Προς το περιεχόμενο

Να πάρω SG ή strat;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσον αφορά την Eye, φαντάζομαι πως οι περισσότεροι θα την αγοράσουν επειδή είναι συλλεκτική και όχι για να παίζουν σε καθημερινή βάση. Άλλωστε είναι πάγια τακτική της Gibson να βγάζει limited edition μοντέλα τα οποία με το κατάλληλο σπρώξιμο marketing εξαντλούνται! Προσωπικά δεν μου αρέσει αλλά ίσως αν ήταν σε κάποιο άλλο χρώματάκι (μαύρο;;; ) και με διαφορετικό pickguard, ποιός ξέρει! (αλλά σιγά μην την αγόραζα βέβαια)

 

Τώρα oι Raw Power θα είναι πιο προσιτές: Thomann - SG 869€, LP 969€ και dv247 - SG 773€, LP 883€. Πέραν από την αισθητική του πράγματος (πχ εμένα μου αρέσουν πολύ οι maple ταστιέρες οπότε δεν με χάλασαν) θα πρέπει να περιμένουμε να τις ακούσουμε και να τις παίξουμε για να μπορούμε να έχουμε ολοκληρωμένη άποψη γιατί για τα χρήματα αυτά, τα όποια specs (satin nitro finish, 2x Classic '57) εμένα προσωπικά δεν μου ακούγονται άσχημα.

 

Άλλωστε και εγώ είχα ακούσει σε ένα live φίλου μια RD Artist που ανέφερε και κάποιος φίλος πριν,  η οποία ήταν όλη maple+ταστιέρα και ήταν άψογη - ηχητικά τουλάχιστον.

 

Πάντως όπως έβλεπα και σε άλλα fora υπάρχει μεγάλη διχογνωμία για τα μοντέλα αυτά... Μάλλον η Gibson πέτυχε τον σκοπό της!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βασικα δεν ειναι τοσο το μαυρο headstock που ξενιζει, οσο οι ανοιχτοχρωμες βουλες στην ταστιερα πιστευω.... με μαυρες βουλες και ενα ωραιο μαυρο binding στο μπρατσο θα τα εσπαγαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όχι και τις δύο σε μία κιθάρα;

 

http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Designer/Gibson-USA/Eye-Guitar.aspx

 

Αίσχος. Φρίκη. TROMOS.

 

Για σένα που είσαι κοινός θνητός.Όχι για τον Rev. Billy Gibbons.H για τον Rick Nielsen.

 

 

;D

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου αρεσε η eye. no shit

 

Βεβαια δεν θα εδινα ποτε $2Κ5, αν δεν ειχα ηδη καμια 79αρια κιθαρες...

 

και απο τις maple μια SG αβαφτη θα ηθελα. Με vintage style p/g και λαδι finish. Aλλα με μαυρα dots και V neck profile... ;D

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα αν η eye δεν ειχε μαπα χρωμα ,μαπα pickguard και μαπα χρωμα στους μαγνητες πιστευω δεν θα ηταν ετσι ασχημη.Οσο για την RAW power οτι ακυρο χρωμα ειχαν περισευμα το εβαλαν-πρασινο? δλδ ΕΛΕΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου