Προς το περιεχόμενο

Τα αγγλοφωνα γκρουπ απο την Ελλαδα μπορουν να πανε Νο.1 στο UK!


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

abba82.jpg

 

scorpions_amneville_galaxie_190506.jpg

 

europe.jpg

 

B000BOH8XW.01._SCLZZZZZZZ_.jpg

 

Ricky_Martin_01.jpg

 

Λίγα που μου έρχονται άμεσα στο μυαλό...ο ρίκυ και η σακίρα δεν είναι μπάντα αλλά λέμε τώρα  :D

 

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 265
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για΄λίγο ρε παιδιά, έχουν υπάρξει πολλές αγγλόφωνες μπάντες απο άλλες χώρες που να έχουν πάει στο No1 UΚ εκτός απο την Βρετανία και Αμερική;

 

Αυτό που λέμε δηλαδή " μετρημένοι στα δάκτυλα του ενός χεριού" αντε και των δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

εδιτ : και κατι ακομα.Διαφαινεται απο καποιες αποψεις σαν να πειραζει που δεν μπορουμε να αντιγραψουμε το αγγλικο στυλ,περιγραφοντας το ρομαντικα (ανηλιαγα σοκακια Λονδινου ,μπλα ,μπλα) εν αντιθέσει με τη μιζερια της ελληνικης πραγματικοτητας (φραπες,μπλα ,μπλα). Ας μην ειμαστε αντιξενοφοβικοι ;D ;D ;D.Xωρις πλακα ειναι ρατσιστικο αυτο..Οι μεγαλες προσωπικοτητες ειναι μεγαλες προσωπικοτητες και τελειωνει εκει.

 

παντως αν αναφερεσαι σε εμενα..προτιμω 1000 φορες τον φραπε απο το να εχω αλκοολικο wife beater ανθρακωριχο πατερα (οπως οι πατεραδες των Oasis π.χ) απο τα...ανηλιαγα σοκακια..του...Μαντσεστερ...

 

και εχω πει 1000 φορες εδω μεσα οτι ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω γιατι το "σωστο" ειναι να παιζουμε...."ροκ".....και οχι τη δικη μας μουσικη ;)

 

 

Δεν αναφερομουν σε καποιον συγκεκριμενα,τα διαβασα ολα και μου εμειναν οι συγκεκριμενες φρασεις γι αυτο τις παρεθεσα.Παντως εννοουσα οτι φαινεται σαν να υποστηριζει καποιος κατι τετοιο και ηθελα να ξεκαθαρισω οτι δεν ειναι ετσι,οπως και οτι παιζω γρηγορα.

 

Οι μεγαλες προσωπικοτητες ειναι μεγαλες προσωπικοτητες και τελειωνει εκει.

 

σε ευχαριστω τεκνον μου που μου το αναγνωριζεις... ;D

 

Παλι τα μπερδεψες.Στον εαυτό μου αναφερόμουν ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες, μια και το αναφέρει τόσος κόσμος.... Εμένα που το 666 μου φαίνεται ψιλομάπα... χρειάζομαι τπτ χάπια;; ;D ;D Το πιστεύουν και εκτός Ελλάδας αυτό, ότι είναι τόσο καλός δίσκος; δλδ.... θεωρεί πχ ότι είναι κάτι περισσότερο από.... Eloy ας πούμε?

 

ps. έχετε ακούσει και το 666 και το Reflections (το original) του Χατζιδάκη, και θεωρείτε ότι το πρώτο είναι καλύτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφερομουν σε καποιον συγκεκριμενα,τα διαβασα ολα και μου εμειναν οι συγκεκριμενες φρασεις γι αυτο τις παρεθεσα.Παντως εννοουσα οτι φαινεται σαν να υποστηριζει καποιος κατι τετοιο και ηθελα να ξεκαθαρισω οτι δεν ειναι ετσι,οπως και οτι παιζω γρηγορα.

 

Αχαχαχααχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχ θεός ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μένα το πρόβλημα είναι και θα μείνει ένα...

η επιτήδευση που καταπιέζει την έμπνευση...

Έλληνες καταπιεσμένοι αλχημιστές που αναζητούν η συνταγή του "φιλοσοφικού hit"...

εμ δεν γίνεται κι ούτε θα γίνει ποτέ κάτι έτσι... στο όποιο επίπεδο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άποψη περί έλλειψης βιωμάτων και αυθεντικότητας παραβλέπει το γεγονός ότι το ροκ, η τζαζ, η dance κ.λπ. δηλαδή η αμερικανο-προερχόμενη ποπ, έχει πάψει εδώ και δεκαετίες να είναι η λαϊκή μουσική μόνο των ΗΠΑ και έχει γίνει τμήμα της λαϊκής μουσικής όλου σχεδόν του πλανήτη. Και ο λόγος είναι απλός: οι Αμερικάνοι έχουν τα φράγκα και τη διάθεση να εξάγουν τον πολιτισμό τους, και το κάνουν με μεγάλη επιτυχία. Δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό ή κακό, και για να είμαι ειλικρινής δε με νοιάζει κιόλας. Το αποτέλεσμα είναι ότι για κάθε εκατό πιτσιρίκια που κουνιούνται λάγνα επάνω στα τραπέζια των σκυλάδικων, ή που χορεύουν χορούς κυκλωτικούς στα πανηγύρια, υπάρχουν άλλα τριάντα που κοπανιούνται με Nirvana, μιζεριάζουν με Joy Division και ιδρώνουν με James Brown, και δεν τους λένε απολύτως τίποτα ο Καζαντζίδης, ο Χιώτης, ο Σαλέας ή η Δόμνα Σαμίου. Και αυτό παίζει εδώ και τουλάχιστον 3 δεκαετίες. Και ναι, αυτό είναι βίωμα, και μάλιστα τόσο ισχυρό που αν κάποιο από αυτά τα πιτσιρίκια αποφασίσει να παίξει μουσική, θα έχει χεσμένη τη "μουσική της πατρίδας του", θα παίξει τη μουσική με την οποία μεγάλωσε, φιλτραρισμένη - φυσικά - μέσα από τα υπόλοιπα βιώματά του, και θα το κάνει με την απαιτούμενη πολυπόθητη και χιλιοδοξασμένη αυθεντικότητα.

 

Ξεκολλήστε λοιπόν με την ελληνική μας παράδοση - εξαιρετική χωρίς αμφιβολία - και δεχτείτε τα πράγματα όπως είναι. Η παράδοση εξελίσσεται, επηρεάζεται και αλλάζει, και αν τελικά δεν καταφέρει να επιβιώσει, θα πει ότι δεν ήταν αρκετά ισχυρή ούτως ή άλλως.

 

Και Wow!, ο Ξενάκης και ο Χρήστου κομμάτι της μουσικής μας παράδοσης; Μήπως αφήνεις το προσωπικό σου γούστο να επηρεάσει την κρίση σου; Δεν σε πειράζει να συμπεριλάβω και τους Olympians, τους Socrates, το Σιδηρόπουλο, τις Τρύπες, τα Ξύλινα Σπαθιά, και κανά-δυο άλλους που τώρα μου διαφεύγουν…

 

Όσο για το αρχικό ερώτημα περί επιτυχίας στο Γιου Κέι, ζόρικα τα πράγματα παιδιά. Είναι έτσι κι αλλιώς δύσκολο για τα γιουκεϊστικα γκρουπ, πόσο μάλλον για τα αλλοδαπά. Όμως, δεν θα μάθετε αν δε δοκιμάσετε. Δυστυχώς δεν μπορείτε να δοκιμάσετε από την Κυψέλη, γι' αυτό αρχίστε να πακετάρετε.

 

Υ.Γ. Η φωτογραφία της Shakira είναι ικανή να με κάνει να πιστέψω ότι υπάρχει θεός!

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου