Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με wah wah


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε μηπως εσταξε κολληση πανω στην πλακετα σε κανενα σημειο και γινεται βραχυκυκλωμα?

 

(λογικα θα πρεπει να ειναι λουστραρισμανη, αλλα ποτε δεν ξερεις...)

 

Αν καταλαβα καλα οι αλλαγες εγιναν για να κερδισεις σε gain.

 

Μηπως παραζεστανες καποιο απο τα υλικα που εβαλες και το εψησες?

 

???

 

Κατι ακομα........αυτο το κοκκινο που αλλαξαμε φανταζομαι ειναι πυκνωτης εεεεε? ή οχι? :-[

 

ναι ειναι

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ξερω κι εγω??? ??? τι μαλακιες μπορει να εκανε ο φιλος μου μονο αυτος το ξερει? εννοεις κανενα υλικο απο αυτα που αλλαξαμε ή να καηκε καμια πλακετα?

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας ασχετος με κολλητηρι στα χερια μπορει να καψει πολλα πραματα...   ;D

 

ο φιλος ειναι ασχετος ή ξερει τι κανει? 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτιθεται οτι ξερει, αλλα μαλλον αν ειχα εγω τοτε κολλητηρι μαλλον θα τα καταφερνα καλυτερα!

 

ε τοτε εχει υποχρεωση να στο κανει να δουλευει...  ;)

 

δεν πρεπει να ειναι τιποτα τρομερο.

 

Ασε που το πιο ακριβο πραμα εκει μεσα θα μπορουσε να ειναι το πηνιο, που στην τελικη καλο θα σου κανει να το αλλαξεις...

 

Αν κρατησεις το κελυφος (αντι να το πουλησεις) και το ξαναχτισεις απο την αρχη οπως εσυ θελεις, μπορεις να το κανεις (παρα μα παρα) πολυ καλο.

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα........δεν υπαρχει περιπτωση!!! Αλλωστε εγω τον εμπιστευτικα και πηρα το βαρος ενω με ειχε προειδοποιησει! Εγω του ελεγα τι να κανει, και αυτος υποτιθεται οτι επειδη ηξερε απο πλακετες και τετοια , εκτελουσε! δεν του ριχνω καμια ευθυνη απλως ειναι χαζομαρα να το εχω και να καθεται και θελω να το φτιαξω. ειχα παει στον telegun και μου ζητησε αρκετα λεφτα , γυρω στα 100 αν θυμαμαι καλα για δικια του πλακετα σε περιπτωση που η δικια μου καηκε! Το θεμα ειναι οτι πιστευω πως ειναι κατι απλο αλλα δεν ξερω τι........ Αν ειχε καει κατι, θα λειτουργουσε εστω και ετσι πως λειτουργει τωρα? ή δεν θα λειτουργουσε καθολου! Το θεμα ειναι πως οπως εξηγησα και παραπανω οταν προσθεσα στο κυκλωμα την 33Κ δεν εγινε τιποτε διαφορετικο στον ηχο! Την βαλω-δεν τη βαλω το ιδιο κανει, και φοβαμαι μηπως εγινε εκει καμια μαλακια! Και κατι ακομα, αν σε περιπτωση που ειναι λαθος τα μεγεθη των αντιστασεων και του πυκνωτη,μικροτερα ή μεγαλυτερα απο αυτα που πρεπει, δεν θα επρεπε εστω και με λαθος ηχο  να θυμιζει καπως wah???  ή κανω λαθος? ::)

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα εκανα.....

 

"Vocal Mod"

 

Replace the 33K resistor in parallel with the inductor with a 68K. This gives a more vocal quality to the wah. Some Vox Clyde McCoy wahs had 100K resistors here.

 

Midrange

 

Replace the 1K5 resistor between the base of Q1 and the inductor with a larger value. This increases the midrange and helps if your wah sounds dull and muted when you rock the pedal back. Try 1K8 to 2K7. Higher values than stock also smooth out the bass-treble transition. Most people refer to the 33K as the "Q" resistor, but this resistor also affects the Q.

 

Sweep Range

 

Change the sweep by swapping the 0.01µF cap between the emitter of Q2 and the inductor. A smaller value will make the wah sweep more trebly and vice-versa. If you're converting to or from a bass wah, this is the one to change. Try 0.068µF for a bass wah.

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

zithon,για να το πήγες στον telegun είσαι από Θεσσαλονίκη φαντάζομαι.Φέρτο να στο φτιάξω.Free of charge.

Και άλλη φορά μην σκαλίζετε τα πετάλια σας αν δεν είστε σίγουροι για το τι κάνετε  ;)

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου