Προς το περιεχόμενο

Περίεργο Πρόβλημα Σε Fender Pro Reverb 50Watt


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να τσεκαρεις τη ρυθμιση του bias. Μηπως τις εχεις πολωσει "too hot"?  ;D

 

Απο οτι βλεπω στο σχεδιο μπορεις να μετρησεις και τα bias ρευματα με βολτομετρο πανω στις R116 & R117...

- Βολτ = ρευμα Χ αντισταση

Για μετρησε τα και στις δυο περιπτωσεις, δλδ και full power και στο 1/4.

 

 

Στο φουλ είναι ρυθμησμένο... τώρα στο 1/4 δεν αναφέρει τίποτα το μάνιουαλ και δεν το τσέκαρα....

 

Θα το τσεκάρω... ΦΧΑΡΙΣΤΩ!!!

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι εννοεις στο φουλ?!  :o

 

Τι ακριβως σου λεει στο μανιουαλ?  ???

 

 

 

Έλα ρεε....!!!   

 

 

Στο 1/4 και στο φουλ (4/4)  ;D

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά στο μάνιουαλ λέει να το βάλω στο φουλ (4/4) και να ρυθμίσω το BIAS και το BALANCE.

Βέβαια δοκίμασα να κάνω και αυτό που λες εσύ (να ρυθμίσω το BIAS και το BALANCE στο 1/4), αλλά δεν έχουν καμία σχέση οι τιμές με αυτές που λέει το μάνιουαλ.. Π.Χ. για το ΒΙΑS λέει 30mV και στο 1/4 μου έδειχνε 250 και δεν άλλαζε δραματικά με την περιστροφή της βίδας.

 

Οπότε φτού και από την αρχή (αφού τα είχα πειράξει) και τα ξαναρύθμισα όλα κανονικά.(στο φουλ 4/4)

 

ΑΥΤΑ...

 

Υ.Γ. Πιθανολογώ πάντως πως οι ασφάλειες είναι λίγο για τον π...οεο!?!?! Γιατί αν δείτε και την ποιότητα κατασκευής τους, είναι λες και είναι σκουριασμένες! ενώ οι μανάτη ήταν γυαλιστερή (γαμάτη).

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε οπωσδηποτε καλες "γαματες" ασφαλειες...

 

Μπορεις να βρεις στο σχεδιο που ακριβως μετρας το bias? Και να δεις τι τιμες ειναι οι R116 k R117?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε χρειάζεται να το βρω στο σχέδιο... είναι έτοιμες υποδοχές (που χωράει το καρφί από το πολύμετρο) και μετράς... τώρα αν οι R116 k R117 που μου λες είναι κάπου αλλού και όχι σε αυτές τις υποδοχές δε θυμάμαι.. θα το δω στο σχέδιο και θα σου πω... αλλά αν θυμάμαι καλά αυτές οι υποδοχές είναι οι R116 k R117...

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μπορεις βρες που "ανηκουν" αυτες οι υποδοχες, για να δουμε τα ρευματα που τραβανε οι λυχνιες σε καθε περιπτωση...

 

Μπορεις να κανεις μετρησεις με "ανοιχτο" τον ενισχυτη? Το κατεχεις το θεμα? Μην εχουμε ατυχηματα... Οι τασεις στους λαμπατους ειναι θανατηφορες!  :o

Θελει ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μπορεις βρες που "ανηκουν" αυτες οι υποδοχες, για να δουμε τα ρευματα που τραβανε οι λυχνιες σε καθε περιπτωση...

 

Μπορεις να κανεις μετρησεις με "ανοιχτο" τον ενισχυτη? Το κατεχεις το θεμα? Μην εχουμε ατυχηματα... Οι τασεις στους λαμπατους ειναι θανατηφορες!  :o

Θελει ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!

 

Ναι μπορώ να βτω που ανοίκουν.... θα δω το διάγραμμα....

 

Μην αγχώνεσαι για τα ρεύματα τις τάσεις και τα σχετικά επικύνδινα πραματάκια... Τον ενισχυτή τον έχω "ανοιχτό" κανά μήνα τώρα... και παίζω κανονικά εννοείται... (από τη στιγμη που μου έκαψε την ασφάλεια δεύτερη φορά, δεν τον έχω ξανακλείσει)

 

Κατέχω απειροελάχιστα αλλά μη φοβάσαι...

Μηχανολόγος είμαι (τρομάρα μου) ;D

 

Θα το κοιτάξω σήμερα λογικά στο σπίτι και θα σου απαντήσω...

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Public Service Announcement:

 

Έχουμε συνηθίσει να συνδέουμε τις υψηλές τάσεις με τον κίνδυνο ηλεκτροπληξίας, αλλά ουσιαστικά είναι οι υψηλές εντάσεις που σκοτώνουν. Προσοχή λοιπόν παντού.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου