logic ή το Cubase, όταν δεν έχουν ξεπεράσει τις δυνατότητες του Garageband? Kανείς δεν μίλησε για ανώτερα ή κατώτερα μηχανήματα. Απλά λέω, ότι ο οποισδήποτε ΑΣΧΕΤΟΣ (όπως εγώ) με τη μουσική τεχνολογία, με ένα Mac, παίζει αμέσως το οργανάκι που ξέρει και ευχαριστιέται, χωρίς να ρωτήσει κανένα, με κανένα έξτρα κόστος. Αυτό λέω

 

όσο για το link σου, μου άρεσε πολύ (γιατί έχω μια αδυναμία στα midi-samples-virtual ;οργανα γενικά), αλλά δεν κατάλαβα που κολάει

 

Το link αφορά το receptor, το οποίο είναι ουσιαστικά ένα PC σε μορφή rack. Η συγκεκριμένη έκδοση έρχεται με προεγκατεστημένο το Komplete της Native. Κολάει στη φράση "απλά θέλουν να ρίξουν καμμιά πενιά".

 

Ίσως βέβαια να είναι too much. Οπότε σαν άμεση (και δωρεάν) λύση έχουμε τα freeware, που στο PC είναι περισσότερα. Βέβαια χρειάζεται κάποιο ψάξιμο αλλά σαν ανταμοιβή θα έχουμε ένα αποτέλεσμα που θα χοροπηδάει πάνω στο Garageband  ;D

 

Αν πάντως η προτεραιότητα κάποιου είναι το άμεσο αποτέλεσμα, καλύτερα να πάρει ένα hardware workstation synth. Εκτός αν δούμε το Garageband σαν το promotion της ενασχόλισης με τη μουσική. Με αυτή την έννοια είναι χρήσιμο  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσ manosx

οταν ανεφερα το studio δεν αναφερομουν στον εξοπλισμο που φοραει απλα σε οποιαδηποτε επιχειριση γινεται επαγγελματικη εργασια σε τεχνικα / μηχανικα θεματα δουλεουν με mac ή custom made dell computers

δεν ειναι τυχαιο αυτο

ολα αυτα που ειπες δεν νομιζω οτι γινεται να στα χαρισει κανεις και κοστιζουν πολυ ακριβα και στη τελικη οσο πιο επαγγελματιας θες να γινεις πρεπει και να τα χωσεις χοντρα

το θεμα δεν ειναι να αγορασεις studio αλλα υπολογιστη :)

 

Ακριβώς επειδή πρέπει να τα χώσεις πρέπει να σκέφτεσαι μακροπρόθεσμα. Και να αγοράζεις πράγματα που κρατάνε στο χρόνο. Τα ηχεία, τα ακουστικά και ηλεκτρικά όργανα, οι προενισχυτές κ.λ.π. αντέχουν στο χρόνο και αξίζει να πάρεις κάτι πιο "επαγγελματικό". Τα PC και τα MAC πεθαίνουν πριν ξημερώσει! Ειδικά τώρα που η Intel κάνει κουμάντο  ;) Οπότε καλύτερα να επενδύσεις σε κάτι πιο διαχρονικό  :)

 

Όσο για τις επιχειρήσεις, εκεί παίζονται άλλα παιχνίδια και ειδικότερα με το θέμα της υποστήριξης. Άλλο να συντηρείς δεκάδες μηχανήματα και άλλο ένα- δυο Audio PC  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάντως η προτεραιότητα κάποιου είναι το άμεσο αποτέλεσμα, καλύτερα να πάρει ένα hardware workstation synth.

Για ρίξε και μια λύση για κιθαρίστες....

 

Εκτός αν δούμε το Garageband σαν το promotion της ενασχόλισης με τη μουσική. Με αυτή την έννοια είναι χρήσιμο  ;)

Όταν ξεκινάς, όταν δεν είσαι επαγγελματίας, όταν δεν είσαι ηχολήπτης, παραγωγός και οτιδήποτε άλλο εκτός από οργανοπαίχτης...ναι νομίζω είναι πολύ χρήσιμο

 

"Τα PC και τα MAC πεθαίνουν πριν ξημερώσει! "

φαίνεται ότι δεν είχες ποτέ Mac. Τι έγραψα παραπάνω για το G4? και τώρα που μιλάμε (και για τουλάχιστον και του χρόνου), χρησιμοποιώ G5...δεν βλέπω γιατί πρέπει να αγοράσω Intel

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου