Προς το περιεχόμενο

Σοβαρό πρόβλημα με Ableton Live 5


dienekes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν 2 μέρες πήρα τη, βλακώδη όπως αποδείχτηκε, απόφαση να «δώσω μια ευκαιρία» ακόμα στο Live. Έχοντας σχεδόν πάρει την απόφαση να μεταπηδήσω στο Tracktion, σκέφτηκα να δω και την τελευταία έκδοση του Live, η οποία υπόσχεται να λύσει αρκετά προβλήματα και έχει αρκετά καλά νέα χαρακτηριστικά.

 

Έκανα λοιπόν κανονικά upgrade, κατέβασα τη νέα version (5.0.1), την εγκατέστησα, την έκανα register και κάπου εκεί άρχισαν τα προβλήματα... :cry:

 

Για να το περιγράψω όσο πιο απλά μπορώ: το πρόγραμμα φαίνεται να «μπουκώνει». :?

 

Δηλαδή, ξεκινάς ένα playback ενός κομματιού και, ανάλογα με τον αριθμό των tracks, τα plugins, κλπ, κάποια στιγμή αρχίζει να χάνει τον ήχο από κάποια tracks. Φαίνεται σαν το latency να έχει πάει στο θεό!

 

Επίσης τα ίδια συμβαίνουν αν προσπαθήσεις να κάνει render ένα κομμάτι στο δίσκο. Ανάλογα με το μέγεθος, τα tracks κλπ, κάποια στιγμή παγώνει (στο 15, 25 ή 65%) και πρέπει να κλείσει κανείς βιαίως την εφαρμογή...

 

Σε επικοινωνία με το support μου είπαν να κοιτάξω τους drivers της κάρτας (M-audio Delta 1010LT). ¶λλαξα τον driver από ASIO σε DirectX, η κατάσταση βελτιώθηκε λιγάκι, αλλά και πάλι τα ίδια. Απλώς τα «όρια» φαίνονται λίγο ψηλότερα (δηλαδή αντί να σκάσει στα 30% σκάει στα 50%).

 

Έκανα τα πάντα, από επανεγκατάσταση του προγράμματος μέχρι των drivers (οι οποίοι είναι οι τελευταίοι), τίποτα...

 

Σημειωτέον ότι το CPU load ποτέ δεν ξεπερνάει το 50-60% και όλο αυτό το setup έπαιζε μια χαρά με την προηγούμενη έκδοση, (4.1.1).

 

Έχετε καμιά ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει;

 

:?: :?: :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε dienekes, δεν ξέρω τι συμβαίνει αλλά ξέρω ότι μας έσωσες, τουλάχιστον όλους όσους σκεφτόντουσαν να δώσουν στο Live άλλη μία ευκαιρία: σε ευχαριστούμε γι' αυτό.

 

Σχετικά με το Live, αυτό που μάλλον συμβαίνει είναι το εξής: αυτοί φτιάξαν αρχικά ένα εργαλείο για μία πολύ συγκεκριμένη δουλειά και τα κατάφεραν πολύ καλά. Παρασυρμένοι από την απροσδόκητη επιτυχία του προγράμματος, επιχειρούν να του προσθέσουν μία σειρά χαρακτηριστικών που θα το κάνουν ελκυστικό για μία μεγαλύτερη ομάδα χρηστών. Αλλά φαίνεται ότι δεν τους βγαίνει το εγχείρημα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε dienekes' date=' δεν ξέρω τι συμβαίνει αλλά ξέρω ότι μας έσωσες, τουλάχιστον όλους όσους σκεφτόντουσαν να δώσουν στο Live άλλη μία ευκαιρία: σε ευχαριστούμε γι' αυτό.

 

Σχετικά με το Live, αυτό που μάλλον συμβαίνει είναι το εξής: αυτοί φτιάξαν αρχικά ένα εργαλείο για μία πολύ συγκεκριμένη δουλειά και τα κατάφεραν πολύ καλά. Παρασυρμένοι από την απροσδόκητη επιτυχία του προγράμματος, επιχειρούν να του προσθέσουν μία σειρά χαρακτηριστικών που θα το κάνουν ελκυστικό για μία μεγαλύτερη ομάδα χρηστών. Αλλά φαίνεται ότι δεν τους βγαίνει το εγχείρημα.[/quote']

 

Χε, χε, χαίρομαι που βοήθησα! :lol: :lol:

 

Αυτό το πρόβλημα που αναφέρεις (για την ακρίβεια ασθένεια που λέγεται featuritis :wink: ), είναι πολύ κοινό στο σύγχρονο software, δυστυχώς... :?

 

Για να είμαστε σωστοί πάντως, το Live είναι όντως καλό πρόγραμμα. Τόσο το 4 (που αν μη τι άλλο ήταν αρκετά σταθερό), όσο και το 5, έχουν μια σειρά από χρήσιμα χαρακτηριστικά και είναι αρκετά διαισθητικά στη χρήση. Με το 5, ίσα ίσα που προσπάθησαν να επεκτείνουν το paradigm που είχαν εισάγει στις προηγούμενες version.

 

Για να πω την αλήθεια, εμένα μου άρεσαν περισσότερο χαρακτηριστικά όπως το freezing των tracks (που δεν είχε το 4) και η μεγαλύτερη παραμετροποίηση. Περισσότερο φαίνεται (όσο μπορώ να το δω τουλάχιστον...) σαν μια "βελτιωτική" έκδοση, όχι κάτι καινούργιο.

 

Δεν ξέρω αν τα δικά μου προβλήματα είναι σχετικά με κάποιο hardware ή software setup, μου φαίνεται παράξενο πάντως να μην έχουν αναφερθεί καθόλου προβλήματα από άλλους χρήστες ή beta testers...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Φαίνεται ότι τελικά βρέθηκε η αιτία που προκαλεί τα προβλήματα στο Live (αν και, ακόμα, όχι η ολοκληρωτική λύση).

 

Το Live δίνει τη δυνατότητα να ζητήσουμε σε κάθε κλιπ που ηχογραφούμε (audio) να το διαβάζει το πρόγραμμα κατευθείαν από τη ram και όχι από το δίσκο. Αυτό φυσικά βελτιώνει την απόκριση του προγράμματος πάρα πολύ, και με 1GB+ μνήμη δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Τουλάχιστον δεν υπήρχε στο 4 γιατί στο 5 φαίνεται ότι δεν αρέσει το option "use RAM" και παθαίνει όλα αυτά που περιέγραψα στο πρώτο μου post.

 

Δεν έχω διευκρινήσει ακόμα αν πρόκειται για κάποιο θέμα με το δικό μου μηχάνημα ή είναι γενικότερο το πρόβλημα (που δεν το πιστεύω, γιατί δεν έχει αναφερθεί κάτι ανάλογο στα φόρουμ της Ableton), φυσικά ενημέρωσα το support της εταιρίας και περιμένω απάντηση. Προς το παρόν, έχοντας όλα τα clips στο δίσκο φαίνεται να δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

σημειωτέον ότι το live είναι το καλύτερο πρόγραμμα για live......Την version 5 την έχω γύρο στους πέντε μήνες και κάνει παπάδες..Midi και audio real time..απλά χρειάζεται σωστό hardware...ακόμα και στο laptop με asio4all δουλεύει στα 6ms άψογα..επίσης dj όπως ο sasha παίζουν αποκλειστικά με αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημειωτέον ότι το live είναι το καλύτερο πρόγραμμα για live......Την version 5 την έχω γύρο στους πέντε μήνες και κάνει παπάδες..Midi και audio real time..απλά χρειάζεται σωστό hardware...ακόμα και στο laptop με asio4all δουλεύει στα 6ms άψογα..επίσης dj όπως ο sasha παίζουν αποκλειστικά με αυτο..

 

Φίλε giannis, κατά πρώτον για να έχεις το πρόγραμμα 5 μήνες, μάλλον ξεκίνησες από κάποια beta, έτσι;

 

Κατά δεύτερον, το "σωστό hardware" που αναφέρεις, αφορά live καταστάσεις, να υποθέσω; Γιατί το Live δίνεται ως bundle μέχρι και με... γνωστές μάρκες προφυλακτικών :P θα πρέπει να είναι το πιο διαδεδομένο πρόγραμμα παγκοσμίως αυτή τη στιγμή.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα ως προς τη δυναμικότητα του paradigm που προβάλει η εφαρμογή. Αυτό που από πολλούς διαφεύγει, είναι πως δεν είναι μόνο η hip hop ή η electronica που βασίζονται σε loops, πρακτικά το 95% της μοντέρνας μουσικής μπορεί να είναι loop based. Και το Live καθιέρωσε ένα πολύ χρήσιμο πρότυπο για το χειρισμό των session loops, όπως τα λέει (το οποίο αντιγράφηκε και από άλλες εταιρείες έκτοτε).

 

Εσύ έχεις παρατηρήσει άλλα προβλήματα στη χρήση του version 5.XX?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dienekes: Αν έχεις WinXP δοκίμασε να αλλάξεις τις παρακάτω ρυθμίσεις (μία την φορά) στο

 

My Computer>Properties>Advanced>Performance

 

Visual Effects = Adjust for best performance

Prossesor Scheduling = Background Services

Memory Usage = System Cache

 

να δεις αν κάνει διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dienekes: Αν έχεις WinXP δοκίμασε να αλλάξεις τις παρακάτω ρυθμίσεις (μία την φορά) στο

 

My Computer>Properties>Advanced>Performance

 

Visual Effects = Adjust for best performance

Prossesor Scheduling = Background Services

Memory Usage = System Cache

 

να δεις αν κάνει διαφορά.

 

¶γγελε ευχαριστώ. Είχα κάνει optimization στα XP από όταν είχα ακόμα το Live 4. Προφανώς αν υπάρχει πρόβλημα δεν είναι με το στήσιμο.

 

Εξάλλου δεν είχα πρόβλημα ποτέ σε άλλο πρόγραμμα εκτός του Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σας παιδιά!

λοιπόν φιλε dienekes καμια δυο φορες μου έχει κρασάρει και αυτό λόγο πολύ χαμηλού "λατενσυ".Η φάση είναι ότι εκτος από τις λούπες που θα του βάλεις,μπορείς να φορτώσεις πέντε έξι από τα αγαπημένα σου mp3,έπειτα μέσο του transpose& να τα φέρεις όλα στην ίδια κλίμακα και απλά να φτιάξεις εκ νέου κομμάτι.η vesrion είναι 5(5.0b10) χωρίς crack... μονο με απλή ενεργοποίηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου