Προς το περιεχόμενο

προβλημα με fast track pro


koxcygr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η fast track είναι πολύ ευαίσθητη στις αλλαγές τάσης κλπ. Κάποιες φορές, ανοίγοντας έναν ενισχυτή ή τον μείκτη, σταματά να στέλνει output και πρέπει να κάνω restart το pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η fast track είναι πολύ ευαίσθητη στις αλλαγές τάσης κλπ. Κάποιες φορές, ανοίγοντας έναν ενισχυτή ή τον μείκτη, σταματά να στέλνει output και πρέπει να κάνω restart το pc.

 

H δικια μου FastTrack Pro έχει μεγάλο πρόβλημα με τις μικροαλλαγές στη τάση. Αν τη κάρτα την έχεις USB powered και το PC το έχεις στο ίδιο πολύμπριζο με τα μόνιτορ τότε το πρόβλημα σου δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μετά πήρα αντάπτορα έβαλα και τα 2 καρφιά επάνω και ησύχασα… (το κακό ήταν βέβαια ότι έτσι έπαιζαν πάντα τα ακουστικά….) δεν μπενόβγαζα τπτ….

 

..μετά από αυτό πού έκανες, συνεχίζεται τό πρόβλημα;

 

 

 

 

moogmodularV2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εχω το εξης κουφο προβλημα. Εχω ανοιχτο το cubase και δουλευω..... κλεινω τα μονιτορς για να γραψω κατι και να μην αρπαζει των ηχο των μονιτορς το μικροφωνο μολις ομως τα κλεισω δεν περνω output απο τα ακουστικα και οταν στην συνεχεια ξαναναψω τα μονιτορς δεν περνω καθολου ηχο. Κατι συμβαινει δηλαδι και μολις σβησω τα μονιτορς  σταματαει να βγαζει output σημα η καρτα.

 

Sequencer: Cubase sx 3

sound cart: Fast track pro

Monitors: MSP 5 Yamaha

PC: Intel pentium 4 , 3.0 ghz.

 

Εχω ηδη disable την onboard καρτα ηχου.

Any sugestions????  :( >:( >:(

 

1) Τά monitors δέν έχουν κάποιο volume;;

Γιατί τά κλείνεις από τόν διακόπτη;

 

2) Η κάρτα ήχου δέν έχει volume στό monitor out;

Ακόμη κι άν δέν έχεις μπορείς νά κλείσεις τό master volume

 

3) Επίσης οί έξωδοι τών ακουστικών ( τών καρτών ήχ. ) έχουν ανεξάρτητο volume.

moogmodularV2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H δικια μου FastTrack Pro έχει μεγάλο πρόβλημα με τις μικροαλλαγές στη τάση. Αν τη κάρτα την έχεις USB powered και το PC το έχεις στο ίδιο πολύμπριζο με τα μόνιτορ τότε το πρόβλημα σου δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση..

 

Γιατί συμβαίνει αυτό;;; Πέφτει η τάση ρεύματος τού σπιτιού σου, όταν ανοίγεις τόν ενισχυτή σου;

Αν ναί, τότε χρειάζεται UPS, όχι μόνο γιά τήν αποτροπή αυξομειώσεων τής τάσης στήν κάρτα σου,

αλλά πολύ περισσότερο γιά τήν ασφάλεια τού PC!

moogmodularV2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..μετά από αυτό πού έκανες, συνεχίζεται τό πρόβλημα;

 

 

 

 

Όχι... :-\

Μόνο αν έπαιζα με τον windows media player κάποιο κομμάτι και ταυτόχρονα cubase…Εκεί το ξανά έβλεπα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δηλαδή κάθε φορά που μου κόβετε ο ήχος και δεν φτιάχνει αν δεν ξανά κλίσει και ανοίξει η κάρτα θα κάνω επανεκκίνηση? :-\ Δεν το βρίσκεις λίγο κουραστικό??? ??? 8)

Όποτε σου συμβαίνει αυτό δοκίμασε το εξής...

Μπες στο control panel της κάρτας και ενεργοποίησε κάποιο input ή output που συνήθως δεν το έχεις κλικαρισμένο....κι αμέσως μετά ξανα απενεργοποίησε το φέρνοντας την κάρτα στις επιλογές που είχε πριν.

 

It works for me... ;)

 

(Αν έχεις όμως κάποιο daw ανοιχτό ενδέχεται να μην μπορείς να αλλάξεις τις επιλογές της κάρτας και θα χρειαστεί να το κλείσεις πρώτα (το daw...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί συμβαίνει αυτό;;; Πέφτει η τάση ρεύματος τού σπιτιού σου, όταν ανοίγεις τόν ενισχυτή σου;

Αν ναί, τότε χρειάζεται UPS, όχι μόνο γιά τήν αποτροπή αυξομειώσεων τής τάσης στήν κάρτα σου,

αλλά πολύ περισσότερο γιά τήν ασφάλεια τού PC!

 

έχω ups για το pc, και σε διαφορετικές πριζες μόνιτορ/οθόνη και ενισχυτή/μείκτη. Παρόλαυτα, έχει συμβεί να κλείσω το φως και να το κάνει!

 

longshadow θα το δοκιμάσω (αν και νομίζω πως κάποια στιγμή το έκανα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δοκιμασει να χρησιμοποιησεις μετασχηματιστη για να τροφοδοτεις το Fasttrack με ρευμα? Το προβλημα συνεχίζεται κι σε αυτη τη περιπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου