Προς το περιεχόμενο

MIDI σκουπίδια Mac Book Pro


bshop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας!

 

Νέο μέλος εδώ και επειδή δε βρήκα ανάλογο θέμα για το πρόβλημα μου θα εκτιμούσα τα φώτα σας :)

 

Έχω ένα θέμα με Mac Book Pro Mid 2011. Έχω διάφορα midi controllers και σε όποιο πρόγραμμα και αν τρέχω μου πετάει random midi σκουπίδια (όχι νότες κυρίως αλλαγές σε ένταση/velocity κτλ.). Μπορεί να παίξω απλά 3 νότες και και να κάνει 20 αλλαγές σε 5'' ηχογράφησης...

 

Μου το κάνει σε Ableton/Logic/Garageband και είναι αδύνατον να τα δουλέψω σωστά :(

Εάν θέλω να κάνω assign πχ μια νότα σε λειτουργία στο πρόγραμμα δε γίνεται γιατί με το που πατάω "listen" πετάγεται ένα velocity change και δε με αφήνει να πατήσω καν τη νότα.

 

Έχω πάρει καλό καλώδιο USB οπότε θεωρητικά δε φταίει αυτό. Έχω αλλάξει 2-3 controllers (m-audio κ.α.) αλλά μου βγάζει το ίδιο σε όλα. Εάν παίξω νότες από το keyboard του mac τα παίρνει κανονικά χωρίς τα σκουπίδια.

 

Υπάρχει τρόπος να κάνω ίσως reset τους midi drivers?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά και ελπίζω να μη σας κούρασα!

 

Παναγιώτης

 

Υ.Γ. Εάν υπάρχει κάποιο άλλο νήμα που θα έπρεπε να κάνω την ερώτηση παρακαλώ ας με κατευθύνει κάποιος έμπειρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

α) ποιά εξωτερικά hardware controller χρησιμοποιείς;

    μάρκα - μοντέλο

β) είναι καινούργια ή μεταχειρισμένα;

γ) δοκίμασες να τα λειτουργήσεις κάπου αλλού εκτός του υπολογιστή σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

α) ποιά εξωτερικά hardware controller χρησιμοποιείς;

    μάρκα - μοντέλο

β) είναι καινούργια ή μεταχειρισμένα;

γ) δοκίμασες να τα λειτουργήσεις κάπου αλλού εκτός του υπολογιστή σου;

 

Καλημέρα!

 

α) είναι λίγο παλιά είναι η αλήθεια--e-volution ένα μικρό controller και m-audio oxygen 61

 

β/γ) τα έχω αρκετό καιρό αλλά σε 2 pc που τα δοκίμασα έτρεχαν μια χαρά και σε παλιά 64bit xp και σε vista

 

Το καλώδιο το αγόρασα πρόσφατα ακριβώς γιατί πίστευα ότι μπορεί να φταίει αυτό...

 

Έχω την αίσθηση ότι κάπου software είναι το θέμα αλλά επειδή έχω mac μόνο 2-3 χρόνια-- είχα PC και Amiga πολύυυυ παλιά :) --δεν ξέρω πως να το χειριστώ.

 

Π.

 

ΥΓ. Μπορεί να είναι και Mid 2010 το MBP αλλά έχει 10.6.8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Απ'ότι κατάλαβα, σου στέλνει άσχετα midi μηνύματα (κυρίως control changes) σαν να γυρνάς για παράδειγμα κάποιο knob ή fader του hardware controller.

Αυτό που λες ότι σου στέλνει από μόνο του velocity, μάλλον δεν ισχύει, το έγραψες κατά λάθος. Velocity χωρίς νότα (note event) δεν υπάρχει. Εκτός κι αν στέλνει και άσχετα velocity (δυναμικές) κατά το πάτημα των πλήκτρων.

 

Έτσι όπως το παρουσιάζεις, μάλλον το πρόβλημα είναι στα hardware controllers.

Λέω μάλλον, διότι κάπου με μπερδεύεις λέγοντας ότι σε PC λειτούργησε κανονικά.

 

Δοκίμασε να τα δουλέψεις ξανά - σήμερα σε άλλο σύστημα, PC/MAC. Μπορεί από τότε μέχρι σήμερα κάτι να έχουν πάθει, υγρασίες - σκόνες - κλπ.

 

Έλεγξε για τυχόν midi loop back.

Επίσεις έλεγξε για τυχόν ενημερώσεις, τοποθέτησε τους προτεινόμενους USB/MIDI drivers στον MAC από τα site των κατασκευαστών.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε βαζεις το Mountain Lion...

 

Αυτό σκεφτόμουν... απλά άκουσα ότι ίσως να μην είναι συμβατό με κάποια παλαιότερα plugins/vsti's...πχ έχω κάποια που τρέχουν μόνο σε kontakt 2 και δεν ξέρω εάν το logic 9/10 σε ML θα τα τρέχει αυτά.

 

Εάν, χτύπα ξύλο, βάλω το ML και χρειαστεί να γυρίσω πίσω, έχεις κάνει κανείς επιτυχώς πλήρη επαναφορά με time machine? Χωρίς να χρειαστεί να φορμάρω/ξανακάνω install τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Απ'ότι κατάλαβα, σου στέλνει άσχετα midi μηνύματα (κυρίως control changes) σαν να γυρνάς για παράδειγμα κάποιο knob ή fader του hardware controller.

Αυτό που λες ότι σου στέλνει από μόνο του velocity, μάλλον δεν ισχύει, το έγραψες κατά λάθος. Velocity χωρίς νότα (note event) δεν υπάρχει. Εκτός κι αν στέλνει και άσχετα velocity (δυναμικές) κατά το πάτημα των πλήκτρων.

 

Έτσι όπως το παρουσιάζεις, μάλλον το πρόβλημα είναι στα hardware controllers.

Λέω μάλλον, διότι κάπου με μπερδεύεις λέγοντας ότι σε PC λειτούργησε κανονικά.

 

Δοκίμασε να τα δουλέψεις ξανά - σήμερα σε άλλο σύστημα, PC/MAC. Μπορεί από τότε μέχρι σήμερα κάτι να έχουν πάθει, υγρασίες - σκόνες - κλπ.

 

Έλεγξε για τυχόν midi loop back.

Επίσεις έλεγξε για τυχόν ενημερώσεις, τοποθέτησε τους προτεινόμενους USB/MIDI drivers στον MAC από τα site των κατασκευαστών.

 

ΕΓΩ σε ευχαριστώ :)

 

Το velocity change το κάνει όταν πατάω νότες... αλλά μπορεί να έχω πατημένη νότα και να της αλλάζει το velocity μόνο του όσο την κρατάω πατημένη. Τα άλλα events είναι διάφορα και τυχαία--pan/volume ότι τύχει!

 

Σχετικά με τους drivers δυστυχώς την τελευταία φορά που είδα έλεγε ότι το oxygen 61 δε χρειάζεται drivers σε mac γιατί το αναγνωρίζει μόνο του--άρα δεν έχει ξεχωριστούς που μπορώ να τους κάνω reinstall.

 

To hardware είναι μια πιθανότητα αλλά θα πρέπει να πάω κάπου με το mac που να έχει controllers και να το συνδέσω να δω εάν το κάνει και εκεί.

 

Για midi loop back δεν ξέρω πως να ελέγξω!

 

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τη βοήθεια σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν είναι ανάγκη να κουβαλήσεις τον MAC.

Πάρε μόνο τα/το controller που σου δημιουργεί προβλήματα και έλεγξέ το/τα σε ένα άλλο σύστημα.

Δοκίμασέ τα σε ένα daw, βάλε να γράφει (rec) midi και μετά δες τι στέλνει - έγραψε στο event list.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...πχ έχω κάποια που τρέχουν μόνο σε kontakt 2 και δεν ξέρω εάν το logic 9/10 σε ML θα τα τρέχει αυτά.

Δεν θα τρέχουν...τον ήπια πρόσφάτως!

 

Δεν είναι ανάγκη να κουβαλήσεις τον MAC.

Πιό εύκολα θα κουβαλήσει το Mac Book Pro από τα πλήκτρα...Πάρε τον Mac και πήγαινε μία βόλτα στο Πλαίσιο, στο Νάκα και δοκίμασε ένα άλλο controller.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ανάγκη να κουβαλήσεις τον MAC.

Πάρε μόνο τα/το controller που σου δημιουργεί προβλήματα και έλεγξέ το/τα σε ένα άλλο σύστημα.

Δοκίμασέ τα σε ένα daw, βάλε να γράφει (rec) midi και μετά δες τι στέλνει - έγραψε στο event list.

 

Είναι μάλλον πιο ελαφρύς ο Mac ;)

 

Εάν δω ότι το κάνει και με άλλα controllers μάλλον με βλέπω για Mountain Lion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου