Προς το περιεχόμενο

Μαγνητης για ηλεκτρακουστικη


gregory

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα μπορουσα να βαλω εναν μαγνητη ηλεκτρικης στην ακουστικη μου?

Τι αποτελεσμα θα εχει ,σαν clean ηλεκτρικη?

Ρωταω επειδη το piezo που εχει η κιθαρα δεν μου αρεσει,εχω δει βιντεακια με μαγνητες για ακουστικη που ειναι αρκετα καλυτερος ο ηχος.

Εχει διαφορες ο μαγνητης για ακουστικη απο της ηλεκτρικης?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κιθαρα σου ειναι ακουστικη και θελεις να την κανεις ηλεκτροακουστικη η ειναι ηδη το δευτερο ?

 

Δεν έχει σχέση αυτό που ρωτάς. Είναι ήδη ηλεκτροακουστική με piezo λέει. Θέλει να βάλει μαγνήτη σε στυλ μπουζουκιού.

 

@ΟP

όλοι οι μαγνήτες ίδια αρχή λειτουργίας έχουν οποτε λογικά με μόντα μπορεις να βάλεις και ηλεκτρικής κανονικά. Όμως δεν είμαι σίγουρος αν θα ακούγεται καλά λόγω feedback και επίσης δεν ξέρω αν κάθονται σωστά οι αποστάσεις των χορδών. Γνώμη μου είναι να αναβαθμίσεις τον κρύσταλλο μέσα και να μην κάνεις τρύπες και μόντες στην κιθάρα σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχεις δικιο. Νομιζα οτι δεν του αρεσε ο ηχος με piezo στην ηλεκτρικη, my bad. Αν μπεις στο σαητ του Tone god εχει μοντα χωρις τρυπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εκτός από τις σωστές αποστάσεις των χορδών και τα διάφορα "κόλπα" για να τον στηρίξεις στην τρύπα, ο μαγνήτης της ακουστικής (soundhole pickup) έχει και το σωστό output και voicing (EQ) ώστε να αποδίδεται πιο πιστά η χροιά της ακουστικής με τις χορδές της ακουστικής. 

Ασφαλώς αν κάνεις πατέντα με στηρίγματα κλπ και βάλεις έναν οποιοδήποτε μαγνήτη από ηλεκτρική κάπου εκεί κοντά στις χορδές θα βγάλει κάποιο ήχο αλλά πιθανώς θα είναι "μπουκωμένος" ήχος που θα θυμίζει ηλεκτρική στη θέση neck. Εν ολίγοις δεν είναι λύση για να ακουστεί καλύτερα ο ακουστικός ήχος αλλά πατέντα για να βγάλεις ένα περίεργο ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωταω επειδη το piezo που εχει η κιθαρα δεν μου αρεσει,

Δες και αυτό, ίσως σου αρέσει ο piezo λίγο περισσότερο.

 

http://www.thomann.de/gr/fishman_aura_spectrum_di.htm?ref=prod_rel_286433_2&sid=6bc31b93692094d223b7a81be3594d3e

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εναν soundhole μαγνητη θα εχεις πολυ καλυτερα αποτελεσματα

 

Ο φτηνος SD Woody (40-50 ευρω)  ειναι μια χαρα

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις.

Εχω μια Ovation και μια Tanglewood απο ακουστικες.

Πιστευω οτι και αλλο πιεζο να βαλω θα ειναι μια απο τα ιδια.

Οποτε να δοκιμασω με τον SD Woody καλυτερα.,γιατι για ακριβοτερους παει πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

σ αυτες τις τιμες κοιτα και τους bill lawrence που ειναι αρκετα δημοφιλεις μαγνητες, με ζεστο κατα γενικη ομολογια ηχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου