Προς το περιεχόμενο

Χ-99 !!!!!!!!!!!!!!!!!


nuno

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλαράκια καλημέρα και καλό χειμώνα (δεν άντεξα το είπα, ισχύει για μένα τουλάχιστον). Θα θυμούνται κάποιοι από εσάς πως τον τελευταίο καιρό βρισκόμουν στην αναζήτηση προενισχυτή και πράγματικά είχα πάρει φόρα και έπαιζα με ότι υπήρχε στην ελληνική (γκρρ) αγορά (μεγαλύτερη απογοήτευση για μένα το triaxis που δεν μου έκανε καθόλου-προσοχή: δεν λέω οτι δεν είναι καλό μηχάνημα, λέω οτι δεν μου έκανε προσωπικά, για να μην ξεφύγει το post σε άλλα χωράφια!!). Γυρνώντας από τις διακοπές μου εδέχθειν τηλέφωνο από φίλο που με ενημέρωνα οτι γνωστός του πουλάει το Χ-99 της Soldano, προενισχυτή που είχα ακούσει μια φορά μόνο και είχα εντυπωσιαστεί. Ήρθα σε επαφή με το παλικάρι και το Σάββατο το πρωι έκανα test drive στο μηχανημα. Σήμερα (το απόγευμα συγκεκριμένα, άντε να περάσει το 9 ωρο στο γραφείο...) ήδη θα μου ανήκει, αφού χρειάστηκε να δανειστώ και κάτι ψιλά από τον συνκιθαρίστα μου (Thanx Τάσο).

Το rig με το οποίο το άκουσα το Σάββατο ήταν: Gibson LP standard, PRS Custom 24, Tom Anderson DropTop (1992), Mesa Boogie strategy 400, G-Force και μια 2x12 καμπίνα Mesa.

Κάποιες φορές από αυτό που ερχόταν στα αυτιά μου έχανα την μπάλα με αποτέλεσμα να παίζω αρλούμπες και να μην το πιστεύω.Η χροια του, τόσο στα καθαρα (καταπληκτικά), όσο και στους γκαζωμένους ήχους (πολύ ή λίγο) ήταν αυτό που ακριβώς γύρευα τόσο καιρό. Η ανταπόκρισή του στο χτύπημα της πένας μοναδική. Tο sustain με όλες τις κιθάρες ήταν εντυπωσιακό KAI στους καθαρούς ήχους. Κάθε κιθάρα ακουγόταν πολύ διαφορετική από την προηγούμενη, ή πιο σωστά έβγαζε τον χαρακτήρα της έντονα (μη μου πείτε τώρα αν περίμενα να μην ακούγεται η διαφορά της LP από την PRS, δεν το περίμενα φυσικά, αλλά σε σχέση με ότι άκουγα εως τώρα στο studio η διαφορά ήταν μέρα με νυχτα). Από γκάζι το μηχάνημα έχει όσο θές. Από απαλό γρεζάκι, ως όσο μπορεί να χρειαστεί ένας μεταλάς. Πχ παίζαμε Whitesnake στο lead κανάλι με το preamp στο 6!! Ωστόσο αυτό που με άφηνε διαρκώς με ανοιχτό το στόμα, ήταν τα καθαρά. Με λίγο chorus και reverb από το G-Force ο ήχος ήταν καταπληκτικός με ποιότητα CD.

Τέλος, η μαγεία (καμία σχεση με το ήχο, αλλά λόγος που το κάνει και τρελλό gudget): όταν αλλάζεις preset όλα τα ποτενσιόμετρα γυρνάν συγχρονισμένα και γρήγορα στις αντίστοιχες θέσεις που πρέπει...magic!

Θέλω να γράψω και άλλα αλλά θα φροντίσω να το κάνω αύριο αφού το απόγευμα το μωρό θα μεταφερθεί στο στούντιο και θα λιώσει!!

Ένα όνειρο πραγματοποιήθηκε για μένα, άντε και στα δικά σας!

Cheers!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγεια nuno!!!!πρεπει να ειναι τρομερο εργαλειο ετσι οπως τα λες...αφου με εβαλες και εμενα στην πριζα να παω να το ακουσω καπου και αν μου αρεσει...να το παρω :lol: :lol: (και να ηθελα δεν υπαρχει δεκαρα τσακιστη :cry: 8) )

Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΗΧΟ... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαινεται τακη πρεπει να αρχισεις να κοβεις τιμολογιο παροχης υπηρεσιων στα πιπινια εκει στο νησι ωστε να ξετσακισεις τη δεκαρα!

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, πριν λίγο βρέθηκα με τον προηγούμενο (πλεον) ιδιοκτήτη, ο οποίος μου το έφερε στο γραφείο, γιατί θα έφευγε για διακοπές. Βέβαια η στιγμή που έβγαλα τα 3 χιλιαρικάκια από την τσέπη δεν ήταν ότι καλύτερο αλλά τώρα το'χω απέναντί μου και το βλέπω. ¶ντε να περάσουν οι 2 ώρες που έμειναν (σήμερα δεν έχει υπερωρία και δεν το διαπραγματεύομαι).

Τάκη (μεγειά και για την κιθαρίτσα, αν δεν σου έχω ήδη πει), το γαμώ τα εργαλεία είναι σχετικό. Έχω πολλούς φίλους που λεν το ίδιο για το triaxis αλλά για μένα ήταν εμετικό.

Το X-99 απλά για μένα ήταν ένα άπιαστο όνειρο (λόγω τιμής), απλά η κωλοφαρδία ήταν οτι το βρήκα μεταχειρισμένο (1 έτους). Δεν υπήρχε περίπτωση να το αφήσω...Είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!!!!!!

Gary Moore σου' ρχομαι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαινεται τακη πρεπει να αρχισεις να κοβεις τιμολογιο παροχης υπηρεσιων στα πιπινια εκει στο νησι ωστε να ξετσακισεις τη δεκαρα!

 

καλη η ιδεα σου αλλα θα την εφαρμοσω εδω στην θεσσαλονικη που ειμαι τωρα :lol: :lol: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τάκη (μεγειά και για την κιθαρίτσα' date=' αν δεν σου έχω ήδη πει )...Gary Moore σου' ρχομαι....[/quote']

 

Thanks nuno :wink:

gary moore σαν παιχτης και σαν ηχο που εχει ειναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ.

αν δεν εχεις δει δες οπωσδηποτε την βιντεοκασσετα LIVE BLUES που παιζει με τον BB.KING και κοιτα πως παιζει και τι ηχο εχει.θα τρελλαθεις 8O 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε nuno μεγεια σου.Απλα να σου πω μια φιλοσοφια ..."γιατι να κανουμε οικονομια σε κατι που το εχουμε τοσο αναγκη?".. ταδε εφη ο γνωστος διδασκαλος σκλαβενιτης κ το εγραψε πανω στη 16αρα συσκευασια χαρτιου υγειας...καλα κανω κ διαβαζω στο χεσιμο τελικα..

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα στην συγκεκριμένη περίπτωση (βλ σκλαβενίτη) μιλάμε για πραγματική ανάγκη :x (εξ ορισμού ανάγκη) ενώ στην άλλη (βλ Χ-99) όχι. Ωστόσο κατάλαβα τι μου λες, αλλά μην επεκταθούμε και φτάσει το θέμα στο πως πρέπει να είναι μια χέστρα για να βολεύει (με ανατομικό κάθισμα, τσέπες για περιοδικά, ενσωματωμένα monitors, Nova, τασάκι, αυτοματοποιημένο ξέπλυμα κτλ κτλ) :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φαντασου οτι πρεπει να εχει κ το καταλληλο set up.. intonation στο καζανακι, σωστη αποσταση το καπακι απο την πορσελανη, ρυθμισμενα πλακακια, φαρδυ...χειλος για να αναπαυεται η οπισθια παραζαλη μας για να μη μουδιαζουμε.. κτλ κτλ κτλ...

κ βασικα nuno.. μπορει το εσιμο να ειναι επιτακτικη αναγκη, αλλα οταν παιζω δεν πα να ερθει κ ο παπας...εγω δεν την αφηνω..

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου