Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για δημιουργία και αγορά guitar / amp Bundle


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ θα σου πρότεινα την deluxe Roadhouse strat που παράθεσες πρίν λόγω μικρής διαφοράς χρημάτων και αρκετά καλύτερων μαγνητών.

 

Απο ενισχυτές δεν θα σου πρότεινα τον line 6 spider. Δεν μου αρέσει καθόλου ο ήχος του.

Καλύτερα κοίτα  αν μπορείς τον Roland cube 20x.

Τώρα αν θες να γράφει φεντερ πάνω προτίμησε τον frontman τον 25άρη με το δεκάρι μεγάφωνο που ακούγεται πιο αξιοπρεπώς

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Roadhouse είναι αμερικάνικη αν δεν κάνω λάθος.Καλό ακούγεται αν όντως η διαφορά των μαγνητών είναι τόσο μεγάλη.Όσο για ενισχυτή δεν με καίει να γράφει Fender πάνω..Θα κοιτάξω και για άλλους,απλά βρήκα σε καλή τιμή αυτούς και είπα να κάνω την ερώτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον κάνεις λάθος. Είναι Μεξικανικο reissue του μοντέλου που κυκλοφορούσε σαν USA πριν κάποια χρόνια.

Πάντως οι διαφορές στις δύο κιθάρες είναι πολλές. Η 50's είναι πιο vintage κιθάρα με 7.5 radius , V Shape μανίκι

Vintage τάστα και κλειδιά και low output μαγνήτες ,ενώ η roadhouse είναι πιο μοντέρνα με 9.5 radius , C shape μανίκι ,

medium jumbo τάστα και τους και πιο hot μαγνήτες.

Εγώ θα προτιμούσα με κλείστα μάτια τη δεύτερη αλλά πρέπει να τις δοκιμάσεις και να δεις ποιά βολεύει έσενα περισσότερο.

 

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα εξωτερικά μ αρέσει περισσότερο το Vintage Style της 50s αλλά από ότι έψαξα σαφώς και η Roadhouse έχει καλύτερους μαγνήτες(Texas Special)!Μάλλον θα πάω για δοκιμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από πολλή σκέψη,βοήθεια από όλους που ασχολήθηκαν στο Forum με το θέμα μου,και μετά από δοκιμές με όργανα κλπ που επιτέλους έκανα κατέληξα στα εξής: Για κιθάρα καλύτερο ήχο στα αυτιά μου και πιο βολική στα χέρια μου είναι η Fender 50s η classic,την οποία θα πάρω από το dv247 λόγω χαμηλότερης τιμής!Απο κει και πέρα για πεταλιέρα/προενισχυτή θα πάρω το V-AMP Series II που είχα στο νου μου απ την αρχή,και πραγματικά το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όλους όσους θέλουν μια καλή και οικονομική λύση ;)..Είδα επίσης την θήκη που δίνουν με κάποια μοντέλα και λέγεται Deluxe Gigbag αλλά εμένα δεν με ικανοποίησε ιδιαίτερα οπότε πηγαίνω στην αρχική λύση της βαλίτσας(case) είτε από thomann είτε από dv (μικρές οι διαφορές...)Για ενισχυτή ακόμα δεν αποφάσισα αλλά σκέφτομαι και την λύση του Line-In ή του mic input στο pc μέσω V-AMP.Θα δείξει..Ο λόγος που έστειλα τι σκέφτηκα κ αποφάσισα είναι καταρχήν να ευχαριστήσω όλους όσους με βοήθησαν στη φάση αυτή,και να πω για όποιον ενδιαφέρεται πως τελικά η classic series (50s) της Fender είναι τρομερά καλή για τα χρήματα που την δίνουν(στο εξωτερικό φυσικά,γιατί οι δικοί μας σφάζουν..) ;D και έχουν απόλυτο δίκιο όσοι λένε ότι είναι το καλύτερο value for money!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου