Προς το περιεχόμενο

low tuned bass, Περι αγοράς του κατάληλου.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα της φασαρίας.gr . Θα ήθελα να ανοίξω μια κουβεντούλα για τα παρακάτω προβλήματα που αντιμετοπίζω τελευταία με το μπάσο μου. Προσπαθώ να κάνω το Warwick jazzman FNA http://www.warwick.de/modules/produkte/produkt.php?katID=14434&cl=EN μου να παίξει αξιόλογα σε κούρδισμα C# καθώς με την μπάντα μου παίζουμε σε αυτό το tuning. Το είδος που προσπαθώ να πετύχω είναι ένα βαρύτονο sludge/drone/heavy rock ήχο με περάσματα απο "70s και από φασαριόζικα σημεία εώς και Post rock μελοδίες. Το πρόβλημα μου δεν είναι τόσο στο αποτέλεσμα του τελικού μου ήχου αλλά στο ότι το μπάσο δεν κάθετε με καμία δύναμη στο χαμηλό κούρδισμα ! Ήτε ταστάρει σαν φριτέζα ήτε παίζει λες και αντί για χορδές έχει άντερα δίχως πιγμή και action. Έχουν γίνει διάφορα σεταρίσματα και δοκιμές με ποιο χοντρές χορδές ( 045-065-085-105-135 ) από πεντάχορδο χρισιμοποιώντας από την 065 και άνω.

Και φτάνω στην ερώτηση, μήπως αυτο το είδος οργάνου δεν ενδίκνεται για χαμηλά κουρδίσματα και απλά το παιδεύω άδικα το καημένο! Τι θα αγοράζατε αν θέλατε να παίξετε αύριο sludgies drone και τέτοια low tuned πράγματα ξέρωντας πως το όργανο θα σκίσει? "Rickebacker??? λέεεεμε τώρα  :P" Γιαυτό επέλεξα και την κατηγορία (Αγορά)

 

Να αναφέρω πως το μπάσο το παίζω με μια ampeg SVT-3 se mia ampeg 4x10 συνίθως χωρίς πετάλια (άντε κανα bass drive boss)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτό το λόγο ακριβώς αγόρασα ένα LTD μπασσάκι, το κουρδίζω σε D/drop C και ανταποκρίνεται μια χαρά στις χαμηλές. Ούτε σαπίλα, καθαρός ήχος και οι χορδές έχουν το tension που χρειάζεται, δεν είναι flabby. Το μόνο κακό είναι ότι δεν μπορώ να συνηθίσω τα 4άρια και το κόβω να παίρνει δρόμο κι αυτό! ;D

 

Απ'όσο έχω δεί πάντως είναι αλήθεια πως σε μερικά όργανα δεν κάθονται καθόλου καλά τα χαμηλά κουρδίσματα, ότι και να κάνεις...

 

edit: Εγώ χρησιμοποιώ 50-110 χορδές, στις πιο βαριές ίσως αρχίσει να "λασπώνει" κάπως ο ήχος, αλλά σίγουρα θα'χεις το tension που θες. Αν όχι, μάλλον κάτι παίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πλάκα-πλάκα ξερεί κανείς αν έχει κανείς RICKENBACHER στην αγορά στην ελλάδα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Καγμακης ηταν να φερει Rickenbacker μπασα(εχει φερει κιθαρες),αλλα οταν ρωτησα το Σεπτεμβρη για τιμες μου ειπε(χωρις να εχει κανει τιμολογηση επειδη δεν ειχε παραλαβει ακομα)γυρω στα 2500-3000 ευρω!!!!

Απο εξωτερικο βεβαια αρκετα φτηνοτερα οπως παντα,αλλα σιγουρα και ενα χρονο αναμονη  :(

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Καγμακης ηταν να φερει Rickenbacker μπασα(εχει φερει κιθαρες),αλλα οταν ρωτησα το Σεπτεμβρη για τιμες μου ειπε(χωρις να εχει κανει τιμολογηση επειδη δεν ειχε παραλαβει ακομα)γυρω στα 2500-3000 ευρω!!!!

Απο εξωτερικο βεβαια αρκετα φτηνοτερα οπως παντα,αλλα σιγουρα και ενα χρονο αναμονη  :(

 

 

η απλα παιρνεις ενα μεταχειρισμενο απο e-bay...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

η απλα παιρνεις ενα μεταχειρισμενο απο e-bay...

 

 

Βρε η ουσία δεν είναι από που να το πάρεις! Αλλά να το δεις λίγο, να το ακουμπίσεις και έστω να παίξεις και λίγο! Γουρούνι στο σακί θα πάρει 2,5κ €? Ασε μην του βγει και με την νόσο και τρέχει!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βρε η ουσία δεν είναι από που να το πάρεις! Αλλά να το δεις λίγο, να το ακουμπίσεις και έστω να παίξεις και λίγο! Γουρούνι στο σακί θα πάρει 2,5κ €? Ασε μην του βγει και με την νόσο και τρέχει!  :P

 

εννοείτε πως δεν θα πάρει γουρουνόπουλο :P

όταν του μίλησα από κοντά του είπα να βρει κάποιον που έχει αυτό το βασάκη και αν του κάνει και το γουστάρει τόσο πολύ τότε  να το χτυπήσει!

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου