Προς το περιεχόμενο

Drumset για Recording


fleamail

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω ένα καινούργιο drumset το οποίο θα κάτσει στο στούντιο καθαρά για χρήση recording. Κλείνω προς 24" μπότα και shell set καθώς hardware υπάρχει άφθονο. Το budget είναι 1500 - 2000 ευρώ.

 

Ακούω προτάσεις!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ουτε να σκεφτεις κατι αλλο ;)

 

http://www.thomann.de/gr/kirchhoff_arctic_set_rock_500024.htm

 

το recording set!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, απ' όσο έχω δει στα video ακούγονται λίγο hi end, πράγμα που ξεφεύγει λίγο από τα γούστα μου. Δεν ψάχνω ακριβώς all around set αλλά κάτι με ποιο 70's χροιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, απ' όσο έχω δει στα video ακούγονται λίγο hi end, πράγμα που ξεφεύγει λίγο από τα γούστα μου. Δεν ψάχνω ακριβώς all around set αλλά κάτι με ποιο 70's χροιά.

 

Κανονικά θα σου έλεγα ότι ο ασφαλέστερος τρόπος να έχεις 70's ήχο είναι να πάρεις 70's σετ, που και μέσα στο μπάτζετ σου θα είναι, και τη μεταπωλητική του αξία θα διατηρήσει, και θα έχει και το vibe.

Αλλά, αφού μιλάς για σετ ηχογραφήσεων, είσαι σίγουρος ότι δεν θα χρειαστείς κάποια στιγμή και κάτι διαφορετικό; Γιατί παρά το κόλλημα που έχω με τα vintage τύμπανα, το σίγουρο ότι δεν είναι τόσο ευέλικτα όσο τα καινούργια, τα οποία μπορείς να τα κάνεις να ακουστούν "παλιά", με κατάλληλα δέρματα, κούρδισμα και τρόπο ηχογράφησης. Το αντίθετο, δηλαδή να βγάλεις πιο μοντέρνο ήχο από ένα παλιό σετ, δεν είναι εύκολο.

 

Τα αντίστοιχα με τα παραπάνω ισχύουν και για τις 24αρες κάσες (τις οποίες προσωπικά γουστάρω πολύ). Μπορείς να έχεις ένα καλό ήχο με χαμηλά που ξεκολλάνε τα πλακάκια από μία 22άρα, αλλά όπως είπε και ο Thronos, αν θέλεις πιο ψηλό, στακάτο ήχο (π.χ. 70s funk, Tower of Power κ.λπ.), η 24αρα είναι λίγο έξω από την περιοχή της.

 

Βέβαια, αν όλα αυτά δεν σε πτοούν, ξέρεις ακριβώς τι θέλεις και είσαι αποφασισμένος, πάρε μία Ludwig/Rogers/Premier/Gretsch της δεκαετίας του 70 (κατά προτίμηση πριν το  ΄75) εντ μπι νταν γουιδ ιτ! 

 

Υ.Γ. Superfunk, την επόμενη φορά που θα πλέξεις το εγκώμιο των Kirchhoff θα με κάνεις να τα παραγγείλω (ήδη τα ζαχαρώνω εδώ και καιρό, και τα' χει και σχετικά φτηνά ο Thomann...). Αλλά επειδή είναι εποχή οικονομικών σφιχτοκωλιασμάτων, για να το κάνω αυτό θα πρέπει να πουλήσω ένα άλλο σετ, και θα μου λείψει. Το κρίμα στο λαιμό σου! ;D

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ ξέχασα να πώ ότι έχω είδη ένα fusion set sonor 3001 με 20" κάσα 10 και 14" tom και μια εξτρά 22" pearl masters κάσα που θα κρατήσω για practice και θα είναι πάντα διαθέσιμα αν χρειαστούν

 

Haris, εκτός από ebay έχεις καμιά άλλη καλή πηγή για 70's set? Επίσης τα η σειρά classic της ludwig που βγαίνει τώρα λέει τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κρίμα στο λαιμό σου! Grin

 

Τοτε ΜΗΝ τα ακουσεις απο κοντα.... ;D δεν υπαρχει περιπτωση να μην τα αγορασεις (αφου πρωτα βεβαια κανεις κανα τριημερο να μαζεψεις το σαγονι σου απο το πατωμα ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πάρη ο "ήχος" στον οποίο αναφέρεσαι έχει να κάνει πιο πολύ με την ηχοληπτική προσέγγιση, τα μεγέθη και τα δέρματα παρά με την ηλικία ή το "στυλ" ενός drumset....

 

Οποιοδήποτε καλό (άνω του μέσου όρου δηλαδή) σετ με standard διαστάσεις (22", 12", 13", 16") μπορεί να "συμπεριφερθεί" στα πρότυπα που περιγράφεις.....αν και για να είμαστε πιο σωστοί θα πρέπει να πούμε ότι υπάρχουν τουλάχιστον 2-3 διαφορετικές "σχολές" (ηχητικά) στα ευρύτερα 70'ς σχετικά με το drum recording.....και αυτό έχει να κάνει τόσο με την επιλογή και τοποθέτηση μικροφώνων (room mics, LDC vs SDC, stereo vs mono, x-y vs a-b, μικρόφωνα μέσα στα τομ,μικρόφωνα στην μεμβράνη των τομ,μέσα στο kickdrum, έξω από το kickdrum, και τα 2 κλπ κλπ) όσο και με τον χώρο (πχ τα βρετανικά studio ειδικά στα 60'ς - early 70's ήταν τις περισσότερες φορές "ακουστικά" νεκρά - overtreated σε αντίθεση με τα αμερικάνικα που ήταν κατά κανόνα πιο ζωντανά και με ιδιαίτερη ηχητική ταυτότητα και αποτύπωμα, μετά σιγά σιγά άρχισαν να έρχονται στην μόδα τα stone rooms, τα wood rooms κλπ κλπ),...και φυσικά με το ίδιο το drumset (μεγέθη,τύπος μεμβράνης,κούρδισμα, mufling, ύπαρξη ή όχι κάτω δέρματος κλπ κλπ)....επίσης υπάρχει και ο τρομερά καθοριστικός (για τα τύμπανα ειδικά) παράγωντας analog tape με ότι αυτό συνεπάγεται (tape saturation, HF roll off, tape compression).

 

Αν θέλεις λοιπόν την άποψη μου επένδυσε σε ένα "καλό" γενικής χρήσης ποπ-ροκ σετ και σε 2-3 διαφορετικά snare (πχ ένα καλό 14" βαθύ ξύλινο, ένα καλό 14" brass και ίσως και ένα 13" picollo ;)) φρόντισε τον χώρο σου ώστε να είναι κοντά σε αυτό που θέλεις ηχητικά και φρόντισε το mic locker σου.

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου