Προς το περιεχόμενο

Drumset για Recording


fleamail

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάρη ο "ήχος" στον οποίο αναφέρεσαι έχει να κάνει πιο πολύ με την ηχοληπτική προσέγγιση, τα μεγέθη και τα δέρματα παρά με την ηλικία ή το "στυλ" ενός drumset....

 

 

+1000 ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δε διαφωνώ σε αυτό, ίσα ίσα.

 

Με το sonor σετ που έχω πιάνω τον ήχο που θέλω αλλά με αρκετό παίδεμα και με πλέον πολλά προβλήματα λόγο του ότι είναι ήδη 10 χρονών σετ και έχει περάσει πολλά.

 

Σήμερα έμαθα ότι ένας γνωστός μου έχει τα kirchhoff και θα πάω να τα ακούσω από κοντά, ίσως ξαναμπούν στο παιχνίδι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ ξέχασα να πώ ότι έχω είδη ένα fusion set sonor 3001 με 20" κάσα 10 και 14" tom και μια εξτρά 22" pearl masters κάσα που θα κρατήσω για practice και θα είναι πάντα διαθέσιμα αν χρειαστούν

 

Haris, εκτός από ebay έχεις καμιά άλλη καλή πηγή για 70's set? Επίσης τα η σειρά classic της ludwig που βγαίνει τώρα λέει τίποτα?

 

Αφού θα συνεχίσεις να έχεις την εναλλακτική του υπάρχοντος σετ, ποιος είμαι εγώ που θα αποτρέψω έναν άνθρωπο που θέλει, από το να αγοράσει και ένα vintage σετ; ;) Παρότι γενικά συμφωνώ με το Νικόδημο (το 'γραψα και στο προηγούμενο ποστ), τα παλιά τύμπανα έχουν διαφορετικό ήχο και "προσωπικότητα", τα οποία οφείλονται κυρίως (και παραδόξως) στις ατέλειες της κατασκευής σε σχέση με τα καινούργια. Και φυσικά έχουν και το περιβόητο mojo...

 

Μία πηγή στην Ευρώπη (Αγγλία) είναι το http://www.classicdrums.com/. Σίγουρα υπάρχουν κι άλλες, αλλά έχω καιρό να ψάξω και έχω χάσει τεύχη.

Στην Αμερική γίνεται χαμός, αλλά μεταξύ μεταφορικών και τελωνείου ίσως περάσεις αρκετά τον προϋπολογισμό σου.

 

Όσο για τις καινούργιες Ludwig - είτε εννοείς την Classic Maple (και όχι Custom Maple, όπως κατά λάθος την ανέφερα σε άλλο θρεντ) είτε τη Legacy Classic - δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια, και ούτως η άλλως σε αυτές τις κατηγορίες τιμής όλα τα σετ είναι από πολύ καλά και πάνω.

Ειδικά η Legacy φτιάχνεται ακριβώς με τις προδιαγραφές των παλιών Ludwig (καμπύλα bearing edges, λεπτό, τρίφυλλο κέλυφος από maple/poplar/maple κ.λπ.) με στόχο να πιάσει τον ήχο "μιας άλλης εποχής". Το κακό είναι ότι είναι απλησίαστη...

 

Πάντως αν βρεθείς Αθήνα (Θεσσαλονίκη δεν είσαι; ) είσαι ευπρόσδεκτος να έρθεις και να ακούσεις ένα σετ από τα δικά μου για να έχεις και προσωπική άποψη.

 

 

Τοτε ΜΗΝ τα ακουσεις απο κοντα.... ;D δεν υπαρχει περιπτωση να μην τα αγορασεις (αφου πρωτα βεβαια κανεις κανα τριημερο να μαζεψεις το σαγονι σου απο το πατωμα ;D ;D)

 

ΟΚ, δατς ιτ! Θέλει κανείς να αγοράσει μια Premier του 72, στην τιμή μίας καινούργιας Kirchhoff; ;D

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Well, according to mr. Jeff Ocheltree (drumtech του Bohnam) ο Bonzo δεν χρησιμοποιησε τα πορτοκαλι τυμπανα ποτε στο studio παρα μονο στα live. Στο studio χρησιμοποιουσε ΜΟΝΟ woodcuts.

Δεν ειμαι drummer (off course) απλα ετυχε να βλεπω πριν λιγο το dvd "Trust Your Ears" απο τον κυριο αυτο και το λεει ξεκαθαρα (κοντα στο πρωτο τεταρτο για οσους το εχουν)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα τα λεει,για αυτο και εγω εβαλα κλιπ απο live ;)

 

Αυτο ομως δεν σημαινει οτι στα 70s τα acrylic drums δεν ηταν all the rage ;D

 

ενας δισκος φορος τιμης στα ντραμς αυτα ειναι το Spectrum (Billy Cobham)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Well, according to mr. Jeff Ocheltree (drumtech του Bohnam) ο Bonzo δεν χρησιμοποιησε τα πορτοκαλι τυμπανα ποτε στο studio παρα μονο στα live. Στο studio χρησιμοποιουσε ΜΟΝΟ woodcuts.

Δεν ειμαι drummer (off course) απλα ετυχε να βλεπω πριν λιγο το dvd "Trust Your Ears" απο τον κυριο αυτο και το λεει ξεκαθαρα (κοντα στο πρωτο τεταρτο για οσους το εχουν)

 

Ναι, και ο παλιο#@*& έβγαζε τον ήχο του με ότι κι αν έπαιζε! ;D Αν το' χεις ρε παιδί μου...

 

Όσο για το Trust your ears, είναι must για όσους θέλουν να πάρουν μια ιδέα για το πώς ηχογραφούνται τα τύμπανα (ή τέλος πάντων την ιδέα του Ocheltree, που όπως και να το κάνουμε έχει καλά διαπιστευτήρια...).

 

Μια και αναφέρθηκε ο Cobham και τα Fibes του, δείτε αυτό (Flea, σόρυ για το οφτόπικ, αλλά έχει να κάνει με ντραμς και εγγραφές, οπότε δεν είναι τόσο οφ...) :

 

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά μετά από αρκετό ψάξιμο και δοκιμές κατέληξα σε ένα σετ που αγόρασα καθαρά και μόνο για το χρώμα του ;D ;D ;D

 

DSC04658.jpg

 

DSC04657.jpg

 

 

Pearl Masters Custom με pearl sensitone II brass snare και 22" κάσα 12,13,16 toms και pearl 1000 series hardware!  :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως πανεμορφα...Λιγο gay το χρωματακι αλλα με αρεσει...Καλες εγγραφες Flea!Ανεβασε και κανα δειγμα με την πρωτη ευκαιρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μετά από αρκετό ψάξιμο και δοκιμές κατέληξα σε ένα σετ που αγόρασα καθαρά και μόνο για το χρώμα του ;D ;D ;D

Pearl Masters Custom με pearl sensitone II brass snare και 22" κάσα 12,13,16 toms και pearl 1000 series hardware!  :) :)

occasion14.gif

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου