Προς το περιεχόμενο

Παραλαβή courier..Τι πρέπει να προσέξω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρέπει να την ανοίξω μπροστά στο διανομέα για έλεγχο ή και μετά θα είμαι καλυμένος;

 

Φίλε μιας και πηρες την κιθαρα πλεον στα χερια σου ολα ειναι προφανως οκ

 

Να ξερεις ομως για μελλοντικες αγορες οτι είτε ανοιξεις το πακετο μπροστα ή οχι στο διανομεα το ίδιο και το αυτο είναι.

 

Δεν έχει ΚΑΜΙΑ αξία το να ασφαλίσεις δέμα που αγοράζεις απο ΙΔΙΩΤΗ του εξωτερικου.

 

Δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να παρεις τα χρηματα της ασφάλειας απο τα αντίστοιχα ταχυδρομεία

 

Πρωτο γιατί το αντίστοιχο ταχυδρομεία δεν έχει κανει ΚΑΜΙΑ συναλλαγή μαζί σου και δεύτερο γιατί δεν μπορείς να αποδείξεις με καποιο τροπο οτι το περιεχόμενο του δέματος ήταν σε άριστη κατασταση οταν ταχυδρομηθηκε

 

Μόνο αν χαθει θα αποζημιωθει ο αποστολεας και ΟΧΙ ο παραληπτης....και θα περιμένεις να σου στείλει τα χρήματα ο αγνωστος σε σένα στην ουσία αποστολέας.....

 

Δηλ εχω στην Αμερικη εναν ξαδερφο, μου ταχυδρομει μια κιθαρα της πλακας, σπασμενη με αναγραφομενη αξια 5000 δολλαρια και ασφαλισμενη για όλο το ποσο και οταν την παραλαβω θα την ανοιξω μπροστα στο διανομεα και μετα.....θα αποζημιωθω για 5000 δολλαρια απο τα αμερικανικα ταχυδρομεια;;;; μην τρελλαθουμε και τελείως έτσι;;;;;;

 

Αγοραζουμε απο ebay αλλα να ξερουμε και τα τεραστια ρισκα που υπαρχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ εχω στην Αμερικη εναν ξαδερφο, μου ταχυδρομει μια κιθαρα της πλακας, σπασμενη με αναγραφομενη αξια 5000 δολλαρια και ασφαλισμενη για όλο το ποσο και οταν την παραλαβω θα την ανοιξω μπροστα στο διανομεα και μετα.....θα αποζημιωθω για 5000 δολλαρια απο τα αμερικανικα ταχυδρομεια;;;; μην τρελλαθουμε και τελείως έτσι;;;;;;

 

Έχεις δίκιο και ευχαριστώ για τις συμβουλές σου...

Αλλά σε περίπτωση που κλαπεί η κιθάρα μέσα απο τη θήκη της και παραλάβεις μόνο τη θήκη(και το δέμα είναι ελαφρύτερο απ'όταν απεστάλει) πιστευω θα υπάρξει αποζημίωση...

Όπως και στην περίπτωση που χαθεί τελείως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι...στον αποστολέα....καί όχι σε σένα!!

 

Σκέψου μόνο ότι το "χ" ταχυδρομείο δεν έκανε καμία συναλλαγή μαζί σου παρα μονο με τον αποστολέα...

 

Και μετά θα περιμένεις αν είναι έντιμος ο αποστολέας να σου στεόλει τα 1000€ που ενδεχομένως έκανε η κιθάρα

 

Και αν δεν στα στείλει;

 

Ξέρω....κόκκινο στο feedback...ε και;

 

Να κλαπει μεσα απο τη θηκη μου φαίνεται πολυ δύσκολο. Δηλ να κατσει καποιος να ξεπακεταρει το δεμα, να την παρει και μετα να το ξανακλείσει...

 

Δε λεω ότι δεν γίνεται, αλλά είναι πολύ μικρη η πιθανοτητα και έχει μεγάλο ρίσκο γιαυτον που θα το κανει...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου