Προς το περιεχόμενο

Παλιοί υπολογιστές


Jasemeister

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Και τότε υπηρχε ένα παιχνίδι με τον ρομπεν των δασών κάτι τετοιο με έναν καταπέλτη που προσπαθουσες να γκρεμίσεις το κάστρο τού αντίπαλου κλπ. Δεν θυμάμαι πως το λέγανε. :( Αλλα μεγάλο κολιμμα . Πρώιμο στρατηγικής με δράση...Και στην amiga μαμουσε σε σχεση με τον 1512...αλλα τι να κανεις ...μιλαμε για προ Dungeons n' Dragons εποχή...

Ωραιες εποχές ...

 

 

 

 

Πες μου μονο πως μιλαμε για το ιδιο... Ενα που ξεκιναγανε riots καπου-καπου στο καστρο οι υπηκοοι σου και εχανες ετσι stamina/strength? Που αγοραζες καταπελτες? Που εδειχνε την ωρα της πολιορκιας τον καταπελτη και καλα 3d και μακρια το καστρο και αποφασιζες εσυ την δυναμη / κλιση βολης? Που ειχε και κατι ανθρωπακια να ξιφασκουν?

 

Το .... DEFENDER OF THE CROWN (η τουλαχιστον ετσι λενε εκει οτι λεγεται αυτο το πραμα που επαιζα μανιωδως) ?

http://ep128.hu/Games/Defender_of_the_Crown.htm

 

 

 

(Εψαξα λιγο και θυμηθηκα παιχνιδια που ειχα/εχω:

Lunar Jetman, Lunar Lander, Frankie Goes to Hollywood, Ant Attack, Jet Set Willy, Nodes of Yesod, Pyjamarama, Knight Lore. Sabrewolf, Maziacs, Atic Attac ....)

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε evris ποιο είχες γράψει για το pixel, το Hercules? :)

 

Προσεχε και μαθαινε.

 

Εσυ (κατω) ησουν ενα στρουμφακι. Πανω ειχε το στρουφοσπιτο σου. Στη μεση  ηταν ο Δρακουμελ και εκανε περιπολιες δεξια αριστερα σαρωνοντας την οθονη.

 

Εσυ κουνιοσουν δεξια - αριστερα και επιταχυνες/επιβραδυνες το βημα σου. Ομως οταν ξεκιναγες ηταν προκαθορισμενο οτι θα ανεβεις. Επρεπε να αλλαξεις πορεια, να κοψεις η να επιταχυνεις, ωστε να τον τριπλαρεις, καπως να μη σε πετυχει.

 

(και νομιζω ειχαμε και αλλο ενα, δεν πρεπει να πηρε επαθλο σουπερ γουαου αλλα δημοσιευτηκε σε ενα απο αυτα τα περιοδικα, μαλλον παλι PIXEL. Εσυ εισαι διαστημοπλοιο, αυτοι ειναι οι κακοι, εσυ πανω κατω αριστερο μερος. Αυτοι βγαινουν τυχαια στα δεξια και ερχοντια ολο ευθεια. Εσυ βαρας μια, σαρωνεις την οριζοντια γραμμη και σκοτωνεις. Μετα (οταν χτυπησεις στοχο η φτασει το λειζερ τερμα δεξια επειδη αστοχησες) μπορεις να ριξεις την επομενη σου). Αν φτασει καποιος αριστερα χανεις).

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για εξοικονομηση χρονου εκανα upgrade στο υπερμηχανημα 6128 (με πρασσινη οθονη!!!!!). Τωρα πια οι ταχυτητες της δισκετας ηταν αστραπιαιες.....

673pxamstradcpc6128ge1.jpg

 

 

Αυτόν τον υπολογιστή πήρα και εγώ το 1988 ως δώρο απο τον πατέρα, ( παρόλο που τον παρακαλούσα για amiga ή έστω AMSTRAD με έγχρωμη οθόνη) με την δέσμευση ότι δεν θα παίζω παιχνίδια αλλά θα μάθω προγραμματισμό. Έτσι και έγινε για πολλά χρόνια παιδευόμουν με την GWBASIC και μετα συνέχισα με όλες τις άλλες γλώσσες. Απο εκεί και πέρα η πορεία ήταν ---> 486 DX 60Mhz (με αυτόν ξεκίνησα ηλεκτρονική μουσική με τον screamtracker) --> pentium 200 Mhz ΜΜΧ (αυτός ήταν η αρχή της ηλεκτρονική μουσική με ημιεπαγγελματική κάρτα ήχου και midi keyboard, εδώ ξεκίνησα και 3d graphics)  ---> laptop COMPAQ Pentium 1 Ghz ---> laptop multirama pentium 2 GHz ---> iMAC Core2Duo 2.0 Ghz.

 

 

Παιχνίδια δεν έπαιζα και τόσο πολυ , κυρίως προγραμματισμό έκανα και πολύ αργότερα , ηλεκτρονική μουσική και γραφικά. Αυτά όμως που ξεχωρίζω είναι του Amstrad ορίστε μερικά.

 

http://www.classic-retro-games.com/Roland-in-Time_137.html

http://www.youtube.com/watch?v=10qKg4xgQMI

(φοβερη μουσική και ένα απο τα αγαπημένα μου παιχνίδια)

(αυτό το έπαιζα σε ενός φίλου τον 464 , πολύ καλό)

 

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παίδες το DEFENDER OF THE CROWN...σωστα!!!!!!

Ατελειωτες ώρες αλλα και ζήλεια τρελή που το γουσταρα μεν αλλα με τα 16 χρωματα αν θυμαμαι καλά σε σχεση με την 500αρα του φίλου μου ήταν η μέρα με την νύχτα.

 

Πωπω το PIXEL το είχα ξεχάσει τελείως.Μιλάμε είχα άπειρα και τα πέταξα όλα ο μαλ#@%ς που είχα ένα πατάρι τίγκα στο PIXEL.

 

Οσο για programming GWbasic , και κανα χρόνο μετά TURBO PASCAL 5 και DBASE III PLUS είναι οι υπέυθυνες για την σημερινο μου επαγγελμά.

Καθότι αυτοδίδακτος. Παντώς απο τότε είχα μια τάση για να απομακρίνομε απο Microsoft και να αναζητώ εναλακτίκα περιβαλοντα και λύσεις που μου κρατάει εώς και σημερα.. ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντώς απο τότε είχα μια τάση για να απομακρίνομε απο Microsoft και να αναζητώ εναλακτίκα περιβαλοντα και λύσεις που μου κρατάει εώς και σημερα.. ;D ;D ;D ;D

Εχω μια υποψια οτι συνεργατικα, community, εναλλακτικα, δωρεαν προσφερομενα, free και open πραγματα οπως GPL, LGPL, Open Source, GNU, Creative Commons, install fests, συλλογοι, user groups εγιναν απο παλιους spectrumαδες, Commodorαδες κλπ που ειχαν μπολιαστει απο μικροι με αυτου του τυπου την πετρια και θα πεσουν σε μαρασμο οταν αυτη η γενια συνταξιοδοτηθει απο το αθλημα :)

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να βγεις ψεύτης, γιατί αλλιώς μαύρο μικρομαλακό φίδι που μας έφαγε!

 

Εξω η πλακα... Δεν ειναι και ο,τι χειροτερο μπορει να συμβει. Ο τυπος αλλωστε απο τοτε ηταν στο κουρμπετι: αυτος εγραφε την BASIC για τα MSX συμβατα... πχ Ο θειος Clive αμφισβητουσε εντονως την ιδεα των συμβατων σε hardware και software υπολογιστων ως major ανασταλτικο παραγοντα για την αναπτυξη καινοτομιων. Ο Bill και οι -απωνες (και τον ιδιο καιρο η λιγο μετα και η IBM και ενα σωρο αλλοι ..) πιστευαν στην οικονομια κλιμακας εταιρικων πορων, στις μαζικες πωλησεις του ιδιου προιοντος με διαφορετικο brand name (στην καταναλωση το κερδος), απο πολλους σε πολλους ως κινητηριο μοχλο της αναπτυξης, στην ανεξαρτησια απο vendors κλπ. (Υπαρχει και youtube video Sir Clive και Bill και MSX). Αποδειχθηκε οτι το δικο τους μοντελο προχωρησε και η αλλη αποψη εχασε την μαχη. Ισως αν κερδισει και ολο τον πολεμο να μην ειναι και ασχημα.

 

Αλλωστε ολοι ξερουμε οτι το ενα και μοναδικο Zastava εστω και με διαφορετικες μαρκες ανα χωρα, αν πωλειται μονο αυτο, δια νομου σε ολο το ανατολικο μπλοκ σημαινει προσιτη τιμη, επαρκεια ανταλλακτικων, και τεχνολογικη υπεροχη εναντι των μικροτερων κατασκευαστων τυπου Ferrari, Nissan, Mazda, VOLVO.  :P

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου