Προς το περιεχόμενο

New Roland Gaia SH-01


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον κατευθειαν στο θεμα...Να το φρεσκο φρεσκο μολις βγηκε απο το φουρνο... ;D

http://www.rolandus.com/products/productdetails.php?ProductId=1074

 

Κατ εμε θα παιξει μεγαλο ρολο η τιμη του για την τελικη εκτιμιση του. Οσον αφορα τον ηχο κρινοντας απο τα δειγματα της Roland δεν φαινεται να διαφερει απο το Sh-201 αλλωστε ειναι στην ιδια οικογενεια... Στα + του οι 3 Oscs, το πιο επαγγελματικο interface του (σε αντιθεση με το sh-201 αν και δεν ηταν λιγοι που τους αρεσε αυτο το καπως παιχνιδιαρικο... :P) και βεβαια τα αρκετα εφε που προσφερει...

 

Οψομεθα...  ;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

+100 @ mamonu

 

Βεβαια και η Korg το εχει αποφυγει αυτο επειδη δεν δινει τα ιδια ονοματα...οχι οτι εχει βγαλει κατι αντιστοιχα καλο με τα παλια της μοντελα τα τελευταια 5-6 χρονια. Θα πρεπει και οι 2 αυτες ετηριες μεγαθηρια σε αυτο το χωρο να αρχισουν σιγα σιγα να σχεδιασουν  και κανα ΚΑΘΑΡΑ ΑΝΑΛΟΓΙΚΟ synthesizer.... >:(

 

Ωστοσο ας κρινουμε το συγκεκριμενο για αυτο που ειναι.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ενα βήμα πάνω από το Sh-201. Και λιγο πιο ομορφο. 3 osc και πολλά εφφε πανω στο interface για ενα VA.

 

Πιστευω με μια σωστή τιμή χτυπαει ανετα το 201 και κερδίζει καινουριους πελατες. Σιγουρα καλυτερη κίνηση απο το αστειο παιχνιδάκι της KORG.

 

 

Πάντως εν μερει συμφωνω με τον μαμονου. Θα μπορουσαν να βγαλουν ενα παρομοιο φουλ αναλογικό, με τιμη αρκετα κάτω απο το χιλιαρικο και να το εκτιμήσουν πολυ πιο πολλοι :) Κατι σαν το πρωτο sh :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχει πολύ τακτοποιημένο και κατανοητό layout στα controls... έχει και 37 πλήκτρα που δεν είναι ούτε λίγα για να παίξεις, ούτε πολλά για να τα κουβαλήσεις. Παίρνει και μπαταρίες..  :P

Αν βγει σε καλή τιμή ίσως αντικαθιστούσα το nova μου με αυτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πολύ καλό που προσφέρει το νέο synth της Roland, πέρα από τα τεχνικά του χαρακτηριστικά και τον ήχο του (παρότι δεν το έχω ακούσει), είναι ότι λειτουργεί και ως USB audio interface, καθώς εκτός από τη στερεοφωνική έξοδο, διαθέτει και στερεοφωνική είσοδο σε μορφή minijack στο μπροστά πάνελ. Έτσι, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι λειτουργεί και με μπαταρίες, μιλάμε για μία σούπερ-φορητή λύση σε συνδυασμό με ένα laptop.

 

Το μόνο που με ξενερώνει είναι ο gay τρόπος που έχουν αποδώσει το GAIA, που προφέρεται "γκά-ι-α", αντί για "γαία" προς τιμήν της αρχαιοελληνικής θεάς Γαίας. Θα προτιμούσα να το έλεγαν απλά SH-01.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να σας πω την αλήθεια έχω ψιλοξενερώσει... αν και έχω μεγαλώσει με ηλεκτρονική μουσική από 80s & 90s και συνεχίζω να γράφω ηλεκτρονική...

 

Όσο πάει η δουλειά βλέπω όλο και πιο μικρά όργανα με μικρότερες οκτάβες και 100% πλαστικά μέρη με μεγάλη μνήμη δε στα samples αλλά με κατώτερη ποιότητα κατασκευής... Εξού και όργανα με ημερομηνία λήξης....

Αυτό μεν δεν είναι τίποτα άλλο από συμμόρφωση και επιβολή της σύγχρονης τεχνολογίας.

Μου λειπουν όμως εκείνα τα παλιά μεγαθήρια πες τα Roland JV,JD 990, JP 8000, Prophet, Korg Wavestation ή τα μεταλλικά Roland MC-505, 909 και τα πρώτα akai samplers οι πράσινες LCD οθόνες... είχε τη γοητεία του να πηγαίνεις για live με Mitsubishi φορτηγάκι υπέρβαρο και εκείνες της τεράστιες παλιές οθόνες με τα Windows 95 να κολλάνε στο μισό live :P

 

Στη χειρότερη και κεινα τα ρημαδοTriton είχαν μέταλλο πάνω πριν το Extreme...

Επικροτώ κινήσεις σαν του Dave Smith & Senquencial Cirquits με το προπέρσινο Prophet 08 μου χουν λείψει τέtοια μηχανήματα.... βαρέθηκα να βλέπω πλαστικούρα και Made in China...

απλά φοβάμαι καμιά μέρα μη καταργήσουν και τα κλαβιέ έτσι όπως πάει η δουλειά....

 

αλλά εμένα πες τε με παλιομοδίτη...

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου