Προς το περιεχόμενο

Περίεργο Πρόβλημα Σε Fender Pro Reverb 50Watt


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βάσει του σχεδίου του ενισχυτή, για να πάρουν τάση τα νήματα των λυχνιών δεν εμπλέκεται κανένας ρελές. Οπότε αν οι λυχνίες δεν ανάβουν, πρεπει να επικεντρωθείς στο κύκλωμα τροφοδοσίας των 6,3V

 

+1

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τότε το πρόβλημά σου είναι σοβαρό αλλά τουλάχιστο απλό να εντοπιστεί.

 

 

 

Βγάλε όλες τις λυχνίες και το λαμπάκι και μέτρα με ένα πολύμετρο στα 20V AC την τάση των 2 πράσινων καλωδίων που έρχονται από τον Μ/Σ (βγάλτα από τις φύσσες P214 & P215 της πλακέτας).

 

Αν έχεις 6-7V AC, κάνε μία ωμομέτρηση στα μεταξύ P214 - P215. Πρέπει να μην δίνει τιμή.

 

Αν όλα είναι οκ, βάζε μία μία λυχνία και κοίτα αν ανάβει.

 

 

 

 

 

 

 

Τελικά ήταν καμένη μία ασφάλεια μεταξύ Ρ251 και του κυκλώματος που συνεχίζει προς τις λάμπες....

 

Όλα ΟΚ λοιπόν... ευχαριστώ για τη βοήθειά σας... (και ειδικά αν δε μου έλεγες να μετρήσω εκεί δε θα έβλεπα ότι έχει ασφάλεια μέσα στην πλακέτα...)

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα ΟΚ λοιπόν... ευχαριστώ για τη βοήθειά σας... (και ειδικά αν δε μου έλεγες να μετρήσω εκεί δε θα έβλεπα ότι έχει ασφάλεια μέσα στην πλακέτα...)

 

Billpos is the man!  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά ήταν καμένη μία ασφάλεια μεταξύ Ρ215 και του κυκλώματος που συνεχίζει προς τις λάμπες....

 

Όλα ΟΚ λοιπόν... ευχαριστώ για τη βοήθειά σας... (και ειδικά αν δε μου έλεγες να μετρήσω εκεί δε θα έβλεπα ότι έχει ασφάλεια μέσα στην πλακέτα...)

 

 

ΩΡΑΙΑ......

 

Από τότε βέβαια μου έχει κάψει αυτήν την ασφάλεια άλλες δύο φορές...!!!!!!!!!!!!!  ??? >:(

 

 

Μπορεί κάποιος να φανταστεί γιατί μου την καίει αυτήν την ασφάλεια????

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως δεν εβαλες καλη ασφαλεια;

(αλλα Α να αντεχει κλπ.)

 

ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μη βαζετε ασφαλειες με μεγαλυτερο rating απο αυτο που δινει ο κατασκευαστης.

 

Αν σου καιει την ασφαλεια σημαινει οτι κατι στο κυκλωμα το προκαλει, αρα πρεπει να ψαξεις "βαθυτερα".

Βαζοντας μαγαλυτερη ασφαλεια εκθετεις σε κινδυνο αυτα που η "κανονικη" ειναι εκει για να προστατεψει!

 

9 στις 10 φορες που καιγονται ασφαλειες εχει να κανει με τελικη λυχνια.

 

κλεισε τον προ. βγαλε τις 6L6 και βαλε φρεσκια "σωστη" ασφαλεια.

Βαλε μπρος τον προ χωρις τις τελικες. αν δεν την καψει παλι, ειναι σιγουρα λαμπα.

αν οχι, δοκιμασε να βγαλεις την ανορθωτρια (με ΚΛΕΙΣΤΟ τον προ).

Αν παλι στην καψει (τη νεα καλη ασφαλεια) τοτε κατι δεν παει καλα με τον μετασχηματιστη ισχυος.

 

καλη τυχη!  και προσοχη με τα ρευματα!....

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Τελικά ήταν καμένη μία ασφάλεια μεταξύ Ρ251 και του κυκλώματος που συνεχίζει προς τις λάμπες....

 

Όλα ΟΚ λοιπόν... ευχαριστώ για τη βοήθειά σας... (και ειδικά αν δε μου έλεγες να μετρήσω εκεί δε θα έβλεπα ότι έχει ασφάλεια μέσα στην πλακέτα...)

 

Μηπως εννοεις Ρ215? Ποσα αμπερ ηταν η ασφαλεια?

Εχει ασφαλεια και στο Ρ214? Ή μονο μια, στα νηματα?

 

Αφου εχεις πολυμετρο μετρα και το δυκτιο στο σπιτι σου. Μηπως ειναι στα 240βολτ?

Συμβαινει σε μερικες περιοχες.... ενας φιλος ειχε τα ιδια προβληματα με ενα Rivera.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Και συγνώμη για τις καθυστερημένες δικιές μου απαντήσεις. Λόγο του ότι δεν έχω πισί στο σπίτι, μπορώ να τσεκάρω μόνο στη δουλειά τις απαντήσεις σας.

 

 

θα δοκιμάσω ότι μου είπατε και βλέπουμε...

 

 

Οι λάμπες του τελικού είναι καινούριες (τρεις μήνες, συνολικό παίξιμο 30 ώρες λέω γω...)

 

ΑΑΑ... και κάτι ακόμα στο οποίο βέβαια μπορούμε να κωφεύσουμε για να λύσουμε πρώτα το τρέχον πρόβλημα...  όταν βάζω την επιλογή που έχει στο 1/4 (12,5 βαττ), οι λάμπες του τελικού (και του προενισχυτή, απλά δεν είμαι σίγουρος γιατί έχουν ψήκτρες και δεν τις έχω βγάλει για να το παρατηρήσω ακόμα) ΚΟΚΚΙΝΙΖΟΥΝ ΑΠΕΙΡΑ!!!!! ΚΑΙΝΕ!!!!! ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΕΣ ΝΑ ΣΚΑΣΟΥΝ!!!! ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΦΟΒΑΜΑΙ  και το γυρίζω πάλι στο φουλ... αυτό πάλι τι να είναι...??? αλλά τες πα ... αφήστετο αυτό για να λύσουμε το τρέχον πρόβλημα.. :)

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τσεκαρεις τη ρυθμιση του bias. Μηπως τις εχεις πολωσει "too hot"?  ;D

 

Απο οτι βλεπω στο σχεδιο μπορεις να μετρησεις και τα bias ρευματα με βολτομετρο πανω στις R116 & R117...

- Βολτ = ρευμα Χ αντισταση

Για μετρησε τα και στις δυο περιπτωσεις, δλδ και full power και στο 1/4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου