Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για δημιουργία και αγορά guitar / amp Bundle


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι καλύτερο ένας modelling ενισχυτής ή ένας απλός και ξεχωριστή πεταλιέρα/preamp?

Καλύτερα ξεχωριστή πεταλιέρα/preamp αφού μπορείς με το πόδι να αλλάζεις presets. Αυτοί οι φτηνοί modeling που προτάθηκαν αλλάζουν μόνο κανάλι μέσω ποτοδιακόπτη, τα εφφέ μένουν στην ίδια κατάσταση. Αν θέλεις τα γκάζια του λαμπάτου ενισχυτή, θα περάσεις το πολυεφφέ σου στην λούπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κι εγώ αυτό πιστεύω.Καλύτερα εφφε να κανονίζεις μονος σου τον ήχο και τον τρόπο παρά ένας modelling..Απο κει και πέρα λογικό είναι στον ήχο ότι παίζει ρόλο και ο ενισχυτής..Και φυσικά ότι πληρώνεις παίρνεις...Με τα λεφτά αυτά που έχω εγώ (μεχρι 100 δηλαδή) για τον ενισχυτή δεν μπορώ να βρω τι είναι καλύτερο!Διάβασα πολλές γνώμες και ψάχνομαι...Επίσης ήθελα να ρωτήσω..Αυτός ο ενισχυτής http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga5.htm παίζει αυτόνομα ή χρειάζεται ηχείο?Η Αλήθεια είναι ότι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου γενικά με το θέμα ενισχυτής και δεν ξέρω πολλά.Ίσως είναι και χαζές οι ερωτήσεις μου,αλλά δεν γνωρίζω αρκετά στο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικα παιζει.Combo ειναι.Εγω παντως δε θα δοκιμαζα τι τυχη μου στη harley benton.Δες και το Pandoras box(http://www.thomann.de/gr/toneworks_px4d_pandora.htm).Παιζω συχνα μαυτο μιας και το εχει ενα φιλαρακι και φυσαει..Μπορεις να το συνδεσεις με ακουστικα κ μπαινει σε οποιονδηποτε ενισχυτη.Εχει μεσα εξωμοιωση απο πολλους ενισχυτες,εφε,drum machine,και μπορεις να φτιαξεις και δικο σου εφε.ψαξτο αν σε ενδιαφερει.

sdsds

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός φίλε χρειάζεται και ενισχυτή ξεχωριστο υποθέτω?

Ενοειται.Μπρορεις να το συνδεσεις ομως και με στερεοφονικο.Πες μου οτι δεν εχεις...Παντως το εργαλειο αυτο μπορει να κανει οποιοδηποτε ηχειο να κελαιδησει!!!

sdsds

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες παντως και κανα demo  στο youtube.Αξιζει τα λεφτα του και πιστευω ειναι μια λυση μεχρι να παρεις ενα καλο μηχανημα.Ψηθηκα να το αγορασω κι εγω τωρα.Ειναι οτι πρεπει γιατι ταξιδευω αρκετα και συνδεεται με οτι θες.

sdsds

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεφεύγουν ρε συ τα λεφτά αρκετά.Ξέρω πως για να πάρω κάτι αξιοπρεπές θέλει λεφτά όπως και να χει.Εμένα εξ αρχής με ενδιέφερε μια καλή κιθάρα(το μεγαλύτερο δηλαδή μέρος των χρημάτων),ένας ενισχυτής ίσα ίσα για το σπίτι και ΑΝ έπαιρνα μια πεταλιέρα όπως το pod πχ ή το V-AMP2 έτσι για τα γούστα.Αυτές τις μέρες μου έχουν προτείνει πολύ καλά και δυνατά μηχανήματα,όπως κι εσυ.Το σκέφτομαι,αλλά καταλήγω στο ότι με ενδιαφέρει λιγότερο ένας καλός ενισχυτής από μια καλή κιθάρα..Κιθαρίστας είσαι και ξες πως είναι όταν θες να πάρεις υλικό απ την αρχή.Προσπαθείς με όσα λιγότερα ότι καλύτερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα φιλος εχω περασει κι εγω απτη φαση σου κ απλα ιδεες σου δινω.Ειπες αν δε κανω λαθος πως εχεις να διαθεσεις μεχρι κ 600 ευρα.

sdsds

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ξέρω όσον αφορά τις ιδέες και σε ευχαριστώ πολύ όπως και όποιον ασχολήθηκε με το θέμα μου.Λοιπόν για τα λεφτά τώρα.Ένα σύνολο γύρω στα 600 άντε βαριά 650 για όλα μπορώ.Έτσι όπως τα είχα σκεφτεί έλεγα να φύγει ένα 500αρι+ για την κιθάρα και τα υπόλοιπα σε ενισχυτή κλπ.Κι αυτό γιατί στο dv247 είχε 400 τη Μexico την Standard, 69 ευρώ τον V-AMP2 και γύρω στο 60αρι τον Frontman που σκεφτόμουν.Μιλάμε δηλαδή ότι με ένα 500αρικο ήμουνα βολεμένος και έσκαγα που λένε..Είχα σκοπό και για μια βαλίτσα(case)και ένα μαύρο pickguard που θέλω κι έτσι όλα μαζί έβγαιναν γύρω στα 600.Και έτσι άρχισα να σκέφτομαι μπας κ κόψω από πουθένα χωρίς να ξεφύγω από τα λεφτά,αγοράζοντας καλύτερης ποιότητας ενισχυτή ή πεταλιέρα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου