Προς το περιεχόμενο

Τα αγγλοφωνα γκρουπ απο την Ελλαδα μπορουν να πανε Νο.1 στο UK!


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

#1 στην Γαλλία Ελληνικά τραγούδια έχουν ανέβει (απ' όσα ξέρω) στην Αγγλία δεν ξέρω....

Αυτά πο γράφει ο SF είναι η απόλυτη πραγματικότητα, δυστυχώς, αλλά να μην ξεχνάμε ότι το 666 είναι στα καλύτερα 100 Rock αλμπουμ ever...

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 265
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα ήθελα να επισημάνω, μιας και πήγαμε σε μια κοινωνιολογική ανάλυση, ότι η ενασχόληση με την μουσική σε μία χώρα όπως η Αγγλία, λόγω πλήθος κοινού αλλά και λόγω εγγενούς κουλτούρας (η ποπ εκεί είναι λαική μουσική) είναι όχι απλώς μια βιώσιμη εναλλακτική αλλά μια καθ' όλα λογική επιλογή και σε άτομα της εργατικής τάξης. Γιατί απλά μπορούν να ζήσουν από αυτό εύκολα ή δύσκολα.

Αντίθετα, στην Ελλάδα, εαν δεν το συνειδητοποιήσεις νωρίς, στην καλύτερη περίπτωση να έχεις μια πρωινή δουλειά (λέμε) την οποία θα συμπληρώνεις με ένα γκρουπάκι του προσωπικά αποκαλούμενου "παρακαλετού ροκ" (ρε συ ωραία το παίζουν το Tush, γκρουπάρα οι ZZ Top, ε;; ) παίζοντας γύρω γύρω στα 15 κλαμπάκια της Αθήνας με 5 ευρώ το κεφάλι που φερες (τυχαία τα νούμερα). Από την βιοποριστική αυτή φθορά εξαιρούνται οι "εισοδηματίες" την-ψάχνω-σε-κάτι-καινούριο γόνοι ΜΕΓΑΛΟαστικών (γιατί αστικών φίλτατοι δεν παίζει) οικογενειών. Και αυτοί μποορούν να το παίξουν και ηθοποιοί και να το αλλάξουν και σε μουσικούς (ονόματα δεν λέμε Νίκο, υπολήψεις κλπ κλπ) ή να πάνε στο Νεπάλ για αναζήτηση του εσώτερου εγώ. Για μυθολογοπαπαριες του αιώνια καταραμένου καλλιτέχνη που την ψάχνει εσαεί (και ΔΕΝ ανήκει στη κατηγορία του μου-βαλε-εμβασμα-ο-μπαμπάς) δεν θα πάρω. Κι αν υπάρχουν είναι απειροελάχιστοι και έχουν επιλέξει να μην ξέρουν τι ξημερώνει τ΄αύριο. Και μαγκιά τους τελικά αλλά ρέστα ας μη ζητάνε.

Το παιχνίδι γνωστό, η τράπουλα γνωστή, παίξε όσο θες, μην κλαις όμως αμα χάνεις.

 

Δεν χρειάζεται να αναφέρω ότι δεν μιλάω για επαγγελματίες session μουσικούς της νύχτας ή της μέρας. Να καταλαβαινόμαστε. Εκεί είναι άλλη πονεμένη ιστορία.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά να μην ξεχνάμε ότι το 666 είναι στα καλύτερα 100 Rock αλμπουμ ever...

 

 

ενταξει βγαλαμε και εμεις το ...1790 ενα γκρουπ που εκανε μια...5μηνη "καρριερα" και κατι τρεχει στα γυφτικα (ασε που δεν τους θυμαται ουτε η μανα τους στο εξωτερικο πια...)  (και σιγα το.... αριστουργημα ρε παιδια,δεν ακουγεται αυτο το πραμα... ;D ;D  και εμεις το εχουμε κανει ανταξιο του The Dark Side of the Moon... ;D)

 

ειναι ομως η...υπερτιμηση (σε ολα..) το εθνικο μας σπορ ρε μαμωτο... ::) ;D

 

απο τον...Χεντριξ που ..εκλεψε τον Χιωτη,μεχρι το...γαλα που κανει 2 ευρω στην Ελλαδα και μισο στη Γερμανια & την...διεθνη καρριερα του Σακη..ολα ..φουσκωμενα τα βλεπουμε ....

 

κακα τα ψεμματα η αναγορευση της μετριοτητος ως "μεγαλειου" ειναι αποκλειστικα ελληνικο προνομοιο... :-[

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά να μην ξεχνάμε ότι το 666 είναι στα καλύτερα 100 Rock αλμπουμ ever...

 

Kαλά μη τρελαίνεσαι, απευθείας αντιγραγή απο wikipedia και αφορά στον matt bellamy: In April 2005, Kerrang! magazine ranked him #28 in their "50 Sexiest People In Rock"...Cosmopolitan also chose him as the sexiest rocker of 2003 and 2004...Bellamy also won the Sexiest Male Award at the 2007 NME Awards και είναι ενα κουκλάκι μωρε  :o  ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κολημένο ποστ:

 

Ο φιλαράκος σου με τα ΠΟΛΛΑ GB mp3, τα έχει αγοράσει όλα αυτά; Γιατί αν όχι... ίσως θα έπρεπε να αγοράζει και κατι τις. Έτσι να ενισχύσει και τις εγχόριες μπάντες να πούμε...

 

Μα ήμαστε σοβαροί; Μετά απο "κατέβασμα" 1000ων CD ζητάμε μετά να ζήσει μια βιομηχανία;

 

Όλα τα παραπάνω με κάθε επιφύλαξη ο φιλαράκος να τα έχει αγοράσει (αν και βέβαια το "αν μου αρέσει θα αγοράσω το CD" είναι ενδικτικό νομίζω)

Τα mp3s δεν τα έχει αγοράσει, κακώς βέβαια αλλά, χωρις να δικαιολογεί κάτι, μακάρι να είχαμε ξοδέψει όλοι τα χρήματα που έχει ξοδέψει αυτός για cds και βινίλια ελληνικής και ξένης μουσικής...

anyway, αυτό που ηθελα να δείξω με αυτό το πραγματικό γεγονός είναι η στάση που κρατάμε όλοι απέναντι στις ελληνικές μπάντες, πόσο συχνά σχολίαζουμε την προφορά του Έλληνα τραγουδιστή σε μια αγγλόφωνη μπάντα, μας ενοχλεί μάλιστα, χωρίς όμως να σχολιάζουμε αρνητικά τη προφορά της bjork, των stereolab, των air ή ακόμα και των scorpions... Άσε το άλλο: τσίτα τα γκάζια σε προώθηση στο ραδιόφωνο άγνωστης (στη χώρα της) αλλοδαπής μπάντας, που εδώ τους κάνουνε θεούς, ως την μεγάλη αποκάλυψη της χρονιάς, γεμίζοντας συναυλιακούς χώρους εδώ, ενώ στη πατρίδα τους δεν τους ξέρει η μάνα τους. Τα ίδια 300 άτομα που πάνε και του βλέπουν (και λίγους λέω) αρνούνται να ξεκουβαληθούν ένα βραδάκι και να παρακολουθήσουν μια εγχώρια μπάντα της οποίας η μουσική μπορεί να είναι καλύτερη... ψέματα λέω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια 300 άτομα που πάνε και του βλέπουν (και λίγους λέω) αρνούνται να ξεκουβαληθούν ένα βραδάκι και να παρακολουθήσουν μια εγχώρια μπάντα της οποίας η μουσική μπορεί να είναι καλύτερη... ψέματα λέω?

 

Δεν λες,αλλα και παλι...300 ειναι ολοι κι ολοι.. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το RS δεν το εχει ουτε στα...500...βεβαια θα μου πεις τι ξερει απο...ροκ το RS μπροστα στην....ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ.. ;D ;D

 

http://www.rollingstone.com/news/story/5938174/the_rs_500_greatest_albums_of_all_time 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το RS δεν το εχει ουτε στα...500...βεβαια θα μου πεις τι ξερει απο...ροκ το RS μπροστα στην....ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ.. ;D ;D

 

http://www.rollingstone.com/news/story/5938174/the_rs_500_greatest_albums_of_all_time

Στον Ντέμη Ρούσσο το είπες?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι, γιατι ειμαι κλαψο-αποτυχημενος και δε μου μιλαει.. ;D ;D

 

πες του το εσυ που εισαι χαρουμενο-επιτυχημενος.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου