Προς το περιεχόμενο

Εm funk-blues jam


dvat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα,

να προσεχεις το pitch σου, ακουγεσαι σχεδον μονιμα ξεκουρδιστος στις νοτες σου. Επισης φτιαξε λιγο τις φρασεις σου. Επιμενεις να εισαι στο (2) (f#) πολλες φορες.

 

Τωρα τεχνικη, τρεμολιες, tapping, λοιπα παιχνιδακια, τα θεωρω πολυ πιο ασημαντα

Συμφωνώ, πάρε και καμιά ανάσα!

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για άλλη μια φορά σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο που αφιερώσατε για να ακούσετε το jam και για τις παρατηρήσεις σας!

 

Το clipάκι είναι one take όπως έχω ξαναπει χωρίς καμία διόρθωση! Στην παραγματικότητα το μόνο που βρήκα πριν γράψω ήταν το κλειδί του backing... Άν διόρθωνα πράγματα να είστε σίγουροι ότι πολλά πράγματα θα ήταν διαφορετικά!! Σύντομα θα ανεβάσω ένα κανονικό τραγούδι γραμμένο με πολλά takes...

 

Προφανώς υπάρχουν λάθη και 'άσχημες' νοτούλες, προφανώς έχουν ξεφύγει κάποια bends αλλά το ζητούμενο είναι η γενική εικόνα από κάτι αυθόρμητο! Για αυτό και το ανέβασα! Όπως ΣΩΣΤΑ λέει ο Playloud όταν κάτι το κάνεις δημόσια εκτίθεσαι....

 

Από όλες τις παρατηρήσεις πιο σωστή (και εγώ το παρατηρώ) είναι το ότι ήθελε κάποιες παραπάνω παύσεις για να αναπνεύσει λίγο!!!

Όμως όταν κάνεις improvise ...

1) Παρασύρεσαι λίγο προς πιο φλύαρα παιξίματα....

2) Τουλάχιστον εμένα (για improvise ξαναλέω) με ενδιαφέρει περισσότερο η ροή και λιγότερο η στιγμή! Άρα προσπάθησα το παίξιμο μου να έχει ροή που σημαίνει ότι έχει λιγότερες παύσεις από όσες χρειάζονταν!!!

 

Τώρα για το ότι ακούγομαι συνεχώς εκτός pitch είναι κάτι που προφανώς διαφωνώ!!!

Το ότι μου αρέσει το wide vibrato δεν σημαίνει το ότι είμαι εκτός pitch!

 

Επίσης το ότι πολλές φράσει τελειώνουν στη δεύτερη βαθμίδα F# είναι εντελώς άκυρο γιατί σε ΦΑ# τελειώνω πολύ λίγες επιλεκτικές φράσεις!!! Στην πραγματικότητα τελειώνω πολλές φράσεις σε 3η βαθμίδα, G δηλαδή που όντως γίνεται πιο συχνά από ότι θα έπρεπε....

 

ουφ...αυτά , και ξανά σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας γιατί αυτό είναι το ζητούμενο από τα clips που ανεβάζω! Να διορθώνω τα λάθη!

 

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eισαι παικτης! Μοναδικη "διορθωση", περι jam προκειται (και ειμαι υπερ της zen φιλοσοφιας στον αυτοσχεδιασμο), θα μου αρεσε να ακουσω περισσοτερες παυσεις και να επιμεινεις σε ορισμενες φρασεις παραπανω.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου