Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες για στρατ-τι να διαλέξω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Καλημέρα σε όλους

Σκέφτομαι εδώ και καιρό να βάλω ένα καινούργιο σετάκι μαγνήτες στην μεξικάνα στρατ που παίζω.Αν και ψάχτηκά αρκετά στο διαδίκτυο και στο φόρουμ και είχα ψιλοκαταλήξει(σκεφτόμουν τους fender Cs 54' ή τους 69')γιατί ήθελα να χει ένα βινταζ χαρακτήρα γενικά το όργανο.

  Αυτό που με τρώει όμως είναι οτί γενικά παίζω βρώμικα με την μπάντα και είδη έχω ένα σετάκι βίνταζ GFS(με το οποιό είμαι πολύ ευχαριστημένος)αλλά δεν έχω και μέτρο σύγκρισης  ούτε εμπειρία.Για να μπω στο ζούμι και να μην λέω πολλά.

  Τελικά ένα βίνταζ σετ έχει καλύτερη συμπεριφορά με low gain καταστάσεις(δεν παίζω με πολύ gain όσοι έχετε ακούσει κομάτια που ανεβάζω έδω ,μέχρι έκει φτάνω)

  Μήπως πρέπει να πάω σε μια λύση πχ tonerider city limits που έχει λίγο τσιμπημένο τον bridge μαγνήτη ή ένα κάλο vintage set θα μου κάνει δουλειά.Τελικά τι διαφορά θα δω με ένα πιο χοτ(οχι πολυ hot όμως σετ).Αυτό που ζητάω παραπάνω είναι λίγο όγκο να είναι πιο full ο μαγνήτης πιο γεμάτος.

  Για να βοηθήσω λίγο ,το σετ απ που παίζω στις πρόβες είναι το εξής.Vht 6 τσίτα με διπλή καμπίνα harley benton,to marshall bluesbreaker σε boost mode συνέχεια πατημένο και το παλιό marshall drive master για μπουστάρισμα στα σόλο με το gain στη μέση περίπου.

 

 

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τελικά ένα βίνταζ σετ έχει καλύτερη συμπεριφορά με low gain καταστάσεις

 

ερωτηση ειναι αυτο?

 

ΑΥΤΟΣ επαιζε με τους πλεον αδυναμους μαγνητες

 

http://www.youtube.com/watch?v=koxpJ7nhz2Y

 

& απο gain του εδινε και καταλαβαινε... ;D

 

και είδη έχω ένα σετάκι βίνταζ GFS

 

ΠΟΙΟΥΣ ακριβως?

 

Αυτό που ζητάω παραπάνω είναι λίγο όγκο να είναι πιο full ο μαγνήτης πιο γεμάτος.

 

ενας πιο hot μαγνητης ειναι και πιο ογκωδης και πιο full.

 

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Κοιτα, η αληθεια ειναι οτι πολλα vintage set μαγνητων ενω ακουγονται παρα πολυ ομορφα εχουν την κλασσικη αδυναμια στον bridge μαγνητη, Υπερβολικο "ξυσιμο", παρα πολλα πριμα, ισχνος "ηχος" και γενικως σου αφηνουν την κλασσικη αισθηση "ωχ......τωρα πρεπει να βαλω τον επιλογεα στην bridge θεση????????"

 

Κλασσικη περιπτωση set με τετοια συμπεριφορα ειναι οι duncan SSL1 k ακομα περισσοτερο οι  CS69. Eνω, ειδικα τους ssl1 τους θεωρω εκ των καλυτερων strat  μαγνητων, δυστυχως η bridge θεση δεν ειναι ευκολα tameable.

 

Απ οτι καταλαβα δεν θελεις καποιο σετ με πολυ hot bridge μαγνητη (>9Κ),  αλλα καποιον ηπια hot σ σχεση με τους αλλους δυο. Νομιζω ιδανικοι μαγνητες για αυτο ειναι το σετ των cs54 (στο οποιο ο bridge ειναι οντως πιο hot σε σχεση με τους αλλους δυο αλλα και οι επισης καταπληκτικοι (κατ εμε απο τους καλυτερους vintage strat oriented μαγνητες) lindy fralin vintage hots.

 

Μια μικρη παρενθεση με μια προσφατη ανακαλυψη μου. Το μικρο θαυμα που λεγεται duncan ssl5. Ειναι βεβαια πολυ πιο hot σε σχεση με αυτο που ζητας (κοντα στα 13Κ) αλλα πρωτη φορα ακουσα hot μαγνητη στρατ με τον οποιο δεν χανεται η stratyness ειδικα στην  θεση 2, και ειναι απιστευτα "γεματος" και ζεστος με drive.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθεί καθαρά προσωπική άποψη:

 

Έχω δοκιμάσει διάφορα σετ μαγνητών strat. Το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι τα hot sets ΔΕΝ μου αρέσουν με βρώμικο ήχο. Πολλά πρίμα αλλά και εύκολη απώλεια λεπτομέρειας/transparency (πάντα σε σχέση με τους low output μαγνήτες).

 

Δεδομένων των παραπάνω, θα σου πρότεινα να πας στους CS 54 που γράφει κι ο Φεντεριάρης, οι οποίοι είναι εξαιρετικοί vintage τύπου μαγνήτες αλλά και σχετικά οικονομικοί τουλάχιστον σε σχέση με τις μπουτίκ επιλογές τύπου fralin, kinman, lollar κλπ.

 

Προσωπικά όταν πρόκειται να παίξω με βρώμικο ήχο, η πρώτη μου επιλογή είναι η στρατ μου που φοράει τους 54άρηδες. Βέβαια, όπως έγραψα και στην αρχή, τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις που μπορεί να μη σε βρίσκουν σύμφωνο.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει διάφορα σετ μαγνητών strat. Το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι τα hot sets ΔΕΝ μου αρέσουν με βρώμικο ήχο. Πολλά πρίμα αλλά και εύκολη απώλεια λεπτομέρειας/transparency (πάντα σε σχέση με τους low output μαγνήτες).

 

Συμφωνώ απολύτως.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για τον ssl-5. Είναι ο μοναδικός μαγνήτης που δεν έχει βγει απ'την strat μου απ' όταν μπήκε. Κρυστάλλινα και γεμάτα-ογκώδη καθαρά και απίστευτα βρώμικα από ελάχιστα drive μέχρι τέρμα fuzz. Το καλύτερο σετάκι που είχα μέχρι τώρα (στα δικά μου αυτιά) ήταν ο ssl-5 bridge με δυο fat 50's middle και neck.

And let the strat ring!

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Nα΄μαι και γω.Λοιπόν.στη στρατ φοράω αυτούς

http://www.guitarfetish.com/Premium-Alnico-Strat-Pickups-Our-Best-Vintage-Set_p_616.html

και όπως είπα είμαι ευχαριστημένος αλλά και άσχετος.

  SF και γω αυτό σκεφτόμουν ότι τόσοι κιθαρίστες και ο Χεντριξ παίζανε βρώμικα με βινταζ μαγνήτες άρα και πιο stooges να τον πάω τον ήχο θα είμαι οκ με low output μαγνήτες ,και το βλέπω και γω οτί ακόμα και αυτοί που φοράω τώρα έχουν καλή συμπεριφορά ακόμα και σε χαι γκειν καταστάσεις.

Αρα θα είμαι μια χαρά με τους 54 που έχω βάλει στο ματί.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μαγνητες σου ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ και δεν χρειαζονται αλλαγη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου