Προς το περιεχόμενο

Να πάρω SG ή strat;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενταξει εσας σας πειραξε το οπτικο του θεματος!

 

 

Αυτο το αλλ το κουλο το εχετε δει ??? http://www.gibson.com/en-us/Lifestyle/Features/the-new-raw-power-guitars-401/

 

 

Εχει τρελλαθει η gibson και βγαζει all maple κιθαρες ?

 

raw-power_SG-lineup.jpg

 

ΜΠΛΙΕΑΧ!!!   :o  Κιλ μι ΝΑΟΥ!!!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η strat δεν καταλαβα που κολλαει με την εν λογω εκφυλη κυρια  ::)

θα αφηνα και αλλους να με δουν διπλα της.

;D ;D

Εχει τρελλαθει η gibson και βγαζει all maple κιθαρες ?

Καλα κανει, αφου τα μαονια σπανε με το παραμικρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίες οι άσπρες και natural all-maple Les Paul! Επίσης, καλή φαίνεται και η eye με κάποιες τροποποιήσεις όπως αλλαγή pickguard. Κατά τα άλλα ΔΕΝ είναι διαστάυρωση strat και sg, πως σας ήρθε αυτό?

Είναι διασταύρωση Ibanez / SG. Τα κερατάκια είναι πολύ μυτερά και λεπτά, η υποδοχή βύσματος δεν είναι πάνω στο καπάκι αλλά στο πλάι, έχει 1 master vol και 1 tone... άρα γιατί strat?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

raw-power_SG-lineup.jpg

 

ΜΠΛΙΕΑΧ!!!   :o  Κιλ μι ΝΑΟΥ!!!

 

Λοιπόν αν το δείς, αυτό που δίνει τη "μπλιαχ" αίσθηση είναι το απαίσιο contrast ταστιέρας-κεφαλής! Κατα τα άλλα εγώ μπορώ να πω ότι μου αρέσει κιόλας  8) Σίγουρα θα έπαιζα με μία αν την έβρισκα (βέβαια εγώ έχω και ψύχωση με τις maple ταστιέρες... ;D ;D )

Για παράδειγμα, η δεύτερη από δεξιά προς τα αριστερά ταιριάζει ωραία το μπράτσο με το σώμα (βέβαια εγώ έχω και μια Α δυσχρωματοψία οπότε μη με παίρνετε στα σοβαρά όταν λέω για χρώματα)

 

Όσο για την main κιθάρα του θρεντ............................................μπα, άστο  :-X :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το θεμα δεν ειναι μονο η ταστιερα ! Και το σωμα και το καπακι και η ταστιερα και το μπρατσο ειναι καθαρα maple ! Ποσα κιλα μπορει να ζυγιζει ? Ο μονος λογος για να αγορασεις gibson ειναι για να εχεις εκεινο τον συγκεκριμενο τονο,καλος κακος δεν εχει σημασια ειναι συγκεκριμενος.  Με το allmaple θα ειναι για να παιζεις μονο με full distortion και τιποτα αλλο

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το θεμα δεν ειναι μονο η ταστιερα ! Και το σωμα και το καπακι και η ταστιερα και το μπρατσο ειναι καθαρα maple ! Ποσα κιλα μπορει να ζυγιζει ? Ο μονος λογος για να αγορασεις gibson ειναι για να εχεις εκεινο τον συγκεκριμενο τονο,καλος κακος δεν εχει σημασια ειναι συγκεκριμενος.  Με το allmaple θα ειναι για να παιζεις μονο με full distortion και τιποτα αλλο

 

Χμμ, κάποιος (εγώ  ;D ) δεν διάβασε τη σελίδα του "προϊόντος" και είδε μόνο τις φωτογραφίες  :)

 

Εμ δίκιο έχεις αλλά που να σκεφτώ ότι θα κάνουν τέτοια διαστροφή; Σκέφτηκα ότι απλά βάλαν σε LP Studio maple ταστιέρες έτσι για αλλάγή...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καααααποτε ηταν ενας μπαρμπας που τον λεγανε Les Paul. Και ξεκινησε ο ανθρωπος να φτιαξει μια solidbody ηλεκτρικη, πρωτοπορια τοτε...και λεει τι ξυλο να βαλομεν? Να βαλουμε maple που στις ηλεκτρικες (δηλαδη jazz hollow, αυτα μονο ειχανε τοτες) εχει ωραιο ηχο. Ε εβαλε και ζυγιζαν ενα τονο. Τι να κανομεν τι να κανομεν ειχε ακουσει ο μπαρμπα Les οτι το μαονι εχει παρομοιες ηχητικες ιδιοτητες με το maple, οποτε τσουπ να σου μαονι το σωμα αλλα το καπακι, το πιο σημαντικο στον ηχο μιας κιθαρας (hollow, ακουστικης κλπ ντε) να ειναι maple.

 

 

Ε απο οτι φαινεται στη Gibson το ξεχασανε αυτο, και ειπαν να δουν τι φρουτο εστι μια all maple lp.

 

Αν δεν ειναι weight relieved ή chambered οι μισοι ιδιοκτητες θα πανε απο δυσκοκοιλη μεσα στο πρωτο εξαμηνο.

 

EDIT: Η natural sg μου φαινοταν η πιο λογικη απο ολες, ισως λογω του μαυρου pickguard που ταιριαζει με το headstock και δε δημιουργει αυτη την απαισια αντιθεση που ειπε και ο koraxprs. Αλλα τα τζιμανια στη gibson φροντισανε και για αυτο και βαλανε ημιδιαφανο pickguard, για να φαινεται το απειρου καλους routing.... :P

 

ΕDIT 2: Η πρασινη ΑΠΛΑ ΔΕ ΒΛΕΠΕΤΑΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου