Προς το περιεχόμενο

Πως κανουμε jaming?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

... με το να βγάζω σολάκια και φράσεις με το αυτί....

Συμφωνούμε, ξαναδιαβάστε τα αρχικά μου posts

...Jammaρω (τουλάχιστον για μένα) σημαίνει αυτοσχεδιάζω, άρα έχω ξεπεράσει το στάδιο μαθαίνω τις κλίμακες ή ψάχνω το κλειδί...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καταρχας ευχαριστω πολυ!!

Αρχισα ηδη και αυτοσχεδιαζω στην πεντατονικη και ολα παν καλα.

Ποναω λιγο τα δακτυλα αλλα μπρος τα jaming τι ο πονος???

Το μονο σπαστικο ειναι οτι ακουγεται λιγο μονοτονο ....μαλλον διοτι πεζω πανω κατω τις ιδιες εκθρασεις και οτι πεζω παντα στην Λα πεντατονικη μινορε...

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με την προπόνηση της μινόρε πεντατονικής.

Γενικά για να τζαμάρεις, πρώτα πρεπει να αποφασίσεις ποια κλιμακα θα χρησιμοποιείς πάνω-κάτω.. εσύ στην αρχή δε θα χρειάζεται να μπείς σαυτον τον κόπο γιατί θα παίζεις μινόρε πεντατονική ;D

Το επόμενο βήμα είναι να εντοπίσεις την τονικότητα, ωστε να παίζεις την "σωστη" 5 τονική

Τελευταίο βήμα είναι να ακούσεις και να κατανοήσεις τις αλλαγές των ακόρντων και να τις αφήσεις να σε οδηγήσουν σε περιοχές της κλίμακάς σου που ταιριάζουν με το εκάστοτε ακόρντο.

 

τα παραπάνω πάρα πολύ χοντρικα!

καλή τύχη

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας ευχαριστω πολυ!!

Αρχισα ηδη και αυτοσχεδιαζω στην πεντατονικη και ολα παν καλα.

Ποναω λιγο τα δακτυλα αλλα μπρος τα jaming τι ο πονος???

Το μονο σπαστικο ειναι οτι ακουγεται λιγο μονοτονο ....μαλλον διοτι πεζω πανω κατω τις ιδιες εκθρασεις και οτι πεζω παντα στην Λα πεντατονικη μινορε...

 

Το δύσκολο με τον αυτοσχεδιασμό είναι ότι η μουσική πρέπει να υπάρχει μέσα στο κεφάλι σου πρώτα. Η μουσική που θα παίξεις δηλαδή πρέπει

α) πρέπει να 'γεννηθεί' μέσα στο κεφάλι σου

β) πρέπει να την αφήσεις να βγει έξω

γ) πρέπει να μπορούν τα χέρια να την παίξουν.

 

Το α) έχει να κάνει με τα ακούσματά σου και την εκπαίδευσή σου.

Το β) είναι πιο ψυχολογικό που λέμε

Το γ) είναι κυρίως αυτό που λέμε τεχνική.

 

Βέβαια όταν κάνεις εξάσκηση στο όργανο και παίζεις κάποιες νότες που δεν είχες σκεφτεί να παίξεις εξασκείς και το χέρι (γ) και το αυτί (α)!

 

Μέχρι να βρεις ένα δάσκαλο που σου ταιριάζει μπορείς να δοκιμάσεις το εξής:

 

Βρες μια μικρή φράση (5-8 νότες) με αρχή, μέση, και τέλος, που να μην είναι πολύ δύσκολη και να σου αρέσει. (Τη φράση μπορείς να την κλέψεις από κάποιον άλλον ή να τη σκεφτείς μόνος σου) Παίχτη 10.000 φορές και προσπάθησε να την κάνεις να ακούγεται ωραία.  Μετά άλλαξε λίγο το ρυθμό της και παίχτη άλλες 10.000 φορές. Το 10.000 μάλλον δεν είναι όσο υπερβολικό ακούγεται :-)

 

Και να θυμάσαι πώς όταν απογοητευτείς πως όλη αυτή η προσπάθεια πήγε στο βρόντο, κάπου εκεί θα διαψευσθείς παίζοντας κάτι που θα σου αρέσει, και θα πεις 'πότε το μαθα αυτό;'

 

Καλή τύχη, και όταν τζαμάρεις με άλλους μη σκέφτεσαι τίποτα από όλα αυτά, κλίμακες, τεχνικές κλπ. (Αυτά είναι για η μελέτη.) Μόνο άκου και παίζε!

 

Συγγνώμη για το εκτενές του μηνύματος, παρασύρθηκα :-/

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δύσκολο με τον αυτοσχεδιασμό είναι ότι η μουσική πρέπει να υπάρχει μέσα στο κεφάλι σου πρώτα. Η μουσική που θα παίξεις δηλαδή πρέπει

α) πρέπει να 'γεννηθεί' μέσα στο κεφάλι σου

β) πρέπει να την αφήσεις να βγει έξω

γ) πρέπει να μπορούν τα χέρια να την παίξουν.

 

Το α) έχει να κάνει με τα ακούσματά σου και την εκπαίδευσή σου.

Το β) είναι πιο ψυχολογικό που λέμε

Το γ) είναι κυρίως αυτό που λέμε τεχνική.

 

Βέβαια όταν κάνεις εξάσκηση στο όργανο και παίζεις κάποιες νότες που δεν είχες σκεφτεί να παίξεις εξασκείς και το χέρι (γ) και το αυτί (α)!

 

Μέχρι να βρεις ένα δάσκαλο που σου ταιριάζει μπορείς να δοκιμάσεις το εξής:

 

Βρες μια μικρή φράση (5-8 νότες) με αρχή, μέση, και τέλος, που να μην είναι πολύ δύσκολη και να σου αρέσει. (Τη φράση μπορείς να την κλέψεις από κάποιον άλλον ή να τη σκεφτείς μόνος σου) Παίχτη 10.000 φορές και προσπάθησε να την κάνεις να ακούγεται ωραία.  Μετά άλλαξε λίγο το ρυθμό της και παίχτη άλλες 10.000 φορές. Το 10.000 μάλλον δεν είναι όσο υπερβολικό ακούγεται :-)

 

Και να θυμάσαι πώς όταν απογοητευτείς πως όλη αυτή η προσπάθεια πήγε στο βρόντο, κάπου εκεί θα διαψευσθείς παίζοντας κάτι που θα σου αρέσει, και θα πεις 'πότε το μαθα αυτό;'

 

Καλή τύχη, και όταν τζαμάρεις με άλλους μη σκέφτεσαι τίποτα από όλα αυτά, κλίμακες, τεχνικές κλπ. (Αυτά είναι για η μελέτη.) Μόνο άκου και παίζε!

 

Συγγνώμη για το εκτενές του μηνύματος, παρασύρθηκα :-/

 

Μπορω να πω οτι δεν ειμαι και τελειος ασχετος με το το αθλημα. Πεζω ειδη μερικα σολακια απο διαφορα συγκροτιματα (περισοτερο Pink Floyd...τα ευκολα σημεια) ετσι εχω στον νου μου μερικες φρασεις . Μαλλον το θεμα ειναι το πως εξασκω τα χερια μου και το πως μαθαινω νεες φρασεις για να μην ακουγεται παντα το ιδιο. Τωρα τις φρασεις πως τις μαθαινω??? Μαλλον θα πρεπει να μαθαινω σολακια απο συγκροτηματα και να τους αντιγραφω μεχρι να βγαλω και τα δικα μου.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος που δεν ξερει να διαβαζει μουσικη να μαθει να κανει jaming σε κιθαρα?? Βαζω μερικα backin tracks αλλα οταν jammaro ακουγεται παραφωνα. Οι γνωσεις μου στην μουσικη ειναι πολυ βασικες. Ισως ειναι πολυ γενικο αυτο που λεω αλλα απο που μπορω να αρχισω????

 

Mάθε μια πεντατονική (the guitarist's best friend) και ξεκίνα to jam!  ;D  ότι σου ακουστεί καλό το κρατάς 8)

The Economy Picker!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου