Προς το περιεχόμενο

Korg Oasys 76/88


tonys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και ποσο κανει ρε παιδια αυτο το μπλιμπλικι?

εννοω το OASYS' date='τοσο ακριβο ειναι??[/quote']

 

7 με 8 χιλιάδες ανάλογα την έκδοση. Να το τυλίξω :?: :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

H τιμη μετρητοις ειναι μικροτερη.

 

Τα hardware ψηφιακά synthesizer έχουν τελειώσει.

 

Δεν συμφωνω απολυτα.Πιστευω οτι ολες αυτες οι εταιριες κολοσοι δεν θα κατσουν με σταυρωμενα χέρια και θα βγαλουν μηχανηματα(οπως το Oasys και το Fusion) που θα ακολουθουν την εξέλιξη που ξεκινησαν τα soft synths και οι υπολογιστες.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον Underground.

 

Μηχανηματα σαν κι αυτο ειναι η αντεπίθεση των εταιριών τωρα που

η επεξεργαστική ισχύς των υπολογιστών και οι φθηνές μνήμες

δεν εχουν απαγορευτικό κοστος.Εχουν μεγάλη τεχνογνωσία και φτιάχνουν

workstations πολλά χρόνια.Ακόμα κι αν αυτά ειναι υπολογιστές ντυμένοι

keyboards η ισχύς,οι μνήμες,το λειτουργικό κλπ. δουλεύουν ΜΟΝΟ για αυτον τον σκοπο.

 

Bλέπουμε samplers και romplers με τεραστια library ήχων

(πχ Sampletank,Kontakt etc) να ειναι κατώτερα ποιοτικά απο κάτι

σαν το ΟΑΣΙΣ που φαινομενικά εχει μικρότερη χωρητικότητα.

Και μην ξεχνάμε οτι το Οasys ειναι πολλά παραπάνω:

εχει ενα karma,ενα wavestation,ενα grandpiano,ενα CX-3 organ,

ενα analog modeling synth και επεται συνέχεια.

 

Κι επισης μεγάλη πολυφωνία ,εφφέ, διαφορα ins και outs,controller,hard disk sampling,sequencer,toushscreen οθόνη.Oλα υψηλής ποιότητας να δουλεύουν απρόσκοπτα.

 

Δεν ξέρω οσο το σκέπτομαι, νομίζω οτι δεν ειναι και τοσο ακριβό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν περάσεις το Sampletank μέσα από το OASYS μέσω Line in τότε θα καταλάβεις πως ακούγεται.

Επίσης αν πάρεις το Sampletank και το περάσεις από φετούλες θα πάθεις ζημιά. Τι να σου κάνει σκέτη η έξοδος της κάρτας ήχου. Το OASYS έχει μέσα μερικές τέτοιες φετούλες που αν τις έχεις εξωτερικές μπορείς να κάνεις εξήσου καλή δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, εχουμε χασει το νοημα.

Περνουμε ενα pc, εχουμε οσα σπασμενα προγραμματα θελουμε(δεν εχω κανενα προβλημα με αυτο,δεν ειμαι πλουσιος να το παιζω δηθεν), αλλα αμφιβαλω ποσα ξερουμε πραγματικα να δουλευουμε και σε ποσα χρησιμοποιουμε μονο τα presets.

Για μενα η ουσια ειναι να βρεις τα εργαλεια που θελεις να δουλευεις,να τα μαθεις καλα, και να μην χανεις την ουσια που ειναι η δημιουργια της μουσικης(με ολα τα παρεμφερει πχ ηχοληψια κτλ).

Μακαρι να μπορουσα να εχω το Oasys και να επικεντρωθω σε αυτο,χρησιμοποιοντας τον υπολογιστη για την τελειοποιηση της δουλειας μου(οσο λιγοτερο δουλευει τοσο μειωνεται η πιθανοτητα να τα φτυσει).

Επειδη ομως δεν εχω τα μπικικινια,θα βαλω την sampling option στο Kurzweil και θα κανω οσο περισοτερη δουλεια γινεται σε αυτο,για να το μαθω πολυ καλα, και γιατι ειναι φορητο,δεν κρασαρει,εχεις οτι controler χρειαζεσαι κτλ. Σιγουρα δεν εχει τις δυνατοτητες ενος υπολογιστη, αλλα τουλαχιστον θα μαθω να δουλευω πανω σε κατι καλα και θα το εκμεταλευτω στο επακρο.

 

:wink:

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ριξει στο studiaki μου γυρω στα 12000 euro.

Εχω απο το 1998 H/Y για μουσικη και συνεχως εξοπλιζομαι.

Καποια στιγμη θα σας κανω μια λιστα με αυτα που εχω, παντως καρτα εχω την Pulsar plus της Creamware. Tην ειχα πληρωσει το 2001 1500 euro. Sequencer δουλευω το Sonar 4 producer edition original.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν περάσεις το Sampletank μέσα από το OASYS μέσω Line in τότε θα καταλάβεις πως ακούγεται.

Επίσης αν πάρεις το Sampletank και το περάσεις από φετούλες θα πάθεις ζημιά. Τι να σου κάνει σκέτη η έξοδος της κάρτας ήχου. Το OASYS έχει μέσα μερικές τέτοιες φετούλες που αν τις έχεις εξωτερικές μπορείς να κάνεις εξήσου καλή δουλειά.

 

Δεν εννοώ απλώς τα converters που ειναι καλύτερα απο μια απλή κάρτα ήχου.Λέω πως και οι ήχοι αυτοί καθεαυτοί ειναι κομμένοι και ραμμένοι

ετσι ώστε να ακούς ενα πιάνο ή strings 200mb να ειναι καλύτερα απο αντίστοιχα 2gb.

Kαι βέβαια ο,τι κι αν περάσεις απο διαφορα outboard channels μπορεί

να παρει ογκο και χρώμα.Αλλά κι αυτά στοιχίζουν.

 

Εδώ εχουμε φτάσει στο σημείο να γινουμε προγραμματιστές και ηχολήπτες.

Εχουμε ξεχάσει την απόλαυση να παίζουμε ενα ωραίο οργανο χωρίς τεχνικές σκοτούρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε ξεχάσει την απόλαυση να παίζουμε ενα ωραίο οργανο χωρίς τεχνικές σκοτούρες.
Με αυτό το επιχείρημα θα συμφωνήσω. Αν και φαντάζομαι ότι το manual του Oasys πρέπει να είναι αρκετά ογκώδες.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου