Προς το περιεχόμενο

Korg Oasys ή Fantom G6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ξαναματαχρειάζομαι βοήθεια.

 

Η κατάσταση μου είναι τραγική. Σας είχα γράψει ποιες ήταν οι ανάγκες μου από ένα συνθεσάιζερ στο περασμένο θέμα (http://www.noiz.gr/index.php?topic=167548.new;topicseen#new) που πόσταρα

Ψάχνοντας λίγο ακόμη βρήκα και το Fantom G6, που έχει το 1/4 σχεδόν της τιμής του Oasys και το επαινούν πολλοί!

 

Διάβασα πίνακες με τα χαρακτηριστικά και των δύο και δυστυχώς δεν μπορώ να κατάλαβω τα περισσότερα από τα χαρακτηριστικά που περιγράφουν.. κάποιος/οι μπορούν να κάνουν τον κόπο να μου εξηγήσουν με απλά λόγια (όσο γίνεται) που υστερεί το ένα σχέση με το άλλο (το Korg Oasys σε σχέση με το Fantom G6)?!

 

YΓ: To Μουσικόραμα (mousikorama.gr) είναι αξιόπιστο σάιτ? βρήκα αρκετά χαμηλές τιμές.. Πως γίνεται η πληρωμή για τέτοια, μεγάλα ποσά?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το Fantom-G είναι σπουδαιο οργανο και ολοκληρωμενο. Εχει μεγαλη οθονη, και δεχεται ποντικι, κατι που το κανει πολυ ευχρηστο για να γραψεις εκει μεσα. Απο ηχους εχει παρα πολλους και καλους. Ευκολο στο να συνθεσεις νεους ήχους και μαλιστα με πολυ καλα δείγματα. Το OASYS είναι σίγουρα ενα θηρίο, αλλα δε νομίζω πως θα σου λειψει κάτι στο Φαντομ. Να υστερει καπου το πρωτο βεβαια δε νομιζω περα απο την τιμη και την ελπίδα για updates :P (μην το πουμε αυτο στον cyclops :D)

 

Προσωπικα πιστευω πως το φαντομ είναι καλυτερη λυση, αφου και λεφτα γλυτωνεις και περιορισμους δεν εχεις. Ασε που είναι πολυ πιο ομορφο. Και αν θες κατι εξτρα, πχ ενα καλο Virtual analog για ηλεκτρονικους ηχους, παιρνεις ενα ξεχωριστο μηχανημα (πχ v synth) και εχεις ενα σετ με εξειδικευμενα μηχανηματα, και είσαι ακόμα στη μιση τιμη  ;)

 

Το μουσικόραμα ειναι αξιοπιστο, αλλα εγω το ειχα για ακριβο. ???

 

Ειτε μεσω καρτας, είτε μεσω τραπεζας, οπως ολες οι συναλλαγες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

YΓ: To Μουσικόραμα (mousikorama.gr) είναι αξιόπιστο σάιτ? βρήκα αρκετά χαμηλές τιμές..

 

Ναι,είναι αν θες λεπτομέρειες καλύτερα μέσω pm γιατι θα ακουστεί σαν διαφήμιση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δύο όργανα με διαφορετικά μεγέθη και τιμή.

 

Σημασία δεν έχει αν πάρεις Fantom - OASYS - Kurzweil - Yamaha κ.λ.π.

 

Σημασία έχει:

α) τι θα κάνεις με αυτό που θα πάρεις

β) αυτό που θα πάρεις μην το κάνεις να ακούγεται σα φθηνιάρικο αρμόνιο

γ) να σου αρέσει και να σε εμπνέει μουσικά

δ) στο σύνολό του, να κάνει για το σκοπό που το διάλεξες

ε) μη σου σπάει τα νεύρα με bugs και άλλα τέτοια διάφορα

στ) να είναι κατανοητό στις λειτουργίες, εγγυημένο, αξιόπιστο και με υποστήριξη

 

Και ένα τελευταίο.

Να το αγοράσεις από κατάστημα που δεν πουλάει κιβώτιο αλλά το ίδιο το όργανο.

Θα σου χρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xαίρετε!

 

Το εν λόγω συνθ κυρίως θέλω να το αγοράσω για να συνεχίσω να συνθέτω.. (στο προηγούμενο θέμα μ, είχα βάλει λινκ προς μερικές από τις συνθέσεις μου, με παλιότερο συν).

 

Αυτό προσπαθώ να καταλάβω ρωτώντας σας.

 

Ποιό από τα δύο θα κάνει περισσότερο για το σκοπό που το θέλω,

Ποιό από τα δύο θα έχει λιγότερα μπαγκς, θα είναι πιο εύχρηστο, πιο ευκολοχρησιμοποίητο και αξιόπιστο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Ποιό από τα δύο θα κάνει περισσότερο για το σκοπό που το θέλω,

Θα πας να ακούσεις και τα δύο - τρία - πέντε ... και εσύ θα αποφασίσεις με τα δικά σου αυτιά.

Εσύ είσαι ο συνθέτης. Εσύ ξέρεις τι θέλεις. Τουλάχιστον από πλευράς χροιάς και ήχων.

 

Ποιό από τα δύο θα έχει λιγότερα μπαγκς, θα είναι πιο εύχρηστο, πιο ευκολοχρησιμοποίητο και αξιόπιστο.

Μπαγκς έχουνε όλα. Άλλα λίγο - άλλα πολύ. Άλλα μπαγκς φαίνονται και άλλα όχι. Όμως, σε πολύ γενικές γραμμές, υπάρχουν οι αναβαθμίσεις που διορθώνουν τα διάφορα μπαγκς.

Για το θέμα "εύχρηστο" εξαρτάται από εσένα. Να πας να τα παίξεις από κοντά. Τετ α τετ που λέμε. Μόνο έτσι θα πάρεις γεύση. Στα λόγια όλα είναι ωραία και τέλεια.

Αν και δεν μπορώ να σου πω για θέμα αξιοπιστίας, θα σου πούνε άλλοι.

Γενικά όμως, σ'αυτή την κατηγορία όλα είναι το ίδιο αξιόπιστα. Άλλωστε γι'αυτό υπάρχουν και οι εγγυήσεις.

 

Σε μπέρδεψα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ.. και υπάρχει στη θεσσαλονίκη το g6 και το oasys?! available για demo? είδα βέβαια πολλά βιντεάκια στο youtube, με reviews.. εντάξει.. σε σχέση με το ensoniq που είχα, είναι μάλλον αρκετά πιο πολύπλοκα, αλλά πιστεύω θα τα μάθω!!

 

ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μην κάνεις σύγκριση με το Ensoniq. Καλό το Ensoniq αλλά ... για την εποχή του.

 

Αυτά τα δύο αντιπροσωπεύουν πρόσφατες τεχνολογίες. Το καθένα από την δική του πλευρά.

Να πας να τα ακούσεις και τα δύο ή όσα άλλα θες μόνο από κοντά και σε μαγαζία που δεν πουλάνε κιβώτια αλλά μουσικά όργανα αυτής της κατηγορίας, έτσι ώστε να πάρεις σωστές απαντήσεις στις διάφορες ερωτήσεις που σίγουρα θα τους κάνεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Fantom-G είναι σπουδαιο οργανο και ολοκληρωμενο. Εχει μεγαλη οθονη, και δεχεται ποντικι, κατι που το κανει πολυ ευχρηστο για να γραψεις εκει μεσα. Απο ηχους εχει παρα πολλους και καλους. Ευκολο στο να συνθεσεις νεους ήχους και μαλιστα με πολυ καλα δείγματα. Το OASYS είναι σίγουρα ενα θηρίο, αλλα δε νομίζω πως θα σου λειψει κάτι στο Φαντομ. Να υστερει καπου το πρωτο βεβαια δε νομιζω περα απο την τιμη και την ελπίδα για updates :P (μην το πουμε αυτο στον cyclops :D)

 

Εννοείται ότι το Fantom-G σκίζει. Είναι ό,τι πιο σύγχρονο έχει να παρουσιάσει η Roland και πέρα από τις όποιες ελλείψεις (και ναι, παρόλο που η Roland δεν έχει φροντίσει μέχρι τώρα για αναβαθμίσεις όσον αφορά αυτά που λείπουν κλπ), είναι ένα καταπληκτικό όργανο. Επιπλέον, είναι πολύ φθηνότερο από το OASYS, πιο εύκολο στη μεταφορά.

Όσον αφορά τις μεθόδους σύνθεσης και άλλες τεχνικές λεπτομέρειες, θα συμφωνήσω με τον κύριο Χναράκη, δεν είναι τόσο θέμα του τι προσφέρει αυτό που θα πάρεις, αλλά πώς θα εκμεταλλευτείς στο έπακρο αυτά που προσφέρει.

 

Προσωπικά προτείνω το Fantom-G ανεπιφύλακτα. Το έχω στην κατοχή μου από τον Αύγουστο και παρόλες τις ελλείψεις (ευτυχώς μόνο σοφτγουερικού είδους, που λύνονται με αναβαθμίσεις, και οι πιο σοβαρές αφορούν κάποια θέματα στο sequencer), είναι ένα σοβαρό μουσικό εργαλείο με το οποίο μπορείς να κάνεις πολύ καλές δουλειές, τόσο μόνο του σαν αυτόνομο workstation, αλλά και πολύ περισσότερο αν το συνδυάσεις με άλλα synths/modules ή και το DAW της επιλογής σου.

 

 

χμ.. και υπάρχει στη θεσσαλονίκη το g6 και το oasys?! available για demo? είδα βέβαια πολλά βιντεάκια στο youtube, με reviews.. εντάξει.. σε σχέση με το ensoniq που είχα, είναι μάλλον αρκετά πιο πολύπλοκα, αλλά πιστεύω θα τα μάθω!!

 

ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου

 

Την τελευταία φορά που επισκέφτηκα το Bon Studio της Θεσσαλονίκης είχε ένα OASYS στην έκθεση. Δεν ξέρω αν το έχουν διαθέσιμο για demo, αλλά θα ήταν χρήσιμο να πάρεις ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις σχετικά.

Επίσης και το Fantom-G υπάρχει στον αντιπρόσωπο της Roland στη Θεσσαλονίκη, το Βενέδικτο Στόλλα. Υπάρχει η έκδοση G6 (61 πλήκτρα). Εννοείται ότι μπορείς να το δοκιμάσεις μόνος σου. Ξανά εδώ θα χρησιμεύσει το απαραίτητο τηλεφώνημα.

 

Δοκίμασε αυτά τα τηλέφωνα:

Στόλλας Θεσσαλονίκης: 2310 500458

Bon Studio Θεσσαλονίκης: 2310 947676–8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου