Προς το περιεχόμενο

Χ-99 !!!!!!!!!!!!!!!!!


nuno

Προτεινόμενες αναρτήσεις

UPDATE:

Παίδες με το εργαλείο έχω αρρωστήσει.

Πολύ ζωντανός ήχος, και αυτό είναι που μας έχει κάνει εντύπωση. Επιτέλους ακούω τις κιθάρες μου..καλά. Επιτέλους μπορώ μόνο με το volume να παίζω με τον ήχο πολύ. Επιτέλους... "Δεν περιγράφω άλλο" που έλεγε και ο Χελάκης

Προέκυψε όμως και ένα μεγάλο (ακριβό) κακό. Όπως έγραψα παραπάνω όταν το άκουσα στο παιδί που τα πουλούσε, τα εφφε έβγαιναν από ένα G-Force και ήταν καταπληκτικά. Εμείς στο στούντιο έχουμε ένα G-major και είχαμε τρελλή απορία να δούμε τι θα έβγαζε ο συνδυασμός.

Απογοήτευση. Κακή ποιότητα εφφέ (πολύ ψεύτικα).

Το φοβερό είναι πως όταν το G-Major παίζει μαζί με το PSA-1, δεν ακούγεται χάλια, αντιθέτως (καλά όχι πως μαμεί κιόλας..).

Το επόμενο τεστ θα είναι G-force εναντίον G-major δίπλα δίπλα (μήπως και..) και αν και πάλι η διαφορά είναι εξωπραγματική...πάλι οικονομία, πάλι μάζεμα χρημάτων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άχχχχχχ χτύπησες το soldanaki του Ηλία εε?!!! θεικό μηχάνιμα...απλά όταν έψαχνα και γω preamp...μου πεφτε ακριβό και πήρα ένα Egnater....καλό το g-force...αλλά σούβαλε καθόλου το άλλο το "εφφεδάκι" ????!?!?!? em.icon.smile.png΄

αλήθεια η PRS πως ακουγόταν??? την Drop Top την έχω ακούσει ...και την Steinberger...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς!!Φαντάζομαι οτι δεν παίζουν και πολλά στην Αθήνα εε?

Λοιπόν το Eventide δεν μου το έβαλε, γιατί δεν το είχε στο rack. Μου το υποσχέθηκε όμως πως θα το κατεβάσει στο στούντιό μας, να το ακούσουμε όταν γυρίσει, μαζί με την Mesa καμπίνα. ¶σε που και να το ακούσω και να είναι απίστευτο (που μάλλον θα είναι) δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσω να μαζέψω 6χιλ να το αγοράσω. Υπάρχουν και όρια. Ωστόσο θέλω να το ακούσω για εγκυκλοπαιδικούς λόγους .

Η PRSούλα ήταν καταπληκτική (το λατρεύω αυτό το όργανο), με καταπληκτικό sustain στα καθαρά. Υπόψην οτι στο 90% του χρόνου, το ακούγαμε ξερό, χωρίς τα εφφέ. Το Χ-99 πέρασε όλα τα τεστ και δεν υπήρχε κάτι άλλο που να είχα ακούσει και να μου άρεσε περισσότερο (πάντα μιλάω για rack-midi-προενισχυτή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Update No 2

 

Γεια σας και πάλι. Επανέρχομαι στο θέμα μου (ο καθένας με τον πόνο του).

Προχθές κάναμε και το side by side test μεταξύ G-Force και G-Major για να πειστεί το αυτί μας (παράλληλα με την ευκαιρία του τεστ κατεβάσαμε και στο στούντιο μια tele-style Anderson, μια κεφαλή Diesel (VH-4), και μια καμπίνα 2x12 VHT).

Οι διαφορές στην ποιότητα των εφφέ των δύο μηχανημάτων ήταν μεγάλες. Επίσης το G-major έθαβε το σήμα και το έκανε πιο μουντό, ενώ το Force δεν το αλλοίωνε καθόλου. Έβγαινε καθαρό, δυνατό και "λαμπερό"

Τα κιθαρόνια κελαηδούσαν στα lead, ενώ τα ρυθμικά, είτε καθαρά είτε όχι, επίσης ήταν hi-fi. Από την άλλη η μεγάλη διαφορά στην ποιότητα, αντικατροπτίζεται και στην τιμή (και εδώ που τα λέμε δεν είναι δίκαιο να συγκρίνεις αυτά τα δύο μηχανήματα), μιας και το Force κοστίζει 4major.

Ελπίζω σε κανα δυο μηνάκια να ολοκληρώσω το project "ήχος" για μένα, μήπως και παίξω και λίγο (δυστυχώς τον τελευταίο καιρό έχασα λίγο την ουσία του θέματος με το να αναζητω και να πληρώνω τον καλό ήχο).

Σε λίγο καιρό θα είμαι σε θέση να ανεβάσω και κανά κομματάκι στο site, να μου πείτε καμιά γνωμή.

Cheers :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου