Προς το περιεχόμενο

Περίεργο Πρόβλημα Σε Fender Pro Reverb 50Watt


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και που λέτε... πριν κανένα τετράμηνο άλλαξα λάμπες στον Fender Pro Reverb 50Watt και επισυνάπτω λινκ για να μην ψάχνεστε για το ποιος είναι ο ενισχυτής:

 

http://www.fender.com.au/amplification/guitaramps/pro_reverb.php

 

 

 

Και εδώ είναι το ηλεκτρικό του σχέδιο:

 

http://www.fender.com/support/amp_schematics/pdfs/Pro_Reverb_Schematic.pdf

 

 

Ρύθμισα και τις λαμπίτσες το BALANCE και το BIAS.

Έπαιζε γαμάτα.. όλα καλά...

Χτες λοιπόν που πάω να τον ανάψω, τίποτα.....πάπαλα.....

Το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι όταν ανοίγω τον διακόπτη δεν ακούει τίποτα (ότιδήποτε ασφάλεια υπάρχει την τσέκαρα, είναι όλες ΟΚ), ούτε οι λάμπες ανάβουν ούτε και η λυχνία μπροστά στη φάτσα του ενισχυτή. Όταν ανοίγω και το STAND BY τα ίδια, με τη διαφορά ότι ανάβει ένα λαμπάκι στο πίσω μέρος του ενισχυτή που είναι πράσινο αν όλα είναι ΟΚ με τις λάμπες.... Πάλι οι λάμπες δεν ανάβουν, και τι στιγμή που ανάβω το STAND BY ακούγεται ένας μηχανικός θόρυβος σαν ρελεδάκι ή ο μετασχηματιστής μπορεί να είναι.

 

Σας περνάει τίποτα από το μυαλό για το τι μπορεί να είναι?

 

Τι να κάνω? Καμία συμβουλή?

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τί εννοείς δεν ανάβουν οι λάμπες?

 

Δεν ανάβουν ούτε τα νήματα?

 

Επίσης τα 2 led που έχει πίσω στο σχέδιο τα περιγράφει ως V10-12 trouble και V9-11 trouble!!

 

Εσένα ποιό σου ανάβει πράσινο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ανάβουν ούτε τα νήματα....ΤΙΠΟΤΑ!!!

 

αυτό είναι ένα λαμπάκι και απλά αλλάζει χρώμα...

 

σε εμένα είναι μονίμως πράσινο...

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε το πρόβλημά σου είναι σοβαρό αλλά τουλάχιστο απλό να εντοπιστεί.

 

Αφού σου ανάβει τουλάχιστο 1 led στο πίσω μέρος, τουλάχιστο δεν έχεις καμένο πρωτευον Μ/Σ .

 

Αλλά μάλλον έχεις πρόβλημα στο κύκλωμα των 6,3V.

 

Βγάλε όλες τις λυχνίες και το λαμπάκι και μέτρα με ένα πολύμετρο στα 20V AC την τάση των 2 πράσινων καλωδίων που έρχονται από τον Μ/Σ (βγάλτα από τις φύσσες P214 & P215 της πλακέτας).

 

Αν έχεις 6-7V AC, κάνε μία ωμομέτρηση στα μεταξύ P214 - P215. Πρέπει να μην δίνει τιμή.

 

Αν όλα είναι οκ, βάζε μία μία λυχνία και κοίτα αν ανάβει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ότι κατάλαβα όλα αυτά τα κάνω εφόσον είναι στο ρεύμα ο ενισχυτής και είναι και ο διακόπτης ανοιχτός έτσι??  (δεν είναι να παίζουμε με αυτά)

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, οπότε αν δεν έχεις παρόμοια εμπειρία, δεν θα το συνιστούσα.

Ότι έγραψα ισχύει αν ξέρεις τι κάνεις και πάρεις τις απαραίτητες προφυλαξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ.... Τα τσέκαρα κιόλας στο διάγραμμα να ξέρω που βρήσκοντε...

 

Δεν έχω αντίστοιχη εμπειρία αλλά δεν είμαι τελείως άσχετος...(μηχανολόγος είμαι  :P τρομάρα μου)

 

Θα ακολουθήσω τα βήματά σου με προσοχή και αν έχω κάποιο κόλλημα θα απαντήσω πάλι εδώ...

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ!!!!

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες...  8)

 

Ξεκίνα τσεκάρωντας τις ασφάλειες του ενισχυτή και μετά τους ρελιέδες της τροφοδοσίας.

Άσε τις λίχνίες στη θέση τους.

Εαν τις αφαιρέσεις για να μετρήσεις τη τάση στα νήματα είναι σα να λες "Κάτσε να δω αν κάηκε το ακριβότερο μέρος του ενισχυτή".

Σου προτίνω να σκέφτεσαι "θετικα"...  ;D

 

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

toneless....  Τα ρελέ της τροφοδοσίας που είναι?? (δεν τα έχω τσεκάρει)  φαντάζομαι κάπου, μετά τον Μ/Σ εισόδου έτσι..???  (ή πριν???)

 

Το υποψιάζομαι αυτό γιατί όπως ανέφερα και στο πρώτο ποστ, ακούω ένα θόρυβο σαν ρελέ όταν ανοίγω το STAND BY....

 

 

Υ.Γ. 1

Το περίεργο είναι ότι όλο αυτό το πρόβλημα προέκυψε τελείως απρόσμενα... τι μία μέρα έπαιζε κανονικά, ούτε τσάφ, ούτε πρόβλημα, ούτε τον τσίτωσα. ΟΛΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ...  Και την άλλη μέρα πάω να τον ανοίξω και διαδραματίστικε το συμβάν... :)

 

 

Υ.Γ. 2

Τα ρελέ της τροφοδοσίας πως τα τσεκάρω?? (θέλω να πω, είναι κλασσικό ρελέ με πηνίο και τσεκάρω το πηνίο του αν είναι κομμένο?    ή είναι καμιά άλλη πατέντα ηλεκτρονική??)

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες...  8)

 

Ξεκίνα τσεκάρωντας τις ασφάλειες του ενισχυτή και μετά τους ρελιέδες της τροφοδοσίας.

Άσε τις λίχνίες στη θέση τους.

Εαν τις αφαιρέσεις για να μετρήσεις τη τάση στα νήματα είναι σα να λες "Κάτσε να δω αν κάηκε το ακριβότερο μέρος του ενισχυτή".

Σου προτίνω να σκέφτεσαι "θετικα"...  ;D

 

 

 

 

Ρελέδες τροφοδοσίας αυτός ο ενισχυτής δεν έχει, τουλάχιστον εγώ στο σχέδιο δεν είδα.

Εχει 1 ρελέ για τα κανάλια και 1 ρελέ για το send-return

 

Βάσει του σχεδίου του ενισχυτή, για να πάρουν τάση τα νήματα των λυχνιών δεν εμπλέκεται κανένας ρελές. Οπότε αν οι λυχνίες δεν ανάβουν , πρεπει να επικεντρωθείς στο κύκλωμα τροφοδοσίας των 6,3V

 

Αυτα που εμπλέκονται στο κύκλωμα των νημάτων είναι 4 :ασφάλεια εισόδου, διακόπτης power, RTC, ΜΣ τροφοδοσίας και τίποτε άλλο. Μετα έχεις το φορτίο (νήματα + pilot lamp)

 

Αν τα νήματα των λυχνιών δεν ανάβουν έχεις πρόβλημα σε 1 από τα 4 αυτά, εκτός αν κάτι μετά σε βραχυκυκλώνει (πχ το pilot) γι αυτό αν έχεις τάση νημάτων χωρίς φορτίο χρειάζεται ωμομέτρηση το φορτίο μετά.

 

Δυστυχώς ακριβό ξεακριβό, πρέπει να ψάξεις εκεί που σε οδηγούν οι ενδείξεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου