Προς το περιεχόμενο

Παλιοί υπολογιστές


Jasemeister

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από τα zx και τα 64 των φίλων, οι πρώτες μου μουσικές αναζητήσεις  στα 3 μουσικής και 1 θορύβου στο

spectravideo-sv318.jpg.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Επικαιροποιω αυτο το θεμα μονο και μονο γιατι διαβαζοντας ενα Iron man επεσα πανω στο επισυναπτομενο καρε...

 

Ακομα και στο μεταλλανθρωπο παραδεχονται την αξια του Sir Clive

ironman-clivesinclair.jpg.256a9e399f02e90cf15ee6a759c3a233.jpg

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(και νομιζω ειχαμε και αλλο ενα, δεν πρεπει να πηρε επαθλο σουπερ γουαου αλλα δημοσιευτηκε σε ενα απο αυτα τα περιοδικα, μαλλον παλι PIXEL. Εσυ εισαι διαστημοπλοιο, αυτοι ειναι οι κακοι, εσυ πανω κατω αριστερο μερος. Αυτοι βγαινουν τυχαια στα δεξια και ερχοντια ολο ευθεια. Εσυ βαρας μια, σαρωνεις την οριζοντια γραμμη και σκοτωνεις. Μετα (οταν χτυπησεις στοχο η φτασει το λειζερ τερμα δεξια επειδη αστοχησες) μπορεις να ριξεις την επομενη σου). Αν φτασει καποιος αριστερα χανεις).

 

Αυτό το κείμενο μου θυμίζει το Zaxxon.

 

http://www.youtube.com/watch?v=toSxQ3QHaTc

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω αυτον τον υπολογιστη ο οποιος λειτουργει κανονικα και εχει και παιχνιδια.. χαρακτηριστικο του ειναι οτι παιρνει κασετα (ιδια με ραδιοκασετοφωνο!)

 

καποια αποχη ενας φιλος με παροτρυνε οτι αμα τον πουλησω σε συλλεκτη θα παρω κανα 3 χιλιαρο..αλλα δεν ειχα ασχοληθει καν γιατι πιστευω οτι δεν πιανει ουτε 10 ευρω..

 

Amstrad_PC_micro_computer_64x.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μοιάζει με αυτόν, http://elx.gr/product_info.php?cPath=47&products_id=54

του οποίου η τιμή όπως την πουλάει αυτός είναι στα 70, άρα αμφιβάλλω αν θα το αγόραζε κανείς με πάνω από τόσο.

Είναι καλτ όμως κράτα τον, δε ξέρω τι παιχνίδια έχει, αλλά από αναμνήσεις υπήρχαν μερικά πολύ διασκεδαστικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω αυτον τον υπολογιστη ο οποιος λειτουργει κανονικα και εχει και παιχνιδια.. χαρακτηριστικο του ειναι οτι παιρνει κασετα (ιδια με ραδιοκασετοφωνο!)

 

καποια αποχη ενας φιλος με παροτρυνε οτι αμα τον πουλησω σε συλλεκτη θα παρω κανα 3 χιλιαρο..αλλα δεν ειχα ασχοληθει καν γιατι πιστευω οτι δεν πιανει ουτε 10 ευρω..

 

 

Ειναι ενα CPC 464. Φυσικα και δεν πιανει ουτε 10 ευρω γιατι ειναι Amstrad  :P Αν και αστειευομαι, οντως τα ππερισσοτερα home micros δεν ειναι συλλεκτικα μια που κυκλοφορουν ακομα κατα εκατ/ριαδες (εκτος καποιων περιθωριακων που πουλησαν ελαχιστες κοπιες και εξαφανιστηκαν). Ισως αν εχεις την original συσκευασια του, manuals, καλωδια κλπ να πιανεις κατι (οπου κατι = ταξη των 100 ευρω). Εγω παντως αν μου χαριζαν ενα working (γιατι μη working εχω) δε θα ελεγα οχι... φανταζομαι θα υπαρχουν και πιο αρρωστοι απο μενα που θα διναν κανα 50αρι, μονο και μονο για χαρη των παιδικων τους αναμνησεων...

 

Το κασ/νο, δεν ειναι χαρακτηριστικο αποκλειστικα αυτου. Ειναι χαρακτηριστικο των πιο πολλων της γενιας του.

 

 

Αυτό το κείμενο μου θυμίζει το Zaxxon.

Μακαρι φιλε μου αλλα απολυτως καμια σχεση .... αν εβλεπες την εικονα του παιχνιδιου μου δεν θα στο θυμιζε ουτε κατα διανοια!

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o υπολογιστης δουλευει κανονικα εχει ολα τα χαρτια του και τα παιχνιαδια του τα οποια ειναι ποδοσφαιρακι λοτους(οδηγηση) και τα κλασικα που ειναι ενα πραμα κατω στην οθονη και πυροβολαει προς τα πανω!

 

προφανως και δεν εχω σκοπο να των δωσω ουτε για 1000 ευρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και σε όλα αυτά τα παρελθοντικά ωραία σκεφτείτε το εξής.

Είσαι τεχνικός υπολογιστών το 1990 και ανοίγεις Compaq.

Δεν χρειαζόταν να έχεις κατσαβίδι. Εσωτερική εργονομία και ευκολία πρόσβασης απίστευτη και για τα σημερινά δεδομένα.

Σταυροκατσάβιδο ; Ας γελάσω. Λαμαρίνες που σε κόβουν ; Άγνωστη λέξη. Αν θυμάμαι καλά μέχρι και BIOS σε γραφικό που δούλευε με το ποντίκι.

 

Και αν το καλοσκεφτεί κάποιος στο θέμα εσωτερικής δομής και κατασκευής είμαστε ακόμα στα IBM PC.

 

Πάντως ψάχνω καιρό κάτι σαν αυτό έτους κατασκευής 1995 από τη Hyundai.

 

 

 

 

Είχε οθόνη VGA-TFT (για την εποχή φοβερό, για τώρα μπορεί να παίζει απλά Windows XP) και εσωτερικά είναι όπως όλα τα πισιά. Οι μάγκες είχαν φτιάξει τροφοδοτικό που έστελνε τάσεις σε μπαταρία και σε συμβατική τροφοδοσία

υπολογιστή.

Οπότε παίρνεις ένα τέτοιο ρημάδι. Του αλλάζεις τροφοδοτικό HDD και M/B-μνήμη-CPU στις θέσεις για 5,25 floppy βιδώνεις DVD/rw και αν δε σε χαλάει η ανάλυση 800χ600 στη μικρή οθόνη, τότε μπορείς να έχεις ένα σούπερ φορητό σύγχρονο υπολογιστή.

 

 

Εντάξει αυτά τα γράφει βλαμμένος που έφτιαξε από το μηδέν cigar box guitar.

Αλλά αφού το ξέρω να μη το πώ ;

ibm_5140_convertible_screen.thumb.jpg.c22e585bd7533684e08f172b746a2a08.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και όταν βγήκαν παιχνίδια με γραφικά το "Αncient Art of War" και το "1996 Olympics".

 

λολ μόλις είδα το άκυρο που έγραψα..."1984 Olympics" ήταν  :P

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου